"Pozdravljeni. Stara sem 50 let in sicer dokaj zdrava, se mi pa občasno pojavlja vnetje mehurja, ko grem v bazen. Zato me zanima, ali za tako vnetje obstaja kakšna preventiva. Se zahvaljujem za odgovor."
- Nevenka
Pozdravljeni!
Vnetje mehurja ali cistitis je pogosto bolezensko stanje, ki običajno prizadene ženske, vendar se lahko pojavi tudi pri moških in otrocih. Statistika kaže, da je vsaka peta ženska vsaj enkrat v življenju izkusila tovrstno vnetje, pri kar četrtini pa se je vnetje še večkrat ponovilo ali prešlo celo v kronično obliko. Razlog je v krajši sečnici pri nežnejšem spolu, kar bakterijam olajša dostop do mehurja.
Simptomi cistitisa so pogosto in močno tiščanje na vodo, pekoč občutek ob uriniranju, urin ima neprijeten vonj, lahko je celo moten ali krvav, pojavi se lahko bolečine v spodnjem delu trebuha, občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja, krčevita bolečina ob koncu uriniranja. Ob vsem tem pa je lahko prisotna tudi povišana telesna temperatura.
Vnetje mehurja najpogosteje povzroča okužba z bakterijo Escherichio coli, ki je običajno prisotna v našem črevesju in posledično v blatu, od koder z lahkoto zaide v nožnico ter sečnico in naprej v sečni mehur. Drugi dejavniki, ki povečajo tveganje za cistitis, so še anatomske nepravilnosti sečil, spolni odnosi, draženje zaradi kemikalij, zdravila, menopavza, diabetes, nepravilna higiena, obsevanje ali dolgotrajna uporaba katetra. Cistitis je lahko nekoliko pogostejši v poletnih mesecih, saj vroče vreme, večja vlažnost in potenje lahko prispevajo k dehidraciji, kar vodi do manj pogostega uriniranja in večje koncentracije urina, to pa lahko spodbuja razrast bakterij.
Uriniranje po spolnem odnosu. Z ustreznimi ukrepi lahko ponovna ali ponavljajoča se vnetja sečil učinkovito preprečimo. Pomembna je zadostna hidracija, predvsem povečan vnos vode, saj tekočina spira bakterije iz mehurja. Izogibajmo se alkoholnim in gaziranim pijačam. Pomembna je pravilna higiena spolovila, brišemo se od spredaj navzad in nikoli v obratni smeri. Po spolnem odnosu priporočamo uriniranje, da izplaknemo bakterije iz sečil. Uporabljajmo bombažno spodnje perilo, odsvetujemo uporabo tesnih oblačil iz umetnih materialov, ki ustvarjajo vlažno okolje, primerno za razrast bakterij. Izogibati se je treba dražečih izdelkov, kot so parfumi, peneče se kopeli, dezodoranti za intimno nego. Tudi čezmerno umivanje in spiranje je lahko razlog za vnetja, saj s tem spiramo normalno prisotne bakterije, ki vzdržujejo primerno kislost vagine – naravni obrambni mehanizem vagine – in tako porušimo normalno floro, kar prav tako povzroči vnetja tako nožnice kot tudi sečil. Odsvetuje se tudi pretirana uporaba vlažnih intimnih robčkov na spolovilu in anusu. Včasih pomaga, če tampone zamenjamo z damskimi vložki ali menstrualno skodelico.
Plavanje v bazenu lahko poveča tveganje za razvoj cistitisa iz več razlogov. Javne kopalne vode lahko vsebujejo bakterije, ki lahko povzročajo okužbe sečnih poti. Vlažno okolje v bazenskih kompleksih lahko spodbuja razrast bakterij, zlasti v kopalnih oblačilih, ki ostanejo mokra dlje časa. Poleg tega kemikalije in predvsem klor, ki se uporabljajo za čiščenje bazenskih voda, lahko dražijo sluznico zunanjega spolovila, nožnice in sečnice, kar lahko poveča tveganje za okužbo.
Zaradi naštetega se pred kopanjem in po njem v bazenih priporoča temeljito tuširanje. Pomembno je redno uriniranje, odsvetuje se zadrževanje urina dlje časa. Po končanem kopanju je poleg uriniranja pomembno, da se hitro preoblečemo v suha oblačila.
Ne pozabite na brusnice
Poleg vseh zgoraj navedenih preventivnih ukrepov vam svetujem uporabo probiotikov, ki poskrbijo za zdravo črevesno in vaginalno mikrofloro, kar zmanjšuje prenos bakterij v sečila, in umivanje intimnega predela z intimnimi mili s kislim PH (med 3,8 in 5). Priporoča se pitje brusničnega soka ali zobanje brusnic. Brusnice namreč vsebujejo snovi, ki bakterijam preprečujejo vezavo na stene mehurja in vsebujejo veliko vitamina C, ki ustvarja neugodno, kislo okolje, v katerem se bakterije nerade zadržujejo. Poleg tega so na tržišču izdelki z D-manozo, naravnim sladkorjem, ki preprečuje, da bi se patogene klice, ki zaidejo v sečni mehur, vezale na steno mehurja in sečil. Bakterije se namreč vežejo na molekule D-manoze, ki se nato ob uriniranju izločijo in zmanjšajo nevarnost vnetja.
Če pa vse to ne pomaga in vseeno pride do vnetja mehurja, je treba obiskati zdravnika, ki bo pregledal urin in vam po potrebi predpisal antibiotično terapijo.
Lep pozdrav,
Irena Tonin, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva pri Ginekologiji Ljubljana
Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka