Nasveti

Kraljestvo metuljev: malo drugačno kot slikanje na papir ali platno

Maja Remic
6. 10. 2024, 08.00
Deli članek:

Slikanje na les je čudovita izkušnja in malo drugačno kot slikanje na papir ali platno. Danes slikarji sicer les zelo redko uporabljajo za podlago za slikanje, pod pojmom slikanje na les bolj poznamo slikanje na razne lesene predmete, kot so šatulje, pladnji, leseni krožniki, okvirji za slike ali kos pohištva, ki ga želimo prenoviti.

Maja Remic
Slikanje in servietna tehnika na les

Bolj je gladko, lepša je poslikava
Les zahteva predvsem temeljito predpripravo površine: brušenje in grundiranje. Brusimo z brusnim papirjem za les od 50 do 180, ki je primeren za površine z manjšimi nepopolnostmi. Odvečne delce odstranimo z gobico ali s čisto krpo, ki se ne mucka. Nato nanesemotemeljni premaz za les, ki zaščiti les in zatesni pore. Če želimo, da bo naša dekoracija lesenega izdelka res lepa, moramo postopek brušenja in nanašanja temeljnega premaza večkrat ponoviti. Vmes se mora premaz vedno dobro zasušiti!
Če želimo, da se ohrani videz lesa, pa tudi za manjše predmete, grundiranje ni potrebno. Namesto tega nanesemo od dva do tri sloja bele akrilne barve.

Maja Remic
Slikanje na les zahteva predpripravo lesa. Površino moramo obrusiti in grundirati (nanesti temeljni premaz).

Kako slikamo na les
1. Izbira barv za slikanje na les.
 Nekoč so na les najpogosteje slikali z oljnimi barvami, z razvojem barv pa so v ospredju akrilne barve, za začetnike ali otroke pa tudi tempera barve.

2. Izberimo dobre čopiče. S čim bomo slikali, je odvisno od velikosti vzorca in tehnike slikanja. Za poslikavo drobnih predmetov bodo ustrezni čopiči in markerji, za velike površine pa tudi valjček in spreji.

3. Najprej nanesemo barvo za ozadje. Za nanašanje barve na les uporabimo širok ploščat čopič. Barva se mora dobro posušiti, preden nanesemo drugi sloj. Če nismo uporabili temeljnega namaza, sloj nanesimo večkrat. Večina akrilnih barv potrebuje približno 20 minut, da se plasti posušijo.

4. Slikanje motiva. Ko se sloj ozadja posuši, naslikamo motiv. Najprej ga narišemo s svinčnikom. Nato začnemo slikati. Za slikanje uporabimo mehak čopič in bodimo potrpežljivi pri nanašanju akrila. Čopič pogosto namakamo v vodo in malo obrišemo, da bodo ščetine vedno čiste in mehke. Ko končamo svojo umetnino, pustimo, da se barve popolnoma posušijo.

5. Nanesemo zaščito. Nanos zaščitne plasti je pomemben, saj bo zaščitil poslikavo pred luščenjem in poudaril barvo. Zaščitna sredstva so na voljo v različnih materialih, kot so lak, tekočine, premazi. Tudi zaščito nanesemo večkrat, vmes se mora vsaka plast dobro zasušiti.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 40, 1. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!