Vprašajmo se: nam je topleje, če se ogrnemo z rdečo ali modro odejo? Brez pretiranega razmišljanja nas večina izbere rdečo. Prav to je dokaz posebnega vpliva, ki ga imajo na nas barve. Čeprav so naše vsakodnevne spremljevalke in smo jih zelo navajeni, ostajajo tudi nekoliko skrivnostne in so daleč od tega, da bi bile banalne in nepomembne.
Ene nas grejejo, druge osvežijo
Barve v resnici niso nič drugega kot specifična svetlobna valovna dolžina. Šele naši možgani jo prevajajo v rdečo, zeleno, modro, rumeno ... In hkrati jih že neposredno povezujejo s spomini. Rdeča in oranžna nas grejeta, ker ju povezujemo s soncem in ognjem. Zelena je osvežujoča, ker spominja na naravo. V modrem okolju pa nas zebe že pri 15 stopinjah, saj v modri prepoznavamo hladno vodo. Barve so občutki, ne pa stvarnost. Vsaka ima svojo valovno dolžino, ki na nas učinkuje različno: vpliva tako na telo kot na nezavedno in psiho. Zato se v določenem prostoru povsem spontano počutimo dobro, imamo dobre zamisli in smo poživljeni, v kakšnem drugem prostoru pa se brez prepoznavnega razloga počutimo slabo. Uporabimo moč barv s premislekom in načrtno, da nam bodo polepšale življenje.
Oranžna podarja veselje do življenja
Tople barve prebujajo v nas navdušenje. Oranžna ustvarja dobro vzdušje v prostoru, zato omogoča boljšo komunikacijo in celo vzbuja občutek medsebojne povezanosti. Je idealna izbira za dnevne sobe. Ker tudi krepi tek, je primerna za kuhinje ali posodo ter jedilni servis. Stimulira delovanje želodca in črevesja. Če nas dajejo bolečine v trebuhu ali imamo motnje v črevesju, si položimo na trebuh oranžen termofor s toplo vodo.
Zelena pomirja srce in duha
Zelena barva je prispodoba rasti, narave in svobode. Pogled na zeleno nas pomirja in nam pomaga najti rešitve za življenjske težave. Njena moč sproščanja je tolikšna, da so lahko raziskovalci celo izmerili umirjanje lažjih motenj srčnega utripa ob zazrtosti v zelenino. To je še en razlog več, da se po napornem dnevu odpravimo na sprehod v naravo. Notranji mir najlažje obnovimo v zelenem okolju, pomaga pa tudi kopel z dodatkom naravnih zelišč, saj naši čuti povezujejo vonj in vid. Kopalnico lahko popestrimo tudi z zelenimi lončnicami.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 36, 3. september 2024.