Malo smo že naveličani drobnih zverinic, ki nam grenijo nočni spanec, posedanje na prostem, sprehode v naravi in druge aktivnosti. Tukaj je nekaj nasvetov, kako jih lahko odženemo, se zaščitimo pred njimi ter kako omilimo srbečico, če že nobena preventiva ne zaleže.
Pojavlja se vse več novih vrst
Po svetu živi okoli 3.500 vrst komarjev, a na ožjem območju Evrope jih je »le« okoli 50. Že od leta 2004 pa je opazen pojav novih vrst, ki niso avtohtone: na primer azijskega tigrastega komarja, ki v svoji domovini prenaša virus cika ali virus zahodnega Nila, vendar je v Evropi okužba s tema virusoma k sreči redka. Največja nadloga še zmeraj ostajajo piki, ki zdaj niso več rezervirani le za večerne urice.
Kaj jih privlači
Ogljikov dioksid v zraku, ki ga izdihavamo, daje komarjem osnovno orientacijo, kje smo. Zavohajo ga do 50 metrov daleč. Veliki, močni ljudje izločajo več CO2, prav tako aktivni ljudje – pred intenzivnejšo aktivnostjo se zato zaščitimo s sprejem in drugimi zaščitnimi sredstvi proti komarjem. Znoj in vonj telesa sta zanje magnet.
Alkohol dvigne telesno temperaturo in okrepi telesne vonjave, zato se mu je dobro izogniti. Razmislite pa tudi o tem, kaj boste oblekli.
Temne barve privlačijo komarje, ki so v tem pogledu povsem drugačni od čebel, za katere je znano, da jih vleče na oblačila živih barv, ker jih pač zamenjajo s cvetovi. Pred obojimi, tako komarji kot čebelami, so najboljša zaščita svetli, nevtralni barvni odtenki.
Močne vonjave vlečejo predvsem komarje in ose. Izogibajmo se dezodorantom, parfumom in losjonom, še posebej tistim z močnim cvetličnim vonjem.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 36, 3. september 2024.