Najprej pohvala za vaše upoštevanje navodil, za samoizolacijo in tudi za skrb, da kljub vsemu ne zakrnite. Na tem področju vam je uspelo vse.
Pokati je začelo v odnosih
Vaša pričakovanja po večji povezanosti so se izjalovila, kar pa je bilo pričakovati. Saj vem, da vam tole nič kaj dosti ne pomaga, ampak v teh občutjih niste edini, podobno se dogaja tudi drugim. Situacija je nova, vsi se šele prilagajate. Prav dobro ste povzeli: pozna se splošna napetost, takrat ljudje hitreje izbruhnemo.
Včasih smo, čisto nasprotno, govorili, ko bi se vsaj ta nori življenjski ritem malo upočasnil! Zdaj se je skoraj ustavil, kar naenkrat imamo bistveno več časa drug za drugega. Pa spet ne gre po pričakovanjih …
Vse se je obrnilo na glavo
Otroci so izgubili rutino rednega odhajanja v šolo, starši delate od doma, kar je zlata vredna zaščita pred širjenjem virusa, ampak prav tako nepričakovano svojevrstna obremenitev. Odleže, ker se s tem zmanjša izpostavljenost, ampak kot otrokom tudi vam pomanjkanje službene rutine lahko otežuje zastavljene cilje. Na delovnem prostoru ste imeli vse organizirano, vse pri roki, predvsem pa ste se lahko osredotočili na delo. Doma vas motijo drugi, malo pa se motite tudi sami. Vmes morda pokukate na splet, pa pristavite za kosilo, si skuhate še tretjo kavico, pa pogledate v hladilnik, preverite poročila, okarate otroke, ki se ne obnašajo tako, kot ste pričakovali, pa se 'spičite' s partnerjem, ki je v isti situaciji kot vi, pa ... Ob vsej negotovosti hitro poči.
Najprej postavite mejo sebi
Odredite si čas za intenzivno delo, takrat vas ne sme motiti nihče, ne partner in ne otroci. Prav tako je dobro, da s kukanjem na splet in s preverjanjem dogajanja na družbenih omrežjih ne motite sami sebe. Hkrati morate nujno vplesti odmore in nekaj časa zase. Pa tudi za družino.
Skupaj načrtujte
Urnik zelo pomaga. Skupaj, v družinskem krogu, ob zajtrku (ali malici, ali palačinkah, ali čemerkoli, kar vam pričara nasmeh na obraz) načrtujte prihajajoč dan in družinske obveznosti za vse člane, zdaj je idealen čas za njihovo prerazporeditev. Vsak naj prevzame del opravil.
Pomagajte otrokom, da si doma poiščejo zaposlitev, ki jih zanima. Nekaj je delo za šolo, tega ne izpustite. Nekaj pa naj bo takega, da jih pritegne. Pri tem urnik zelo pomaga.
Več v reviji Zarja Jana št. 13, 31. 3. 2020