Kalorij ni treba preštevati, zato pa je treba razdeliti krožnik na tri enakovredne dele in ga napolniti z ustreznimi beljakovinami, sadjem in zelenjavo ter zdravimi maščobami. Dieto je zasnoval ameriški strokovnjak, nutricionist dr. Barry Sears, ki se je ob izidu slovenskega prevoda knjige Prehranjevanje po ZONI mudil v Sloveniji.
Gotovo poznate modrost, da je življenje polno naključij in da se vse zgodi z razlogom. O tem je prepričan tudi dr. Barry Sears, eden največjih strokovnjakov za prehrano in zdrav slog življenja. »V moji družini moški niso živeli prav dolgo. Oče je umrl, star le nekaj čez 50, čeprav je bi profesionalni atlet, prvi srčni infarkt pa je doživel že pri 39. letih. V podobni starosti so umrli tudi njegovi bratje. Za posledicami bolezni srca in ožilja je predčasno umrl tudi moj dedek. Vse to me je napeljalo k razmišljanju, da je glede na gensko strukturo tudi meni usojeno, da bom zgodaj umrl. Že pred tridesetimi leti sem ugotovil, da ne morem spremeniti svojih genov, lahko pa spremenim njihovo ravnanje in si s tem zagotovim daljše in boljše življenje,« je povedal dr. Sears, ko smo prijetno klepetali kar med kosilom v ljubljanskem Kavalu, kjer so nam pripravili odlično kosilo po načelu diete ZONA.
S hrano vplivamo na organizem! »Nisem se ukvarjal z dietetiko, kot mnogi mislijo, temveč z razvijanjem sistemov intravenoznih zdravil za zdravljenje raka. Vlekel sem vzporednice in razmišljal, da če obolelemu za rakom damo premalo zdravil, bo umrl zaradi zdravil, zatorej je cilj, da mu odmerimo zdravilo v optimalnih količinah. Torej lahko to idejo apliciram tudi na svojo dieto. Če bi s hrano ravnal kot z zdravilom in bi jo odmerjal v pravi sestavi, količini in ob pravem času, bi lahko ohranil ravnovesje hormonov, ki so potrebni za optimalno funkcioniranje organizma. Moram poudariti, da moj cilj pri razvoju ZONE ni bil, da bi postal guru hujšanja, temveč sem si predvsem želel podaljšati življenje,« je pripovedoval in vmes zajemal hrano, pripravljeno po načelu njegove diete.
»ZONA ne temelji na štetju kalorij, temveč na posledicah, ki jih ima na hormone zaužita hrana. Z ohranjanjem hormonov v zoni sem imel priložnost spremeniti svoj genski zapis in tako nadzorovati prihodnost.« Vsa ta odkritja so ga napeljala k takrat dokaj nenavadni odločitvi: leta 1980 je zapustil Tehnološki inštitut Massachusetts ter začel raziskovati popolnoma nov svet prehrane in genov. »Si predstavljate, kako je bilo, ko sem iz genialca za razvoj zdravil za zdravljenje rakavih obolenj v borih nekaj mesecih postal dietni šarlatan? Verjemite mi, da je bila to zelo ponižujoča izkušnja. Kljub vsemu sem vedel, da sem na pravi poti. Za razvoj osnove ZONE sem potreboval kar 13 let raziskav, in ko sem leta 1995 izdal prvo knjigo, se je ta v samo letu dni zavihtela na prvo mesto knjižnih uspešnic v ZDA. Tej prvi je sledilo še 12 knjig in vesel sem, da sem bil prisoten na predstavitvi svoje zadnje knjige, prevedene tudi v slovenščino.«
Genski zapis lahko spremenimo v kuhinji. »Če nam genski zapis, s katerim smo se rodili, dela težave, lahko z ZONO spremenimo njegovo delovanje kar v lastni kuhinji. Tega ne govorim tja v tri dni, saj je vse podkrepljeno z znanstvenimi raziskavami. Dodaten dokaz, da deluje, so tudi športniki z vrhunskimi dosežki in hollywoodske zvezde. Dieti ZONE namreč med drugimi sledijo Angelina Jolie, Brad Pitt, Jennifer Aniston, Sarah Jessica Parker in drugi.
Človek je med svojim razvojem zaužil dokaj uravnovešene količine maščob omega 6 in omega 3, potem pa je sodobna prehrana povzročila, da smo bistveno povečali količino zaužitih omega 6, ki so v vseh cenenih tekočih oljih (sončnično, koruzno, sojino …), in zmanjšali količino zaužitih omega 3. Posledica porušenega razmerja je tiho vnetje, ki je vzrok številnih sodobnih bolezni, med drugim povzroča debelost. Priporočljivo je, da med maščobami uporabljamo ekstra deviško oljčno olje in oljne sadeže, kot so mandlji in avokado. Poudariti moram, da prej omenjenega tihega vnetja ne povzročajo virusi in bakterije, temveč prehrana. Če se napačno prehranjujemo, se prej ali slej nuno srečamo z boleznijo. Nekateri se bodo začeli rediti, lahko pa se pojavijo tudi srčno-žilne bolezni, diabetes, rak, nevrološke motnje, kot so depresija, pomanjkanje koncentracije in alzheimerjeva bolezen.«