Še pred desetletji je bil rak materničnega vratu najpogostejši rak, za katerim so zbolevale ženske. V 21. stoletju pa je rak materničnega vratu postal bolezen, ki jo lahko preprečimo. Svetovna zdravstvena organizacija si je celo postavila cilj, da ga do leta 2030 izkoreninimo, da bo torej prvi rak, ki ga bomo poslali na smetišče zgodovine. Do danes nam je to uspelo le pri črnih kozah. V zadnjih letih sta obolevnost in umrljivost za rakom materničnega vratu v Sloveniji padli skoraj za polovico –najbolj med vsemi rakavimi obolenji. Rak materničnega vratu predstavlja približno 1,5 odstotka vseh na novo odkritih rakov v Sloveniji. Po podatkih iz Registra raka Slovenije je leta 2018 na novo zbolelo 108 žensk, umrlo pa 42.
Prognoza je bistveno boljša, kot je bila pred leti, ker bolezen odkrijemo v zgodnejših fazah. Zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v okviru programa ZORA se je pojavnost v zadnjih letih skoraj prepolovila. V letih med 2011 in 2015 so kar 77 odstotkov obolelih odkrili s presejanjem v začetnem stadiju, medtem ko so bili raki, odkriti izven presejanja, v začetnem stadiju le v 27 odstotkih. Okvirno petletno preživetje bolnic z omejeno boleznijo je 96,2- odstotno, z razširjeno 54-odstotno in z razsejano 11-odstotno.
Cepivo je učinkovito
Rak materničnega vratu se večinoma razvije kot posledica okužbe s humanimi papiloma virusi (HPV) in je ena izmed redkih rakavih bolezni, za katero obstaja učinkovit presejalni test za zgodnje odkrivanje. Od leta 2007 je v Sloveniji na voljo tudi cepivo, ki uspešno prepreči okužbe z najbolj rizičnimi HPV. Vodja državnega presejalnega programa Zora, zdravnica Urška Ivanuš, opozarja, da nam kljub vsem uspehom ne bo uspelo pasti pod magično mejo štiri nove bolnice na sto tisoč žensk, če ne bomo povečali precepljenosti proti HPV in tudi posodobili presejalnih politik programa Zora. Ta v okviru svojega delovanja predvideva kot pomemben del interdisciplinarnega tima tudi kolposkopske centre, kar je bil edini manjkajoči člen v verigi izvajalcev storitev programa Zora.
Vabimo vas, da si celoten prispevek preberete v reviji Jana, št. 8, 21. 02. 2023.