Zgodbe

Vetrne elektrarne v Sloveniji

Tina Horvat
3. 6. 2014, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Si predstavljate, da ste ves dan in še ponoči obsojeni na brnenje računalnika s pokvarjenim ventilatorjem in temu groznemu zvoku ne morete nikamor ubežati?

Človek bi znorel! In prav to se bo dogajalo prebivalcem Laž, Senožeč, Dolenje vasi, Gabrča in drugih, ko bodo v njihovi neposredni bližini postavili park vetrnih elektrarn Senožeška brda. Dve že stojita in kljub temu da prebivalci že tarnajo zaradi hrupa, jih nihče ne jemlje resno. Odgovorni se iz njih dobesedno norčujejo, saj jim nikakor ne zmorejo strokovno pojasniti, ali vetrnice škodijo zdravju ali ne. Zato smo odgovore poiskali mi, in sicer pri doc. dr. Sonji Jeram z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Načelno večina ljudi seveda nima nič proti vetrnim elektrarnam, saj so prijazne do okolja in izkoriščajo naravno energijo. Toda če jih postaviš tik nad domove ljudi, kot se to dogaja pri nas, nastane problem, saj je njihov hrup zelo moteč in pri dolgotrajni izpostavljenosti tudi za zdravje škodljiv. Slovenija je po vsej verjetnosti edina država, kjer jih lahko zaradi neurejene zakonodaje postavljajo kar povprek oziroma tam, kjer ustreza investitorju in državi, le ogroženih prebivalcev nihče nič ne vpraša. Pri nas naj bi varna razdalja med vetrnico in bivališčem znašala le 800 metrov, čeprav je v zdravstveni stroki na splošno sprejeto, da je razdaljo možno določiti šele, ko imamo dovolj podatkov o nivoju jakosti hrupa ter o znanih učinkih na zdravje in počutje ljudi. Če teh podatkov nimamo, strokovnjaki predlagajo razdaljo dveh kilometrov.

V Senožeških brdih ne moremo spati! Prebivalci Senožeč so v pismu ministru Omerzelu februarja letos zapisali: »Že ko se je projekt snoval in pripravljal, nas kot prve sosede ni nihče vprašal, kaj menimo o postavitvi, še manj potem, ko je bila vetrnica postavljena. Celo obljubljali so, da bo popolnoma nemoteča. Meritve, ki so bile narejene, so zelo površne oziroma so rezultati napisani in navedeni tako, da ustrezajo pogojem za obratovanje. V nočnem času, ko je tišina, meritev niso izvedli, temveč le prepisali dnevno izmerjene rezultate. Te meritve so trajale le dobro uro. Počutimo se zavedene in izigrane, saj obljube investitorjev nikakor ne držijo. Ko so vremenski pogoji za delovanje vetrnice ugodni, človek težko normalno funkcionira. Ponoči, ko bi potreboval mir in tišino, da se naspi in odpočije za naslednji delovni dan, je to žal nemogoče. Če nam že uspe nekako zaspati, nas zbudi sredi noči in od spanja se lahko poslovimo. Kako je drugi dan, pa si lahko predstavljate – kot po prekrokani noči. In to je dan na dan, noč za nočjo.«

Povsod čim dlje, pri nas preblizu. Medtem ko na Danskem, Nizozemskem, v Belgiji, ZDA in drugih državah zaradi zdravstvenih težav prebivalstva in posledičnih  odškodninskih tožb ter zahtevkov za odstranitev vetrne elektrarne že umikajo čim dlje stran, zagotovo vsaj 2000 m od bivališč, je pri nas trend ravno nasproten, saj je dovoljena razdalja samo 800 metrov stran od hiš.

O vplivih navadnega oziroma slišnega hrupa na naše zdravje medicina veliko ve in vsem je jasno, da je lahko moteč, neprijeten in nezdrav, obstajajo pa tudi zakonske omejitve, ki so v pristojnosti ministrstva za kmetijstvo. A vetrne elektrarne proizvajajo tudi nizkofrekvenčni in infrazvočni hrup, o katerih  sumijo, da sta škodljiva, čeprav ju ne slišimo. Infrazvok je zaradi dolge valovne dolžine neobčutljiv za talne ovire in se zaradi njih ne duši kot slišni zvok, nizkofrekvenčni zvok pa se v okolju manj absorbira in potuje dlje kot zvok običajnega slišnega spektra, zato ga je v mirnih nočeh možno slišati tudi več kilometrov daleč. Nekatere raziskave tudi kažejo, da nizkofrekvenčni zvok, ki ga ponavadi zaznavamo kot nekakšno brnenje, vstopa v domove skozi zidove, po zraku in celo po zemlji. Ker počasneje slabi, vpliva na naše počutje tudi v veliki oddaljenosti. Vendar pa zakonodaje, ki bi urejala nizkofrekvenčni in infrazvočni hrup, v Sloveniji nimamo.


Več preberite v tiskani Jani (št. 22, izid: 3. 6. 2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov