V začetku zime, ko enoletnice, ki običajno rastejo v loncih pred hišo, pomori zmrzal, namesto njih zataknemo v zemljo različne veje. Ta »šopek« se obdrži vse do pomladi (začetek marca), ko veje odstranimo in zasadimo spomladanske cvetlice (telohe, narcise in mačehe). Decembra lahko dodamo še lučke za praznično vzdušje in nočno dekoracijo.
Opis, vaza: vejice zataknemo kar v lonce in cvetlična korita. Uporabimo različne, predvsem zimzelene rastline. Lahko se odločimo le za eno rastlinsko vrsto, recimo vejice smrek ali jelk, ali pa kombiniramo različne rastline. Odvisno, kaj imamo pri roki.
Od zimzelenih iglavcev uporabimo vejice smrek, jelk, borovcev. Te rastline so najbolj trpežne. Na Krasu ljudje uporabljajo tudi vejice brina, ki pa so zelo bodeče in z njimi ni prijetno delati. Brinovih grmov je zaradi zaraščanja tudi vse manj, tudi zato bolj priporočam kakšne druge rastline. Prav lepe, a nekoliko občutljivejše so vejice klekov in cipres.
Zelo lepo je, če iglavce kombiniramo z zimzelenimi listavci. Uporabimo lahko vejice zimzelene magnolije, v notranjosti Slovenije pa namesto njih vzamemo lovorikovec. Najlepša pa je zimzelena bodika (Ilex sp.), še posebej če imamo pisanolistno in tako, ki ima razvite plodove. Tudi zimzelene trdoleske (Euonymus sp. ) so lahko lepe, čeprav ovenijo nekoliko hitreje kot prej omenjene rastline. Navadni lovor se tudi dolgo obdrži, ne bi pa priporočila črnike oziroma zimzelenega hrasta (Quercus ilex), ki je pri nas na Primorskem kar pogost. Kot že njegovo ime pove, deluje temno in ni preveč privlačen.
Če imate na razpolago, priporočam, da vključite tudi zanimive veje listopadnih rastlin, čeprav to ni nujno. Res lepe in lepo bodo popestrile kompozicijo veje drenov. Sibirski dren (Cornus alba 'Sibirica') ima zelo dekorativne rdeče veje, Cornus stolonifera svetlo zelene, Cornus sanguinea 'Winter flame' pa oranžno-rumeno-rdeče veje. Prekrasne! Lepo izpadejo tudi veje brez, ki imajo belo lubje.
Če želimo bogatejšo in bolj pisano kombinacijo, vključimo rastline z okrasnimi plodovi. Lahko, kot v današnjem »šopku«, uporabimo oranžno-rdeče jagode nandine (Nandina domestica), ali z oranžnimi plodovi obložene veje ognjenega trna (Pyracantha sp.), ali pa vretenčasto bodiko (Ilex verticillata), ki je listopaden grm. Razvije pa okrasne rdeče plodove – jagode.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 49, 3. december 2024.