Ustvarila je dve televizijski oddaji, napisala scenarije za tri gledališke predstave, bila soavtorica dveh celovečernih scenarijev, napisala tri celovečerne stand up šove, ustvarjala vsebino za radio, kratek čas celo vodila jutranji program, napisala knjigo. Odlično pa se znajde tudi v kuhinji. »Zelo rada kuham, kadar lahko, in ne maram, kadar moram. Zdaj imam že boljši odnos do hrane, kar pomeni, da se hranim bolj zdravo. Dolga leta pa je bilo čisto drugače. Po stand up nastopih, ki so se običajno končali pozno, sem posegla po hrani. In to seveda ni bila solata,« priznava. Odkar je spremenila prehranjevalni režim, je na njenem krožniku več sadja in zelenjave. »Najraje pripravljam stvari, ki me jih je naučila kuhati babica. To so predvsem dobre stare jedi na žlico, ki vedno teknejo, ali pa kakšna dobra pečenka, ki se počasi peče v pečici,« še izvemo. Nam je predstavila recept za babičin paprikaš.
Sestavine
- 800 gramov piščančjega mesa (bedra, stegna s kostmi)
- 2 večji nasekljani čebuli
- 2–3 žlice olja ali masti
- 2 žlici sladke mlete paprike
200 ml kisle smetana - 2 žlici paradižnikove mezge ali dva nasekljana paradižnika
- sol, poper in druge začimbe po okusu
lovorjev list (po izbiri) - 1 žlica sesekljanega paradižnika (po izbiri za okrasitev)
- pol litra jušne osnove ali vode
Priprava
1. Nasekljano čebulo pražite na šibkem ognju, dokler ne postane zlato rjava in mehka. Nato dodajte sladko mleto papriko, ki mora hitro zadišati, a je ne smete preveč pražiti, saj lahko postane grenka. Po želji lahko dodate še nasekljane sveže paprike, ki dajo jedi še več okusa.
2. Ko je paprika prepražena, dodajte meso. Tradicionalno se uporabljajo piščančji kosi s kostmi, saj kost izboljša okus jedi, a sodobne različice pogosto uporabljajo tudi meso brez kosti. Meso nekoliko popražite, da se obarva, nato pa dodajte vodo ali jušno osnovo, da se jed začne dušiti. Meso dušite na nizkem ognju, dokler ni mehko in sočno (vsaj 45 minut).
3. Proti koncu kuhanja dodajte kislo smetano, ki omako zgosti in ji doda kremasto teksturo. Nekateri kuharji dodajo tudi moko ali škrob, da bi dosegli gostejšo omako, vendar to ni nujno. Paprikaš se v madžarski kuhinji tradicionalno postreže z rezanci ali nokedli, majhnimi cmočki iz jajčnega testa. V nekaterih različicah ga postrežejo tudi s krompirjem, polento ali kruhom.
NAMIG
Paprikaš je ena izmed najprepoznavnejših tradicionalnih jedi srednje in vzhodne Evrope. Pripravljajo ga zlasti na Madžarskem, v Srbiji, na Hrvaškem ter v drugih državah, kjer prevladuje vpliv madžarske in balkanske kuhinje. Tradicionalni paprikaš temelji na uporabi piščančjega mesa, a se pogosto uporablja tudi svinjina ali teletina.
Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana, št. 42, 15. oktober 2024.