Nasveti

Mladiči, najdeni v naravi

Urška Petek
12. 5. 2024, 05.00
Deli članek:

S toplejšimi spomladanskimi dnevi se vse več ljudi odpravi na sprehod v naravo. Ta pa je ta čas v polnem pogonu in večina divjih živali ima sedaj mladičke. Ko sprehajalci opazijo mladička, recimo zajca, veverico, kuno, srno ali ptiča, se jim zdi zapuščen in ga odnesejo domov, v najboljšem primeru k veterinarju. Tekst: URŠKA PETEK, veterinarka

revija Jana
Živali se ne dotikajte, če ni življenjsko ogrožena, saj je za pro- stoživeče živali vsak stik s človekom velik stres.

A v večini primerov najdeni mladički naše pomoči ne potrebujejo. Če niso vidno poškodovani, jih je bolje pustiti pri miru in se jih ne dotikati. Tudi če so videti zapuščeni, po navadi niso in njihova mama ni daleč, ampak se le skriva pred vami. Starši niso ves čas z mladiči, saj del dneva lovijo in iščejo hrano, včasih pa je to, da sta mama in mladič ločena, tudi vrsta obrambe pred plenilci.

Vrnite se čez nekaj ur
Če se vam zdi, da je mladič zapuščen, ga pustite, kjer je, in pridite čez nekaj ur (vsaj šest) pogledat, ali je še tam in v kakšnem stanju je. Živali se ne dotikajte, če ni življenjsko ogrožena, saj je za prostoživeče živali vsak stik s človekom velik stres.

Kaj pa če je mladič poškodovan?
Živali se pri nas po zakonu delijo na zavarovane živalske vrste in lovne živali. Če gre za prvo, torej zavarovano živalsko vrsto, potem so pravi naslov za vse informacije v Zatočišču za prosto živeče živalske vrste na Muti. Kontaktni telefonski številki sta 031 813 097 in 041 518 939. V azilu vam bodo svetovali, kako s poškodovano živaljo ravnati, oziroma bodo po pogovoru z vami presodili, ali žival res potrebuje vašo pomoč. Z napačnim ravnanjem lahko namreč povzročite več škode kot koristi.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 19, 7. maj, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!