Ste prepričani, da imajo telesno privlačni ljudje manj težav? Mislite, da je vaš uspeh odvisen predvsem od videza? Po tihem razmišljate o tem, da bi na svojem telesu kaj spremenili, da se boste sploh lahko sprejeli? Pomislite kdaj, da če bi ljudje v resnici vedeli, kako ste videti, da vas ne bi imeli radi? Res mislite, da je videz odgovoren za vse stvari, ki se vam dogajajo in se vam še bodo v življenju? Če ste na katero vprašanje odgovorili pritrdilno, ste ranljivi za težave s telesno samopodobo. Niste edini. V odrasli dobi, kot pravijo strokovnjaki, se vsaka druga ženska pretirano ukvarja s svojo zunanjostjo, mladostnic pa je preobremenjenih najmanj 70 odstotkov. Da nam družbena sporočila, ki jih ustvarjamo predvsem mediji, onemogočajo, da bi v miru živele, že vemo. Kako do tega, da se ne bi več skrivale, prekrivale, popravljale in preprosto uživale v tem, da smo prava mojstrovina prav takšne, kakršne smo, smo se pogovarjali s psihiatrinjo Nike Novak Vaca, ki že 14 let dela na Psihiatrični kliniki v Ljubljani, v enoti za motnje hranjenja.
Rada ima svoj poklic, ki pa ga zadnja leta nadgrajuje še ena izkušnja. Lani je začela z delavnicami Body Image, ki ženskam pomagajo, da vzljubijo svoje telo kljub značilnostim, ki jih motijo. Pri tem ji je v veliko terapevtsko pomoč ples ob drogu. O delavnicah, terapevtskih učinkih in tudi o predsodkih, ki se porajajo ob misli, da bi plesale ob drogu, smo se pogovarjali s prijetno psihiatrinjo, ki ruši številne tabuje. Tudi tega, da je ples ob drogu samo za manj sramežljive.
Tudi sami plešete, kar je gotovo velika prednost, da namreč to, kar učite, tudi živite. Najbrž pa ni veliko psihiatrinj v Sloveniji, ki plešejo ob drogu.
Hahaha, res ne poznam nobene druge psihiatrinje, ki bi plesala ob drogu. Meni je v veselje, ker združuje elemente baleta in gimnastike. Vsak trening je nekaj posebnega, novih elementov nikoli ne zmanjka, pri tem pa se še zabavamo.
Delujete zelo milo in nežno, mogoče celo sramežljivo, vendarle ste psihiatrinja, mati dveh otrok (16-letnega sina in 10-letne hčerke) in ob svojem natrpanem urniku še najdete čas za ples (op. a., poleg dela na Centru za mentalno zdravje Nike Novak Vace dvakrat na teden dela v psihiatrični ambulanti na polikliniki, kjer vodi skupino za dekleta z motnjami hranjenja in skupaj s psihologom skupino za njihove svojce.)
Tudi sama sem potrebovala nekaj časa, da sem se otresla začetne sramežljivosti. Z rednim plesom postanejo zapeljivi gibi avtomatski del vadbe, torej nekaj povsem vsakdanjega. Sčasoma sem ugotovila, da drugače gledam na svoje telo. Ne opazujem ga več tako, kot sem ga bila vajena opazovati, da bi popravljala ali zakrivala »napake«, začela sem ga gledati kot celoto v izvajanju lepih, ženstvenih gibov. Želela sem si deliti to izkušnjo. Tako sem dobila zamisel za delavnice Body Image.
Zakaj ste ples ob drogu dodali k psihoterapiji?
Večinoma se ženske doma ne postavimo pred ogledalo, da bi opazovale telo kot celoto v izvajanju lepih gibov. Navadno se zjutraj pogledamo, da preverimo, ali je vse v redu, popravimo in prekrijemo tisto, s čimer nismo zadovoljne, usmerjene smo na »pomanjkljivosti«. Negativna telesna samopodoba vpliva tudi na občutek sproščenosti v spolni vlogi. Nekatere ženske verjamejo, da njihovo telo nima pravih značilnosti, da bi se lahko počutile ženstveno. Ples ob drogu omogoča drugačno izkušnjo, ob kateri se porajajo čisto druge misli o telesu. Ženske spoznajo, da so lahko privlačne, zadovoljne in samozavestne v takšnem telesu, kakšnega imajo. In šele ko enkrat same to začutijo, lahko verjamejo drugim, ko pohvalijo njihov videz, prej so vse pohvale zaman.
In kako je, ko moja zdravnica, gospa psihiatrinja, pleše ob drogu?
Na delavnicah sem v drugi vlogi, saj ne gre za psihiatrično zdravljenje. Izvajam program za izboljšanje telesne samopodobe in gibanje ob drogu je ena od tehnik, ki nam pri tem pomaga. Prav mi pridejo tudi dolgoletne izkušnje z vodenjem plesne aerobike. Če sama ne bi plesala, hkrati pa bi to pričakovala od deklet, bi s tem sporočala ravno nasprotno od tega, kar si želim, naj se v svojem telesu počutijo sproščeno in se ga ne sramujejo. Tako dobijo dovoljenje, da lahko tudi one neobremenjeno plešejo.