Elektronske cigarete, znane tudi kot vejpi, so naprave na baterije, ki proizvajajo hlape, ki jih uporabnik vdihava. Ameriško združenje za srce je pred kratkim objavilo opozorilo, da so lahko elektronske cigarete resna nevarnost za zdravje. Njihovi filtri so namreč polni kemikalij, tudi nevarnih. Že nikotin, osnovna sestavina, je povezan s številnimi zdravstvenimi tveganji, vključno z rakom. Poleg njega so v filtrih lahko vlažilci, kot sta propilen glikol in rastlinski glicerol (za proizvajanje pare), arome in druge kemikalije.
Nikotina še več kot v cigaretah
Že leta 2019, ko so v ZDA diagnosticirali poškodbo pljuč, povezano z uporabo elektronske cigarete (EVALI), je postalo jasno, da lahko te povzročijo zelo hude bolezni dihal. Takrat je bilo hospitaliziranih več kot 2800 ljudi, 68 med njimi jih je tudi umrlo. Treba pa je povedati tudi to, da v večini teh primerov ljudje niso uporabljali filtrov za elektronske cigarete, ampak so vdihavali THC, sestavino konoplje. Preostali primeri pa naj bi bili povezani z acetatom vitamina E, zaradi katerega so bile tekočine za uparjanje videti bolj koncentrirane.
A že nikotin sam povzroča odvisnost ter lahko pušča posledice na srcu in ožilju. V tekočinah za vejpanje pa so koncentracije nikotina pogosto še višje kot v navadnih cigaretah. Vejpanje tudi še ni zagotovilo, da kadilec začetnik ne bo prešel na gorljive cigarete. Prav nasprotno. Pokazalo se je, da marsikdo z vejpanjem začne, ker misli, da je nenevarno, potem pa postane odvisen od nikotina in preide na še škodljivejšo obliko kajenja. Če pa ne bi bilo na voljo elektronskih cigaret, morda nikoli ne bi začel kaditi.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 31, 1. avgust, 2023.