Koža se obnovi vsakih trideset dni: toliko časa je potrebno, da vse celice v procesu obnove iz podkožja prodrejo na povrhnjico, kjer odmrejo. Poleg tega je od rojstva naprej v nenehnem spreminjanju: otroška koža je povsem drugače strukturirana kot koža najstnikov ali štiridesetletne osebe. Kljub naravnim danostim pa je njen videz odvisen tudi od naših navad.
Kozarec vode za mlado kožo
Gladka koža brez gubic, ki je v mladosti tako samoumevna, je nekaj, kar si želimo ohraniti čim dlje. Mlada koža je prožna, napeta in sveža, vse po zaslugi ravnovesja maščob in vode v podkožju. Kmalu, že sredi dvajsetih let, začne izgubljati svojo naravno vlažnost. Pomanjkanje vlage lahko deloma nadomestimo z vlažilnimi kremami in pa seveda z dovolj popite tekočine.
Skrbno izbrana prehrana je del nege
Pri negi kože najprej pomislimo na številne kreme, losjone in podobne preparate, ki jih vsakodnevno nanašamo nanjo. A prava skrb za kožo se ne začne na povrhnjici, temveč pod njo: s prehrano. Koža namreč pridobiva večino hranilnih snovi iz krvi. Zato ni vseeno, kako se prehranjujemo. Saj poznamo to enačbo, kajne? Sadje namesto čokolade, več zelenjave namesto čipsa ...
Pomanjkanje vitamina A se, denimo, izraža kot groba koža, ki ima sivkast odtenek. Pogosti so izpuščaji in mozoljčki. Ta vitamin je v jetrcih, rumenjaku, mleku, maslu, kot karotin oziroma provitamin A pa tudi v korenju, špinači in zelju.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 38, 17. september 2024.