Skočite iz svojih okvirjev
Finci so izjemno trdoživi, kar je zasluga mentalitete sisu. Ta združuje vztrajnost, vzdržljivost, žilavost in borbenost, pripravljenost za soočenje z izzivom, ki človeka zvabi izven meja znanih, varnih ter udobnih okvirjev. Za mnoge Fince je tak izziv zimsko plavanje pa tudi jutranje izmenično toplo-hladno prhanje. Sisu Fince usposablja za poseben odnos do zahtevnih izzivov, s katerimi se spopadajo s pogumom in brez nejevolje. Za utrditev te neuklonljive notranje drže so pripravljeni krepiti svojo vztrajnost in spoznavati samega sebe v težkih okoliščinah. Pa saj prav vsi vemo, da je udobje toliko slajše, če sledi zahtevni preizkušnji: čaj v zavetju tople sobe je tem prijetnejši, če smo si ga prislužili z dolgim sprehodom.
V vsakodnevnem življenju nikar ne težimo k najudobnejšim rešitvam, temveč zavestno izbirajmo, vsaj občasno, težjo pot, ki bo okrepila naš sisu.
Tri koristne navade:
1. Namesto nakupa novih stvari se odločimo za popravilo starih.
2. Kultivirajmo vsakodnevno navado manjših naporov: uporabljajmo npr. stopnice namesto dvigala.
3. Savnanje – izmenjava vročega in hladnega okolja krepi našo naravno odpornost, sprošča zategnjene mišice in tudi občutja.
Umetnost udobja
Za prebivalce Norveške je gojenje udobja prava mala umetnost, temu pravijo kos. Beseda je preskočila norveške meje in se udomačila tudi v angleščini – kot cozy, ki pomeni prijetno, udobno. Osnovni princip kosa je gojenje udobja, ki pa ga Norvežani razumejo v najglobljem možnem smislu: kot sproščujoče bivanje, pogosto tudi kot prijetno obliko družabnosti, kot idejo, ki vključuje domačnost, toploto, užitek, notranjo sproščenost, medsebojno pozornost. In kako lahko prakticiramo kos?
Tri koristne navade
1. Uživajmo v naravi, ki je polna lepot. Norvežani udobja nikakor ne razumejo kot poležavanje na kavču, prav nasprotno: uživajo v dolgih sprehodih.
2. Enkrat na teden se posladkajmo, privoščimo si košček čokolade in pogostimo tudi druge. Ali pa pripravimo kak drug topel obrok in nanj povabimo družbo, v kateri se dobro počutimo.
3. Prisluhnimo glasbi – in to ne kot šumu v ozadju, ki prihaja iz radia, temveč poslušajmo izbrano glasbo. To je lahko lep dogodek, ki nam popestri večer.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 10., 5. marec, 2024.