Naraščajoče temperature, požari, ekstremne suše, poplave, orkanski vetrovi, vročinski valovi. Ekstremni dogodki, ki jih povzročajo podnebne spremembe, poslabšujejo naše telesno zdravje in prinašajo težave z dihanjem, alergijske reakcije, bolezni prebavil in kronične bolezni, kot je rak, ter ogrožajo razvoj ploda med nosečnostjo. Močno pa vplivajo tudi na duševno zdravje ljudi. Dolgoletne raziskave so potrdile povezavo s številnimi duševnimi motnjami in boleznimi, vključno z anksioznostjo, depresijo, PTSM, samomorom in agresijo, več pa je tudi nasilja nad ženskami. Psihologi zato opozarjajo, da se moramo nanje odzvati tudi na tem področju in okrepiti zdravstvene službe, ki skrbijo za duševno zdravje.
Posttravmatska stresna motnja (PTSM)
Ljudje, ki so leta 2018 doživeli enega najsmrtonosnejših in najbolj uničujočih požarov v zgodovini Kalifornije (Camp Fire), so imeli enako stopnjo posttravmatske stresne motnje kot vojni veterani. Glede na študijo univerze v San Diegu iz leta 2021 je bilo med njimi opazno več depresije in anksioznosti kot sicer. Enake posledice imajo tudi ljudje, ki so preživeli orkane in poplave.
Samomor
Gospodarski vplivi ekstremnih dogodkov se poznajo zlasti kmetom. Med njimi se po takšnih dogodkih še posebej poveča število samomorov. Avtorji študije iz leta 2018 so v reviji Nature napovedali, da bi lahko do leta 2050 v ZDA in Mehiki višje temperature povzročile kar 40.000 dodatnih samomorov.
Nasilje in nasilje nad ženskami
...
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 35, 29. avgust, 2023.