Nominiranci bodo prvič predstavljeni na odprtem odru 4. Festivala celostnega zdravja v soboto in nedeljo v Cankarjevem domu v Ljubljani. Na stojnici projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko prevzamete glasovnice ali glasujete neposredno tukaj: GLASOVNICA SKUPAJ ZA ZDRAVJE
Rok za oddajo glasov je 28. februar.
Služba, trije otroci in pisanje kulinaričnega bloga zahtevajo več kot eno Špelo. Tokrat je z nami 38-letna ženska, ki je zaljubljena v življenje, v okusno, a zdravo hrano in v potovanja. Zlasti zaradi svojih otrok se je dodobra posvetila pripravi svežih in zdravih obrokov, saj so se vsi trije vsak po svoje bojevali z različnimi alergijami. Pri tem je bila poleg stroge diete osnova dosledno izogibanje vsem konzervansom, umetnim barvilom in aditivom. Tako je z jedilnika črtala vso predelano hrano. Špela kuha brez glutena, pa vendar je njen blog privlačna dežela zapeljivih okusov.
Pogled nazaj. Letos marca bo minilo sedem let, odkar je začela pisati blog. Ko gre za kulinariko, pravi, ostaja zvesta sebi. Zanjo je še vedno enako pomembno, da pri kuhi uporablja čim bolj naravne, nepredelane in domače sestavine. »Priznati moram, da imam zadnja leta nekoliko manj časa za pisanje in ustvarjanje. Medtem sem namreč rodila tretjega otroka in ritem življenja se je precej spremenil. Spremenila pa se je tudi kulinarična blogerska scena. Od mojih začetkov do danes se je namreč precej razvila, kar je sicer dobro – le da je zdaj v poplavi vseh mogočih kulinaričnih blogov težko najti tiste prave, ki bi jim želel slediti.«
Blog se sam hvali. »Na Facebooku ima blog dobrih 5000 sledilcev, sicer pa ga dnevno obišče povprečno 1500 obiskovalcev. Najbolj se razveselim kakšnega komentarja, ko kdo preizkusi recept in se vrne po povratno informacijo, zlasti takrat, ko z jedjo razveseli svoje najdražje.«
Omejitve in neskončna obzorja. Je to, da je blog specializiran za jedi brez glutena, zanjo omejitev ali ravno nasprotno? »Na mojem blogu so večinoma res recepti brez glutena, a naključni obiskovalec tega sploh ne bi opazil. Ne kuham tipično brezglutensko, da bi, denimo, poskušala narediti brezglutenske cmoke, štruklje ali rezance, temveč pripravljam vso drugo hrano, ki ne potrebuje nadomestkov glutena. In imam še vedno zelo veliko izbiro. Zanimivo je, da pri menijih z več hodi, ki jih pripravim ob kakšni posebni priložnosti, nihče še opazi ne, da ni bilo popolnoma nič glutena, in ga tudi nihče ne pogreša.«
Komunikologinja s kuhalnico? Si je s pisanjem bloga ustvarila delo, s katerim lahko služi denar?»Kuhanje, ustvarjanje v kuhinji in pisanje bloga je zgolj moj konjiček. Pisala ga bom, dokler bo v moje življenje vnašal veselje do tovrstnega ustvarjanja. Če počneš te stvari izključno za denar, izgubljaš verodostojnost in pristnost, to pa bralci kaj kmalu začutijo. Imam redno službo, ki ni popolnoma nič povezana s kuhanjem.«
Odrekanje? Česa ne bomo zasledili v njeni kuhinji, kaj ne bo zapisano v njenih receptih? »Na to, da ne smem uživati glutena, ne gledam kot na odrekanje, temveč s tem skrbim za svoje dobro počutje in zdravje, kar mi največ pomeni. Veliko več kot kos pice, po katerem bi se lahko počutila slabo teden dni ali še dlje. V mojih receptih tudi ne boste našli veliko predelane hrane, saj, na primer, ne kupujem sadnih jogurtov, paštet, nutele in vsega tistega, kar imajo ljudje sicer radi, vendar pa ta hrana našemu telesu ne prinaša prav nobene koristi. Če bi ta živila jedli zgolj občasno, najbrž vse to ne bi imelo kakšnih posebnih posledic, dolgoročno pa ta hrana ne naredi nič dobrega.«
Več v Zarji št. 5, 30. 1. 2018.