»Takšnega človeka ne bo,« je prepričan Martin Butina iz gibanja Ubuntu. Rešitelj je v vseh nas. Ko bomo rešili sebe, bomo rešili svet. Skupaj pa smo sposobni premikati gore. Začnemo lahko z na videz preprostimi koraki, a pomembna je akcija! Dovolj časa smo zaman čakali državo, da naredi kaj za nas, napočil je trenutek, da sami naredimo kaj zase. To je sporočilo več kot desetih predstavnikov skupin in organizacij, ki so se prejšnji teden srečali na Vrhniki. Vsaka poskuša na svoj način kljubovati krizi v državi.
Mi gremo ven in delamo! To je dokazala gorenjska skupina Ejga – za lepše Jesenice z Ahmedom Pašićem na čelu (v Jani ste o njem že brali). Medtem ko se vsi drugi jezijo nad državo in nesposobnimi politiki, Pašićeva skupina prostovoljno in povsem brez denarja spreminja železarske Jesenice na lepše – barvajo ograje, obnavljajo otroška igrišča, obnovili so železniško postajo, s sončnimi narcisami porisali temačne železarske objekte … Vse se je začelo, ko je Pašić, doktor antropologije, za pičlih 14 evrov obnovil dotrajan koš sredi Jesenic in to objavil na Facebooku. Podobno misleči so ga spodbudili k še več akcije. Najprej so se mu pridružili trije, štirje, zdaj jih je že 3000 (eni prihajajo, drugi odhajajo) in je cel žur. »Ko smo barvali ograjo, je prišel mimo gospod in rekel: 'Pusti jo, naj zgnije, tako kot naša država.' Pa sem rekel, glejte, taka kot tale ograja je naša država zdaj, ko jo bomo prebarvali, bo lepa, tako kot bo nekoč tudi naša država.« Vsega se lotevajo z dobro voljo in optimizmom. »Smo kot korupcija – vsepovsod!« se je nasmejal. Vse, kar naredijo, objavijo na Facebooku, izogibajo se obsojanju, zbadljivkam, žaljivkam, to ni njihov način. S svojo najnovejšo akcijo, za katero so nedavno dobili vsa potrebna dovoljenja (nikoli se ničesar ne lotijo brez dovoljenja), bodo 13 družinam podarili nov most; stari je povsem dotrajan. »Delamo, da vrnemo življenje v mestu, ljudem svetujemo, naj ne gledajo poročil, ki nas zamorijo. Mi gremo raje ven ter delamo in razbijamo stereotipe!« Ljudje z vseh koncev jih podpirajo in pomagajo na najrazličnejše načine.
Ustvarili bomo svojo zgodbo. Nekaj takega si v Zasavju želi spodbuditi tudi Primož P. Ram Siter iz najmlajše skupine na srečanju – Organizacije SILA Zasavje. Podobno kot Jesenice je tudi Zasavje območje z rudarsko-industrijsko tradicijo, ki se počasi končuje. Ogromno ljudi je brez službe. »Smo pred izzivom, kako naprej. Ali bomo postali spalno naselje in se vozili v službo v Ljubljano, Celje … ali pa bomo ustvarili novo zgodbo.« Odskočna deska za civilno iniciativo je bila nedavna stavka v hrastniškem rudniku, ta je neverjetno povezala ljudi. »Borimo se z apatijo, zato se nam zdi smiselno povezati ljudi, vzeti stvari v svoje roke in podobno, kot so to storili na Jesenicah, aktivirati Zasavce,« je povedal Siter, ki verjame, da bo prihodnje leto na podobno srečanje lahko že prinesel seznam zasavskih uspehov.