Okusna melisa v sebi skriva vrline ducata drugih rastlin, pravi Tina Mele. »Poleg pomirjujočega vpliva ob stresu in za izboljšanje spanja ima tudi spodbujevalni učinek na kognitivne sposobnosti. Po domače povedano: krepi možgane. Pri skupku simptomov, ki so značilni za povečano delovanje ščitnice (srčne palpitacije, živčna napetost, nespečnost, hiperaktivnost…), se je v kombinaciji z deljenolistno srčnico in plazečim skrečnikom že tradicionalno uporabljala pri čezmerni aktivnosti ščitnice. Melisa lahko ščiti srce, uravnava vnetja in pomaga zniževati škodljive ravni lipidov pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2. Študije nakazujejo, da je ravno tako koristna pri kontroli krvnega sladkorja. Poleg tega ima močan protivirusni potencial, kar lahko najbolje izkoriščamo pri uporabi v obliki mazila za ustnice pri virusu herpes simplex. Je pomirjujoče zelišče ob infekcijah zgornjih dihal, pomirja tudi razdražljivost in nemir, ki sta pogosta spremljevalca vročinskih stanj.«
Prva pomoč pri glavobolih in menstrualnih krčih
»Melisa kot blag antispazmodik sprošča krče, pomaga pri tenzijskih glavobolih in drugih blagih bolečinah zaradi mišične tenzije. Uporablja se lahko tudi kot pomoč pri zmanjševanju bolečin zaradi menstruacijskih krčev, je pa v ta namen potrebna kar velika količina,« omeni sogovornica. »Pomaga lahko pri zastali prebavi, zmanjša trebušne krče in spodbuja zdravo prebavo. Je krasna v skodelici čaja, poleti lahko tudi ohlajenega, po obroku. Obstaja pa zaskrbljenost, da melisa zmanjšuje delovanje ščitnice, čeprav so mnenja o tem različna. Kdor ima premalo delujočo ščitnico, naj se iz previdnosti vseeno rajši izogiba uživanju večjih količin melise daljše časovno obdobje.«
Odlična za nego kože
Pomaga lahko pri aknah, ekcemih in podobnih težavah. »Dobro pomirja kožo in je nadvse uporabna v raznih kopelih ter kot sestavina mil. Pri mastnih laseh se obnese melisin šampon ali spiranje las z melisino vodo. Melisa pa je tudi eno izmed zelišč, ki jih omenjajo za odganjanje komarjev. Dobro se kombinira s sivko, meto, limonsko travo in mačjo meto in je zelo enostavno za pripravo.«
In še ena zanimivost: »Neka raziskava je pokazala, da je enomesečno jemanje kombinacije melise in kamilice zmanjšalo skupni čas jokanja otrok z diagnosticiranimi kolikami.«
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 29, 18. julij, 2023.