Zgodbe

Vsak od nas je rešitelj

Katja Božič
17. 6. 2014, 07.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

»Kar gledamo skozi okno, so zadnji utripi starega koncepta človeštva, jutri bo nov dan. Vsepovsod je kaj narobe in vsi čakamo nekoga, ki nas bo rešil.«

»Takšnega človeka ne bo,« je prepričan Martin Butina iz gibanja Ubuntu. Rešitelj je v vseh nas. Ko bomo rešili sebe, bomo rešili svet. Skupaj pa smo sposobni premikati gore. Začnemo lahko z na videz preprostimi koraki, a pomembna je akcija! Dovolj časa smo zaman čakali državo, da naredi kaj za nas, napočil je trenutek, da sami naredimo kaj zase. To je sporočilo več kot desetih predstavnikov skupin in organizacij, ki so se prejšnji teden srečali na Vrhniki. Vsaka poskuša na svoj način kljubovati krizi v državi.

Vrniti ljudem, kar jim pripada. Vsak dan v medijih spremljamo slabe novice – poplave, krizna žarišča, lačni begunci, gospodarstvo v razsulu … Večina nas je zaposlena z lastnim življenjem in vežemo konec s koncem za preživetje, ko pa vidimo še vse te negativne novice, se čutimo nemočne. »Strah nas paralizira. A preobrazba človeštva se dogaja danes. Radi bi pokazali preproste načine, s katerimi je mogoče spremeniti svet,« je dejal Martin Butina iz gibanja Ubuntu, kar je zulujska beseda za »prijazno humanost« (pomeni pa tudi »dobro za vse«). Ljudje vseh slojev se v gibanju niso združili, da bi kogarkoli spremenili, temveč da bi dajali zgled. »Smo holistično nastrojeni, še najraje pa razkrivamo skrivnosti denarja. Ubuntu predstavlja globalno skupnost, kjer je denar povsem neumesten in nepotreben, saj ga nadomešča načelo enotnosti zavesti. Naša filozofija je vrniti ljudem, kar jim pripada.« Pomemben ključ je prehrana  – samo zdrava hrana omogoča zdravo telo in potem zdrave misli. Zato si prizadevajo za kmetijstvo, ki bi ga podprla skupnost (v angleščini community supported agriculture, tudi CSA). To je alternativni gospodarski model, ki temelji na lokalno podprtem kmetijstvu in distribuciji lokalnih pridelkov. Del tega je tudi mreža ljudi, ki sodelujejo, pri tem pa si pridelovalci in potrošniki delijo tveganje ter koristi pridelave hrane. Butina je predstavil tudi pojem lokalnih valut, ki so se ponekod v svetu že uveljavile. Zaradi neobdavčenosti so dobra alternativa obstoječi valuti. Po sistemu LETS poteka menjalni krog tudi v Zasavju. »Apatija je v resnici samo percepcija. Sposobni smo veliko več, če se združimo,« je bil prepričan.

Mi gremo ven in delamo! To je dokazala gorenjska skupina Ejga – za lepše Jesenice z Ahmedom Pašićem na čelu (v Jani ste o njem že brali). Medtem ko se vsi drugi jezijo nad državo in nesposobnimi politiki, Pašićeva skupina prostovoljno in povsem brez denarja spreminja železarske Jesenice na lepše – barvajo ograje, obnavljajo otroška igrišča, obnovili so železniško postajo, s sončnimi narcisami porisali temačne železarske objekte … Vse se je začelo, ko je Pašić, doktor antropologije, za pičlih 14 evrov obnovil dotrajan koš sredi Jesenic in to objavil na Facebooku. Podobno misleči so ga spodbudili k še več akcije. Najprej so se mu pridružili trije, štirje, zdaj jih je že 3000 (eni prihajajo, drugi odhajajo) in je cel žur. »Ko smo barvali ograjo, je prišel mimo gospod in rekel: 'Pusti jo, naj zgnije, tako kot naša država.' Pa sem rekel, glejte, taka kot tale ograja je naša država zdaj, ko jo bomo prebarvali, bo lepa, tako kot bo nekoč tudi naša država.« Vsega se lotevajo z dobro voljo in optimizmom. »Smo kot korupcija – vsepovsod!« se je nasmejal. Vse, kar naredijo, objavijo na Facebooku, izogibajo se obsojanju, zbadljivkam, žaljivkam, to ni njihov način. S svojo najnovejšo akcijo, za katero so nedavno dobili vsa potrebna dovoljenja (nikoli se ničesar ne lotijo brez dovoljenja), bodo 13 družinam podarili nov most; stari je povsem dotrajan. »Delamo, da vrnemo življenje v mestu, ljudem svetujemo, naj ne gledajo poročil, ki nas zamorijo. Mi gremo raje ven ter delamo in razbijamo stereotipe!« Ljudje z vseh koncev jih podpirajo in pomagajo na najrazličnejše načine.

Ustvarili bomo svojo zgodbo. Nekaj takega si v Zasavju želi spodbuditi tudi Primož P. Ram Siter iz najmlajše skupine na srečanju – Organizacije SILA Zasavje. Podobno kot Jesenice je tudi Zasavje območje z rudarsko-industrijsko tradicijo, ki se počasi končuje. Ogromno ljudi je brez službe. »Smo pred izzivom, kako naprej. Ali bomo postali spalno naselje in se vozili v službo v Ljubljano, Celje … ali pa bomo ustvarili novo zgodbo.« Odskočna deska za civilno iniciativo je bila nedavna stavka v hrastniškem rudniku, ta je neverjetno povezala ljudi. »Borimo se z apatijo, zato se nam zdi smiselno povezati ljudi, vzeti stvari v svoje roke in podobno, kot so to storili na Jesenicah, aktivirati Zasavce,« je povedal Siter, ki verjame, da bo prihodnje leto na podobno srečanje lahko že prinesel seznam zasavskih uspehov.


Več preberite v tiskani Jani (št. 24, izid: 17. 6. 2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov