Ko ponagajajo hemoroidi, človek išče vse možne rešitve, da bi čim prej odpravil srbenje, draženje, nelagodje, bolečino ali oteklino okoli zadnjika. Kaj lahko pomaga, smo vprašali strokovnjakinjo, abdominalno kirurginjo Urško Kogovšek. Opozorila je, da so težave s hemoroidi največkrat le posledica dolgotrajnega vztrajanja pri nezdravih navadah.
Namesto telefonavzemite s seboj pručko
»Nastanka hemoroidov ne želimo preprečiti, ker so to koristne blazinice iz prepleta žil, s katerimi se vsi rodimo in nam običajno in večinoma dobro služijo za optimalno odvajanje ter zmožnost zadrževanja blata. Preprečiti pa seveda želimo težave s hemoroidi,« je uvodoma pojasnila Urška Kogovšek. »Univerzalen recept je urejena prebava in redno odvajanje brez čezmernega napenjanja in posedanja na straniščni školjki. Seveda koristijo tudi redna telesna aktivnost in odmori med dolgotrajnim sedenjem, na primer med vožnjo ali na delovnem mestu. Koristne so tudi vaje za medenično dno, če jih znamo izvajati. Ko se pojavijo težave, pa je treba najprej urediti prebavo in odvajanje.« Mnogi si ob začetnih težavah pomagajo s svečkami in drugimi pripravki za lajšanje težav, ki so na voljo brez recepta.
Kaj delam narobe?
Na to vprašanje, ki ji ga pogosto zastavljajo bolniki, odgovarja: »Največkrat do težav s hemoroidi pride zaradi težav s prebavo (hudo zaprtje, driska) ali pa v nosečnosti in ob oziroma po porodu. V posameznih primerih tudi ob večjih fizičnih naporih, ki zahtevajo napenjanje. Nemalokrat pa bolniki opisujejo, da jim težave s hemoroidi sproži uživanje pikantne hrane ali pa čezmerno uživanje alkohola. Problemi s hemoroidi so povezani z nezdravim življenjskim slogom, in ker je večji del populacije manj telesno aktiven kot v preteklosti, za nameček pa se tudi slabše prehranjujemo kot nekoč, lahko posredno sklepamo, da se s 'podivjanimi' hemoroidi srečuje vedno več ljudi.«
Prvi korak: uredite prebavo!
»Nerada se ponavljam, a težave s hemoroidi so le posledica neurejene prebave, ne pa razlog za težave z odvajanjem,« je še enkrat izpostavila sogovornica. »Zelo koristna je lahko tudi razbremenitev zadnjika med odvajanjem, tako da si pod stopala postavimo pručko ali stopničko in s tem posnemamo odvajanje v čepe, ki je naš naravni položaj za izpraznjenje danke. Mnogim ustreza umivanje ali tuširanje s hladno vodo. Je pa treba biti pozoren na to, da se kožo potem tudi nežno osuši. Šele naslednja stopnja je pot do lekarne in po potrebi do osebnega zdravnika.«
Še več koristnih nasvetov in spoznanj vas čaka v nadaljevanju prispevka v reviji Jana, št. 44, 29. oktober 2024.