Videz, vaza: cvetovi oziroma socvetja muškatne kadulje so lahko veliki več kot pol metra, zato za tale šopek potrebujemo veliko prostora in tudi veliko vazo, če želimo, da se bohoti v vsej svoji aromatični lepoti. Postavila sem ga v nič kaj ugledno stekleno posodo, to pa v star lončen lonec z bolšjaka. Zdi se mi, da se robustna in nekoliko groba socvetja kadulje lepo dopolnjujejo s starim, črnim, zdelanim loncem.
Kdor nima veliko prostora ali želi muškatno kaduljo postaviti v manjšo vazo, lahko posamezne cvetne vejice odreže na želeno velikost ter si naredi šopek po svoji meri in okusu.
Kadulji v tem šopku delajo družbo prekrasni rožnati cvetovi ameriškega slamnika, škrlatne lučce in semenske glavice že odcvetele črne kumine.
Uporabljene rastline
1. Muškatna kadulja (Salvia sclarea) – aromatična, zdravilna rastlina, iz nje delajo tudi eterično olje, ki ga dodajamo v pripravke proti celulitu. V vazi zdrži dolgo, od 10 do 14 dni, vendar se rada osipa in smeti. Meni je njen sveži vonj zelo všeč, ne marajo pa ga molji, zato lahko cvetove muškatne kadulje posušimo, spravimo v vrečke in damo v omaro ali predale.
2. Nova sorta ameriškega slamnika (Echinacea purpurea 'Pink Double Delight') – nova ameriška selekcija slamnika. Prekrasna in zelo trpežna rastlina. Pri meni cveti od maja pa do oktobra. Odcvetele cvetove sproti odstranjujem. Poleg tega, da rastlina »dela« vse poletje nove in nove cvetove, dolgo cveti tudi vsak posamezen cvet, saj se iz sredine postopno razpira in cveti kar tri tedne. Tudi v vazi se dolgo obdrži, tudi do 10 dni.
3. Dlakava lučca (Lychnis coronaria) – lepa dvoletnica. V vrtnarijah s trajnicami kupimo sadike, ki bodo zacvetele naslednje leto. Če ji bo pri vas všeč, se bo nato sama sejala po cvetlični gredici. Brez strahu, ni agresivna. Potrebuje sončno lego. V tem šopku sem uporabila sorto s škrlatnimi cvetovi, obstajajo pa tudi take z belimi. Stebelca in listi so dlakavi (od tod slovensko ime zanjo) in srebrno zeleni. To je zelo lepa, trpežna rastlina. V vazi zdrži vsaj teden dni, če naberemo taka stebelca, ki imajo več popkov in se nato postopoma odpirajo.
4. Črna kumina (Nigella sativa) – ima zdravilna črna semena in zelo lepe cvetove. Je enoletna rastlina. Prav z lahkoto jo vzgojimo iz semena. Posejemo jo zgodaj spomladi, lahko pa tudi že jeseni – prav sedaj, do zime bo vzklila in prezimila na prostem, spomladi pa prej zacvetela. Cvetove za vazo režemo, ko so že skoraj razprti, semenske glavice, te smo uporabili v tem šopku, pa takoj, ko se razvijejo; ne čakamo, da porjavijo, režemo še zelene.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 36, 3. september 2024.