Zgodbe

Božične zvezde iz Čateža

Carmen Leban
19. 12. 2012, 09.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Božična zvezda je nepogrešljiv simbol božično-novoletnih praznikov. Obiskali smo največjega gojitelja božičnih zvezd v Sloveniji.

V Vrtnariji Čatež letno vzgojijo kar 200 tisoč. Polovico jih prodajo doma, preostale pa romajo v sosedno Hrvaško.

Prostrana, rdeče obarvana polja v čateških rastlinjakih ti vzamejo dih, toliko lepote na enem mestu res navduši vsakogar. Božične zvezde, druga pri drugi. V vrtnariji Čatež rastlinjake ogrevajo s toplo vodo iz bazenov v tamkajšnjih termah in tako prispevajo k ohranjanju okolja.

Posadijo jih že avgusta. Kako časa potrebuje listnata lepotica, da se tako lepo obarva do praznikov? Začne se že avgusta. »Izbiramo najboljše dobavitelje, ki nas oskrbujejo s potaknjenci, iz katerih se razvijejo lepe in kakovostne božične zvezde,« pove direktor Mitja Medvešček. Nato je treba poskrbeti, da pridejo nepoškodovane do kupca. »V rastlinjakih vsako rastlino zaščitimo s celofansko vrečko, nakar jih prepeljemo v ogrevane tovornjake.« Potrošnikom svetuje, da rastline kupujejo v vrtnih centrih ali cvetličarnah, kjer imajo ustrezne razmere, na voljo pa tudi papir, s katerim jo zaščitimo. Božična zvezda namreč ne prenaša temperaturnih šokov. Še posebej moramo biti previdni na poti do doma, da je ne prehladimo, tudi v avtu je ne smemo puščati!

Ne zalivajmo je preveč. Doma božično zvezdo postavimo na svetlo mesto, a ne neposredno na sonce, občutljiva pa je tudi za prepih. Najbolj ji ustreza temperatura okoli 20 stopinj Celzija. Zmerni bodimo tudi z zalivanjem, dovolj je od enkrat do dvakrat na teden oziroma ko je prst v lončnici suha, v posodi pa se naj ne nabira voda. Matjaž Medvešček, ki prisega na klasično rdečo božično zvezdo, ima vedno kakšen primerek tudi v pisarni. »Tam jo prestavljam, da ugotovim, kaj ji ustreza, in poskušam z zalivanjem, s čimer sem dognal, da ji preveč vode zares škodi.«

Naslednjo zimo bo znova cvetela! Božično zvezdo potem, ko odcveti oziroma odvrže liste, predvidoma marca, porežemo na približno 5 cm in jo veliko manj zalivamo kot med cvetenjem. Rastlina se potem sama obraste, in če z njo pravilno ravnamo, se vrhnji listi znova rdeče obarvajo. Pri tem moramo biti pozorni, da je zvezda jeseni vsaj 10 ur v temi, saj je rastlina kratkega dne. Nikar je ne imejmo v dnevni sobi, ampak v prostorih, kjer zvečer ne prižigamo luči in televizorja. Nekateri si pomagajo tako, da jo zvečer prekrijejo s papirnato vrečko.

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih