»V tem trenutku ljudje še razmeroma enako trošijo. Večina je opazila dvigovanje cen osnovne prehranske košarice. Težava se bo pojavila, ko se bodo začeli ljudje zavedati, da nekaj odstotkov več denarja namenijo že za osnovno preživetje. Aktualna inflacija je eden večjih problemov, pri čemer se mlajši niti še ne zavedajo, kaj to pomeni. Takšno inflacijo smo namreč že doživeli v nekdanji Jugoslaviji v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, in zdaj, po več kot tridesetih letih, smo ponovno priča temu. Nekateri se še živo spominjamo inflacije in hiperinflacije, ki je prizadela nekdanjo SFRJ, ko so se nekatere cene spreminjale iz ure v uro, po letu 1986 popolnoma ušla izpod nadzora in do leta 1990 dosegla celo tisoč odstotkov. Inflacije niti v ZDA niso mogli ustaviti, kljub dvigovanju obrestnih mer. Evropska centralna banka pa je šele začela s tem. Če torej želimo zaustaviti inflacijo, moramo upočasniti gospodarsko rast in potrošnjo, to pa bo povečalo število brezposelnih in posledica bo recesija. K nam bo verjetno prišla z nekajletno zamudo,« pojasnjuje Helena Kodrič Mori. Z možem, motivatorjem Smiljanom Morijem, sta napisala priročnik za urejene osebne in družinske finance z naslovom So finance res tak bavbav?! Finančni pismenosti sta posvetila tudi oddajo Helena & Smiljan show, ki jo lahko spremljate na njunih družbenih omrežjih.
Vsaka kriza veliko nauči
»Zdajšnja situacija torej ni najbolj rožnata za splošno populacijo. Po domače povedano, ko cene rastejo občutno hitreje, kot rastejo povprečne plače, to slej ko prej pripelje do težav. Če upoštevamo tudi višje cene najemnin in rednih položnic, je pred nami precej zahtevno obdobje. Ne samo za splošno populacijo, zahtevno bo tudi za podjetja, ki prav tako doživljajo pritiske zaradi višjih stroškov, tako pri položnicah kot pri plačah zaposlenih. Če so odvisna od vhodnih surovin, je situacija še slabša. Kljub temu vsako tako obdobje omogoča optimizacijo tako naših osebnih, družinskih financ kot poslovanja podjetij. Za vsako krizo pa pride obdobje rasti in razcveta. Vsaka kriza nas veliko nauči in zagotovo bomo tudi iz te izšli še močnejši.«
Počakajte z nakupi, ki niso nujni!
Kako ravnati z družinskimi financami v letošnji prehranski draginji in inflaciji? »Pri financah je vedno treba imeti kontrolo. Številke povedo, ali gremo v pravo smer ali ne. Ko imaš osebne finance in številke pod nadzorom, lahko ukrepaš ter spreminjaš smer in strategijo. Ljudem svetujem, da počakajo z nakupi stvari, ki jih nujno ne potrebujejo, oziroma z nakupom luksuznih stvari. Naj imajo na strani zlato rezervo, če slučajno ostanejo brez službe. Svetujem, da se začnejo usposabljati za kakšne nove veščine, s katerimi bodo nadomestili manjše prihodke zaradi inflacije. Druge rešitve ni. To je preprosta matematična formula – če je manj prihodkov in se stroški večajo, je treba za približno enak standard nekje zaslužiti razliko. Treba je biti tudi bolj previden, preračunljiv in imeti rezervni načrt za prihodnost tako pri prihodkih kot odhodkih ter morebitnih investicijah. Taka obdobja so po drugi strani tudi velika priložnost. Po navadi v takih časih cene nepremičnin znatno padejo in je to priložnost za nakup za tiste, ki imajo denar.«
Manj zapravljati, več zaslužiti
Kljub bližajočim se praznikom ali pa ravno zaradi njih si marsikdo postavlja vprašanje, kako čim več prihraniti. »Pravo vprašanje je, kako do čim večjih prihodkov. Včasih je namreč težko znižati stroške. Matematično gledano je preprosto, a če je vaš cilj čim več prihraniti, morate znižati porabo. To ni preprosto in lahko povzroča veliko frustracijo, še posebej če imate že zdaj občutek, da 'dihate na škrge'. Stroške lahko znižujemo samo do neke mere. Zato razmišljajte o tem, kako povečati prihodke, katere veščine, spretnosti, znanja unovčiti in ponuditi na trgu delovne sile.«
Pametni pišejo
Z možem že več kot 25 let opažata, da zelo malo ljudi vodi svoje osebne finance in nimajo pregleda, kam odteka denar. »Večina si ničesar ne zapisuje in vodi. Skrbno vodenje družinskih financ je ključnega pomena, v tem času toliko bolj. Vprašajte se, kaj se bo zgodilo z vami in vašimi bližnjimi, če ostanete brez zaposlitve ali se vaši prihodki naenkrat prepolovijo? Dobra skrb za družinske finance je lahko v negotovih časih tisti blažilec, ki ga potrebujete – ali je to zlata rezerva, s katero boste normalno preživeli težavne čase, ali so morda to le nižji stroški pri rednih obveznostih. Vsaka malenkost, za katero poskrbite, pomeni večjo blaginjo.«
Več v reviji Jana, št. 49, 6.12.2022