Nasveti

Termofor je močnejši od tablete

Sanja Lončar
3. 2. 2020, 22.00
Deli članek:

Blagodejna moč toplote

Zarja Jana
Toplota je bila včasih glavno protibolečinsko sredstvo.

Zaradi športnih poškodb že nekaj mesecev trpim hude bolečine. Pred kratkim se jim je pridružila še bolečina v želodcu. Zdravnik mi je povedal, da moram opustiti protibolečinske tablete, sicer tvegam, da bo z želodcem še huje. Poskušam najti kakšen bolj varen način, zato se obračam na vas, ker vem, da ste preverjena »bližnjica«. Koliko si lahko pomagam s toplimi obkladki, obliži in podobnim? Eni priporočajo infrardeče lučke in infrasavno. Kako je s tem? Josip P.

 ***

Zanima me, kako naj si pomagam, kadar ne morem zaspati, ker imam ledeno mrzle noge. Poskusila sem že z volnenimi nogavicami in tudi z brinovim mazilom, pa so še vedno mrzle.  Katka K.

 ***

Sem profesionalni voznik in ne vem, kako naj se rešim trdega vrata in zategnjenega hrbta. Zvečer me vse tako boli, da brez tablete ne morem zaspati. Zavedam se, da tako ne bo šlo dolgo, zato premišljujem, ali obstaja kakšna boljša rešitev. Klemen iz Celja

Se sprašujete, kaj imajo skupnega ta tri pisma? Preprosto naravno rešitev – toploto. Toplota je bila včasih glavno protibolečinsko sredstvo. Kdor pomisli, da so morali naši predniki zato trpeti hude bolečine, se moti. Znanstveniki so dokazali, da toplota nad 40 stopinj Celzija učinkovito utiša bolečine v mišicah in veznem tkivu, ker učinkuje neposredno na toplotne receptorje, ki potem blokirajo prenos bolečine po telesu. Torej sta topel termofor in vroča opeka še kako uporabna pripomočka, ki smo ju po neumnosti pozabili, ko smo podlegli obljubam »čarobnih tabletk«.

Toplota je v primerjavi s kemijo čista – ne obremenjuje želodca, jeter in ledvic, ne vpliva na naše mentalne sposobnosti in spanec. Zagotovo bi bilo modro, da po tej zares učinkoviti naravni pomoči posegamo pogosteje.

Spoznajte mehanizme delovanja toplote

Razen na toplotne receptorje toplota deluje tudi na marsikaj drugega. S termoforjem si ne pomagamo le pri bolečinah v mišicah ali kosteh, z njim si lahko tudi krepimo imunski sistem. Presenečeni?

To ni nobena čarovnija. Toplota izboljša prekrvitev in s tem požene v tek bele krvničke ter aktivira limfni pretok. Predel, ki ga segrevamo, imunski sistem prepozna kot predel, kjer se nekaj dogaja, zato tja takoj pošlje okrepitve. Ko torej položimo termofor na boleče, zategnjeno, neprekrvljeno mesto, pravzaprav »mahamo z zastavico« in telesu sporočamo, kam naj pošlje pomoč.

Zato že ob prvem znaku prehlada napolnite termofor z vročo vodo, položite si ga na hrbet (od ledvičnega do medlopatičnega dela) in se udobno naslonite nanj za 30 minut. Čutili boste, kako se vam toplota razliva po telesu in z njo tudi vaši »notranji policaji«, ki pospešeno lovijo patogene.

S termoforjem lahko ustavimo prehlad ali gripo na še en način. Položimo si ga pod stopala in tako preprečimo, da nas zebe v noge. Če vam je že babica razlagala, da čevelj varuje glavo, je imela prav. Kadar nas zebe v noge, se telo začne hladiti, pretok limfe se upočasni, krvne žilice v nosu se skrčijo. Mogoče ste že opazili, da kadar imate mrzle noge, imate praviloma tudi mrzel nos. Sluznice v nosu se takrat posušijo, kar olajša delo virusom, ki poskušajo vdreti. S toplimi nogami najlažje normaliziramo prekrvljenost nosu, zato si s toplo opeko ali termoforjem lahko pomagate tudi do optimalnega delovanja imunskega sistema.

Zvija, črviči?

Termofor je zlata vreden tudi ob bolečinah v abdominalnem predelu. Ko si ga položimo na trebuh in črevesje, hitro sprosti zakrčena tkiva in pospeši pretok. Hkrati več toplote v tem področju sporoči imunskemu sistemu, naj pospeši svoje delo. 

Več v reviji Zarja Jana št. 5, 4. 2. 2020

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki