Skupaj celostno zdravijo vse, ki jih obiščejo v Thermana &Veda; Ayurveda Centru Laško. Dr. Chakrapani nam je razložil glavne zakonitosti tega priznanega starodavnega medicinskega sistema in za naše bralce dal nekaj nasvetov, kako poskrbeti za zdravje in dobro počutje. V resnici je vse skupaj precej preprosto, je povedal.
Vendar v ajurvedi poudarjajo, da je vsakdo svet zase, za vsakogar izberejo drugačen pristop, tak, ki je zanj najbolj primeren. Povedano drugače: medtem ko je lahko močno začinjena hrana za nekoga zdravilo, je lahko za drugega strup.
Vi zdravite posledico, mi pa vzrok. Dr. Ajith je v Slovenijo prišel iz obmorske Kerale, ki velja za zibelko ajurvedske znanosti. Ta manjša zvezna država leži na skrajnem jugozahodu Indije in ima več kot 30 milijonov prebivalcev. Znana je po sanjskih obalah, plantažah čajevca, začimbah in tropskih gozdovih. Tam ne poznajo zime, zato je ekipa dr. Ajitha pri nas prvič izkusila zimo. »V Indiji temperatura zraka skoraj nikoli ne pade pod 24 stopinj Celzija, zato je bila to za nas velika sprememba, sploh ker smo v Slovenijo prišli novembra.« O Slovencih ima zdravnik zelo lepo mnenje in tudi v Laškem se dobro počuti. »Veseli me, da je tudi v Evropi zanimanje za ajurvedo tako veliko, še posebej ko ljudje ugotovijo, da so se z našo pomočjo znebili zdravstvenih težav, ki so jih že dolgo pestile. Glavna razlika med zahodno medicino in ajurvedo je, da v zahodni zdravijo posledico (bolezen), medtem ko v ajurvedi zdravimo vzrok, zaradi katerega je bolezen nastala. Če boste recimo šli k svojemu zdravniku s težavami s prebavo, vam bo najverjetneje predpisal kako zdravilo za odpravo teh težav. V ajurvedi pa bomo namesto tega raziskali, zakaj je do težave sploh prišlo. Ko enkrat odpravimo vzrok, se posledica pozdravi sama od sebe.«
Pozimi ne jejmo hrane, ki hladi. Ajurveda poudarja enkratnost človeka, saj temelji na prepričanju, da ima vsakdo svoj značilni vzorec energije, edinstveno kombinacijo fizičnih, duševnih in čustvenih lastnosti. Obstajajo tri vrste osnovne energije, imenovane doše (vata, pita, kapha), ki so v vseh živih bitjih. V vsakem izmed nas pa se pojavlja tudi pet elementov, ki jih sicer najdemo v naravi (zemlja, voda, ogenj, zrak, eter). Če je katerikoli od teh elementov v okolju neuravnotežen, se to odraža v našem telesu. Pomembno je, da znamo te spremembe opazovati. Hladni meseci, sploh zgodnja zima, veljajo za obdobje vate, kar se lahko izrazi tudi na nas: koža na rokah in ustnicah postane bolj suha, lahko dobimo prhljaj, imamo slabo prebavo … Ker se z mrazom srečujemo vsakodnevno, ni primerno, da uživamo hrano, ki še dodatno hladi (npr. sladoled, surova zelenjava …). Primernejša so živila, ki telo pogrejejo, najsi bo to močneje začinjena hrana ali pa cimet, ki je znan po grelnem učinku.