Zgodbe

Zakon je pač zakon, pravijo

Sonja Grizila
2. 9. 2014, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Prejšnjo sredo sem šla na tiskovno konferenco SPIZ-a, obljubljali so, da bomo dobili podrobno pojasnilo, zakaj so nekaterim upokojencem, ki so imeli s. p. ali elektrarnico na strehi, vzeli pokojnino.

In jim naložili, da jo vrnejo tudi za nazaj, nekateri celo za pet let. Poročajo, da je zaradi tega mariborski upokojenec naredil samomor, večina, ki se je znašla v tej godlji, pa upa, da se bo stvar vendarle razumno uredila. Je mar pošteno in logično, da ti vzamejo zaradi 47 evrov mesečnega dohodka, ki ga imaš z evropsko podprto elektrarnico, kar celo pokojnino? Zakaj država sploh dopusti, da se gre upokojenec pridobitveno dejavnost, potem pa ga kresne po glavi? Seveda smo novinarji po pričakovanju slišali, da SPIZ ni nič kriv, da so pač zakoni takšni, tisti naivneži, ki smo pričakovali, da bodo celo nakazane kakšne rešitve za obupane ljudi, pa smo se seveda ušteli. Edino, kar jim ponujajo, je obročno plačevanje, od česa bodo živeli, pa očitno nikogar ne zanima.

Prolog. Svojo državo imamo 24 let, od nje bi potemtakem lahko pričakovali, da je razumna in da ve, kaj počne. Glede na to, da smo zakorakali v kapitalizem in da nobeden od nas ne pričakuje kakšnih posebnih inovacij v slogu samoupravnega socializma, bi se pač lahko zgledovali po starejših, bolje urejenih državah v neposredni okolici. Tudi glede dela upokojencev na primer. Tako pa se nam nenehno dogaja, da z velikim pompom sprejemamo zakone, ki naj bi uredili vse, kar ni samoumevno, ko se po nekem času pokažejo anomalije, ki so nepravične in včasih mejijo na norost, pa jih ne znamo odpraviti. Očitno je tudi pri izterjavi pokojnin za nazaj tako  –  na SPIZ-u in na ministrstvu za delo menijo, da so upokojenci vedeli, v kaj se spuščajo, in da je pač napočil čas za pravično kazen. No, tega niso rekli, seveda jim je žal, da so nekateri tako nastradali, ampak oni kakopak niso nič krivi. Zakoni so pač takšni.

Kdo jih je pa, takšne, kot so, sprejel?

Zanka.  Kaj se je pravzaprav zgodilo? Po pokojninskem zakonu, ki je veljal do konca predlanskega leta (pravijo mu SPIZ 1), so lahko upokojenci, ki so imeli status samostojnega podjetnika že pred upokojitvijo, ta status po upokojitvi obdržali. Množično se je torej dogajalo, da so zaposleni mesec, dva pred upokojitvijo odprli tako imenovani popoldanski s. p., in sicer večina v dogovoru s svojim delodajalcem. Delodajalci so jih celo silili, naj takoj, ko dosežejo minimalne pogoje za upokojitev, gredo v penzijo, z njimi pa bodo še naprej sodelovali, ker preprosto potrebujejo njihovo znanje in izkušnje, za kar pa bodo državi  seveda veliko manj plačali. Očitno se nikomur ni zdelo, da je s tem kaj narobe, saj so upokojenci s statusom samostojnega podjetnika plačevali dohodnino.

Zelo narobe pa je bilo s tistimi, ki so si ta status pridobili po upokojitvi, prav ti so namreč razglašeni za goljufe, ki jih država kaznuje z odvzemom pokojnin. Na obrazcu za upokojitev so namreč morali izpolniti rubriko, kjer jih sprašujejo, ali se ne ukvarjajo s pridobitno dejavnostjo, in odgovor so morali seveda potrditi s podpisom. Kaj, zaboga, so v tej rubriki napisali upokojenci, ki so imeli s. p. že pred upokojitvijo in so z njim legalno nadaljevali? Na tiskovki je bilo namreč rečeno, da tisti, ki zahtevajo pokojnino, jamčijo, da je vse res, kar so zapisali. In da morajo morebitne spremembe sproti  javiti.

Še vedno pa – poudarjam – ne razumem, zakaj so upokojenci, ki so imeli s. p. že pred upokojitvijo (in so ga odprli nekaj dni pred oddajo vloge na SPIZ), nedolžni, oni, ki so si ga pridobili potem, pa kriminalci.

Zakaj tega ni nihče zaznal. Ker morajo nekateri vračati pokojnino za pet let nazaj, se človek seveda najprej vpraša, kako za vraga tega ni prej nihče zaznal. Upokojenci s hkratnim statusom samostojnega podjetnika so morali obvezno oddajati bilance, na davkariji so jim vsako leto pošiljali davčno napoved, če so seveda prebili mejo, ko ni treba plačati dohodnine. Kako se more v državi dogajati nezakonitost, ne da bi jo ta zaznala, in to leta in leta? Če greš na davčni urad (recimo da nekaj prodajaš in hoče država pobrati svoj delež), se na ekranu uradnikovega računalnika pojavijo prav vsi dohodki pa tudi to, ali si dolžan davke in prispevke.  Dokler jih ne poravnaš, prodaje sploh ne moreš izvesti. Se pravi, da podatki so. Najkasneje pri prvi davčni napovedi bi torej moralo biti jasno, da je kateri od dohodkov iz nezakonitega vira, in bi bilo o tem treba zavezanca takoj obvestiti – če mu je država, karkoli že to je, sploh dopustila nelegalne zaslužke. Še enkrat – ne gre za delo na črno, ki se dogaja v ilegali, temveč za podatke, ki so javni in kateremukoli delu javne uprave dostopni. Poslovni register, kjer so vpisani s.p. in druge dejavnosti, je na internetu, ne pa strogo varovana skrivnost.


Več preberite v tiskani Jani (št. 35, izid: 2. 9. 2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce