Raztezne vaje
Redna vadba ali vsaj izvajanje razteznih vaj dvakrat na teden zmanjša število glavobolov in tudi olajša stopnjo bolečine. Ko se glavobol že pojavi, pomaga, če opravimo lažje vaje: razmigajmo predvsem ramenski del, in sicer tako, da dvignemo ramena vse do ušes, nato jih spustimo. Vajo ponovimo desetkrat. Koristi tudi obrazna gimnastika: močno nagrbančimo čelo in držimo to grimaso pet sekund, nato sprostimo obraz. Ponovimo desetkrat.
Sprostimo čeljust
V stresu pogosto nevede močno stiskamo zobe, tudi med spanjem, močno zategnjene čeljustne mišice pa povzročajo glavobol. Tudi nočno škripanje z zobmi ima podoben učinek, saj ga prav tako spremlja močna zategnjenost čeljustnih mišic. Pomaga, če damo med zobe svinčnik in ga čim bolj sproščeno držimo med zobmi deset minut. S tem sprostimo napete mišice.
Ušesna akupresura
Pri akupresuri s pritiskom stimuliramo določeno točko na telesu. Tradicionalna kitajska medicina pri glavobolu priporoča pritisk na ušesni mečici. Primimo obe mečici s palcem in kazalcem obeh rok ter približno eno minuto na rahlo drgnimo obe hkrati. Akupresurno masažo ponavljajmo v rednih presledkih, dokler traja glavobol.
Nožna kopel
Glavobol, ki nastane zaradi slabšega pretoka krvi, najlaže odpravimo z namakanjem nog. Običajno slab pretok krvi spremljajo hladna stopala in roke. V lavor nalijmo toplo vodo (33 stopinj), vanjo namočimo stopala ter v času 15 minut postopno dolivajmo toliko vroče vode, da doseže voda 40 stopinj. Zaključimo nožno kopel, obrišemo stopala do suhega in mirujemo še 10 minut. Po želji lahko v kopel za stopala dodamo še dve veliki žlici morske soli, ki ji pred tem primešamo tri kapljice naravnega eteričnega olja sivke.
Nadzorovano dihanje
Globoko dihanje poveča dovod kisika v organizem, prav tako pa sprošča, zmanjšuje raven stresa in občutljivost za bolečino. Dihalne vaje pomagajo predvsem pri glavobolu, ki nastane zaradi stresa in napetosti. Lezimo in se sprostimo, lahko pa se tudi namestimo v udoben sedeč položaj, nato pa od pet- do desetkrat globoko vdihnimo in izdihnimo: dihajmo skozi nos, tok zraka vdihnimo tudi s prepono v trebuh, medtem štejmo do osem, potem pa za kratek čas zadržimo dih in zatem počasi izdihnimo zrak – tudi izdih naj bo enako počasen kot vdih, traja naj, dokler ne preštejemo do osem.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 37, 12. september, 2023.