Nasveti

Šolarja v ločeno sobo ali raje ne?

Uredništvo
15. 8. 2024, 05.00
Deli članek:

Otroci veliko časa preživijo doma, to je prostor, kjer se majhni trenutki razvijejo v lepe spomine. Če le imate možnost, jim zato omogočite lasten kotiček. Zakaj in kako? Preberite ...

Profimedia
Ko otroci rastejo, vse bolj potrebujejo svoj osebni prostor.

Je pomembno imeti ločeno otroško sobo? Otrok se v svoji sobi nauči, kako preživeti čas sam s seboj in kako se igrati brez drugih. To je zelo pomemben korak do samostojnosti.

Najboljši prostor za učenje? Za učenje in delanje domačih nalog otroci potrebujejo tiho in mirno okolje. Prostori, kot sta jedilnica in dnevna soba, so lahko moteči. Ločena otroška soba omogoča delo ob popolni zbranosti brez motenj.

Kaj pa potreba po zasebnosti? Ko otroci rastejo, vse bolj potrebujejo svoj osebni prostor, kjer se lahko udobno oblečejo in slečejo, hranijo svoje igrače ali osebne stvari ... Ločena soba jim vliva občutek umirjenosti in varnosti.

Pot do mirnega spanca? Veliko otrok ima težave s spanjem. Mirna in tiha otroška soba pripomore k boljšemu spancu, izkaže pa se tudi kot prednost za introvertiranega otroka, ki želi biti sam.

Druge koristi? Če ima otrok lastno sobo, bolj skrbi za svoje stvari. Otrokova odgovornost je, da svojo sobo vzdržuje čisto in organizirano. Lastna soba tudi krepi občutek pripadnosti. Če otroci sodelujejo pri načrtovanju lastne sobe, je to odlična priložnost, da izrazijo svojo ustvarjalnost in osebnost. Otroka morda zanima igranje kitare ali drug konjiček, ločena soba pa mu bo omogočala dovolj prostora za delo in konjičke. Z ločeno sobo se otroci počutijo udobneje, če pridejo na obisk prijatelji za igro ali učenje ali pa bratranci in sestrične, da prespijo. To jim zagotovo pomaga ustvariti zabavne spomine.

Kako se lotiti opremljanja? Otroke vključite v odločanje. To jih bo spodbudilo in njihovi možgančki, polni neizmerne ustvarjalnosti, bodo našli čudovite zamisli. Izogibajte se preveč pohištva; to mora biti preprosto, da otroku pušča dovolj prostora za igro, ne da bi se izgubil v neredu. Nasploh ne zapletajte preveč. Dodajte več polic za igre, igrače in knjige. Zasnova mora biti prilagodljiva, tako da jo je mogoče spreminjati, da bo ustrezala naraščajočim potrebam in zahtevam otrok.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 33, 13. avgust 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!