Ženski cikel lahko postane veliko več kot morebitne boleče in neprijetne menstruacije. Je krog, ki iz meseca v mesec usmerja naša življenja. A da ga začnemo tako dojemati, moramo najprej opazovati, kdaj določene stvari počnemo najbolje. Kako zanimivo, opazile bomo, da smo v približno istem obdobju menstrualnega cikla enkrat bolj ustvarjalne, drugič bolj osredotočene, spet tretjič bolj družabne in odprte za druga mnenja. Če želimo biti strogo racionalni, lahko to pojasnimo s stanjem hormonov v posameznih dneh cikla. A ženske so vedele, kdaj je pravi čas za kaj, še preden smo sploh spoznali, kaj hormoni so. Miranda Gray se nam trudi to znanje spet približati. Ženski cikel v knjigi razdeli na štiri faze, za vsako pa pove, kako jo lahko kar najbolje izkoristimo.
Štiri faze, v katerih ste lahko (LAHKO RAZDELIMO V 4 OKVIRČKE)
Faza poglabljanja vase
Obdobje: približno med prvim in šestim dnevom menstrualnega cikla (čas krvavitve).
»Menstruacija je čas, ko smo lahko telesno manj vzdržljive, potrebujemo več spanca, pa tudi težje se osredotočamo in si prikličemo stvari v spomin. Morda boste odkrile, da vam ni do delovanja ali pa bo to zahtevalo dodaten trud in napor. Čisto mogoče, da ste v tem času tudi bolj sprejemajoče in strpne, bolj pripravljene na sklepanje kompromisov in se manj oklepate svojih želja in potreb.
To pasivno obdobje je najboljši čas, da se upočasnite, poskrbite za svoje telo, mu privoščite čas, da si spočije in se obnovi. To je tudi čas, ko je dobro, da opustimo vse svoje skrbi, si dovolimo biti to, kar smo v tedanjem trenutku, ustvarjamo s sanjarjenjem, se prepustimo toku in se ponovno povežemo s tem, kar se nam zdi pomembno. Faza poglabljanja vase je verjetno najgloblja spodbuda, ki nam je na voljo, da spremenimo svoja dejanja, cilje in svoj odnos do sebe. Občutje globokega mirovanja je mamljivo in nujno in če se mu želimo upirati z voljo in kofeinom, se na zahteve vsakdana odzovemo z razdražljivostjo, nezadovoljstvom in jezo.«
Najboljša strategija:
Za nekaj dni pozabite na fitnes in telovadbo ali pa z vadbo vsaj ne pretiravajte.
V svojo rutino vključite več časa za počitek in spanje.
Izogibajte se dodatnemu kofeinu, če ni nujno.
Upočasnite se, hodite počasi, delajte manj.
Telesu ponudite bolj preprosto, zdravo, nepredelano hrano.
• 2.
Dinamična faza
Obdobje: Približno od 7. do 13. dneva cikla.
»Telo zdaj ni več tako počasno, imamo tudi več energije in moči. Spet imamo motivacijo za umsko in fizično delo. Ker je razum spet oster, lahko hitro opravimo naloge, ki jim med menstruacijo nismo bile kos. Odločamo se neprizadeto in logično. To aktivno obdobje je najboljši čas, da se lotimo drugačnega življenjskega sloga, uvedemo spremembe doma in v službi, začnemo nove projekte in delujemo. Dinamična faza je ta, v kateri lahko največ postorimo. To je najproduktivnejša faza cikla, ki nas najbolj podpre, naše sposobnosti so na vrhuncu. Občutek novega zagona in povečanih sposobnosti je neposredna posledica mirovanja v času faze poglabljanja vase. V tej fazi imamo boljši spomin, lažje se osredotočimo, uzremo širšo sliko ter razbiramo podrobnosti. Telesno imamo več energije in potrebujemo manj spanja. Dlje smo lahko umsko aktivne, zato lahko delamo ali se zabavamo pozno v noč. Ker smo samozavestnejše, smo bolj družabne in neposredne.«
Najboljša strategija:
Znova začnite dieto ali vadbeno rutino.
Redno telovadite, da porabite odvečno energijo. Postavite si fizične izzive z višjimi cilji.
Opustite kajenje ali druge slabe navade.
Prihranite večere za druženje.
Uživajte v začenjanju novih projektov.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 33, 13. avgust 2024.