Zgodbe

Nemci se znajo združiti. Dajmo še mi!

Tina Nika Snoj
4. 3. 2014, 07.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Kako se lotiti posledic katastrofe, smo povprašali Jurija Diacija, profesorja za gojenje gozdov z ljubljanske biotehniške fakultete.

Pred mesecem smo občudovali ledeno formo vivo, v katero je žled spremenil slovenske gozdove, in poslušali strašljivo simfonijo lomljenja vej pod pretežkim bremenom. Danes od umetniškega vtisa ni ostalo kaj dosti, zato pa je boleče jasno, kako poškodovani so naši gozdovi. Uničenih je dobrih 700 hektarjev, pravijo na zavodu za gozdove. Kako se lotiti posledic katastrofe, smo povprašali Jurija Diacija, profesorja za gojenje gozdov z ljubljanske biotehniške fakultete. Premišljeno in v sodelovanju, je bil njegov odgovor. Vzor pri tem so nam lahko Nemci, ki v stiski stopijo skupaj in iz nje izvlečejo celo dobiček.

Ne hitimo! Prof. Diaci svari predvsem pred prevelikim hitenjem pri »popravljanju« škode, ki jo je povzročil žled. Najprej potrebujemo razmislek in dober načrt, pravi. »Čiščenje gozdov je nevarno delo in že zato se ga moramo lotiti počasi in premišljeno. Obnova je spet stvar, ki se je ne da na hitro narediti dobro. Ne nazadnje je tu še ogromna količina lesa, ki bi jo morali pametno plasirati na trg, da ta ne kolapsira zaradi padca cene.« Diaci je prepričan, da nas bo narava presenetila s tem, kako hitro in v kolikšni meri se bodo gozdovi obrasli sami. »Pet, deset let lahko preživi tudi drevo s samo četrtino krošnje ali pa se celo povsem obraste. Lahko je semensko drevo, lahko zemljo varuje pred erozijo in izsušitvijo. Lastnik se mora z gozdarjem pogovarjati o vsakem drevesu posebej. Kar sekati vsevprek je najslabša možnost. Goloseku in velikim strojem po gozdu se poskušajte izogniti. Ti lahko zelo prizadenejo tla, ki so temelj rasti.« Bognedaj, da bi stroji vozili zunaj vlak, saj to pomeni nepotrebno erozijo, zbitje tal in zmanjšano rastnost gozda. Stroji tudi uničijo mlado rastje, ki bi samo po sebi ozelenilo poškodovane površine. Saditev bo morala biti kakovostna, ne na horuk, opozarja Diaci. »Zavedati se moramo, da je treba vsako sadiko posaditi tako skrbno, kot bi sadili jablano v domačem sadovnjaku. Če ne, bomo denar vrgli stran.«

Smreka je za na Pokljuko, ne za v nižino. Letošnje leto bo namenjeno odstranjevanju posledic žledoloma, potem pa bo treba razmisliti, kje naravo pustiti, da gozd znova popolni sama, kje pa ji ob tem priskočiti na pomoč. »Časa  za premišljen načrt je dovolj,« pravi Diaci, vsaj nekaj naslednjih let. »Rešitve bodo vezane na posamezen revir in najbolje jih bo znal podati revirni gozdar, ki pozna zgodovino in sestavo lokalnega gozda. Pavšalne odločitve o velikih generalnih posekih in nato pogozdovanju s sadikami nas lahko veliko stanejo, učinka pa ne prinesejo. Porabili bomo štiri, pet tisoč evrov na hektar, a če zasaditev ne bo narejena kvalitetno ali če vrsta ne bo prava, bomo imeli težave že čez 20, 30 let. To se je pokazalo pri tem žledolomu, ko je padlo marsikaj, kar ne bi smelo.« Ker narava sama ozeleni tudi večje površine, je po Diacijevem mnenju smiselno o umetni pogozditvi razmišljati pri sestojnih odprtinah – po domače luknjah – nad pol hektarja. Sajenje je lahko postopno, v nekaj letih, kar pomeni, da bi slovenske drevesnice morale v tem času vzgojiti okoli dva milijona sadik. »Mislim, da to ne bi smel biti problem. Ni pa pametno kupovati sadik iz tujine, ki na naše okolje niso prilagojene, zato v njem ne bodo uspešno rasle.« Razmisliti bo treba tudi o zamenjavi drevesnih vrst, saj podnebne spremembe niso naklonjene pogozdovanju s smreko, ki smo jo v Sloveniji zaradi vrednosti sadili veliko nižje od njenega naravnega rastišča. Alternativa zanjo bodo postali hrast, bukev, javor, češnja ter jerebika, brek in skorš. »Zadnje tri slabo poznane vrste redko dobijo priložnost v naravi, ker potrebujejo veliko svetlobe, so pa zaradi plodov zelo koristne tudi za živali.« Zavod za gozdove ima dobro razdelano shemo rastišč v Sloveniji in lastniki gozdov bi se je morali držati. Nekaj odstopanja od naravnega rastja si že lahko privoščijo, prav veliko pa ne, pravi Diaci. Opozarja pa tudi na to, da zasaditev še ni vse, da je treba drevo tudi spremljati in negovati. Mnogi mali lastniki v tem pogledu niso najboljši gospodarji.


Več preberite v tiskani Jani (št. 9, izid: 4.3.2014).

Estrada

liffe 1
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov