Solata in sveža zelenjava so seveda super zdrava živila, a s poletjem, najpozneje pa z jesenjo, se njihova sezona konča. Pozimi nam dišijo drugačne jedi, takšne, ki nas pogrejejo – in za to ni boljšega kot dobra enolončnica. Če pri tem ne gre le za praktično rešitev obroka za več dni, temveč tudi za izgubljanje kilogramov – tem bolje. Tekočina v enolončnici napolni želodec, in to ob le malo kalorijah. Ker je topla, se z njo hitreje nasitimo, saj prav zaradi toplote možgani dobivajo signal, da je bila zaužita izdatna hrana. Prava skrivnost shujševalne enolončnice pa je v sestavinah. Pet jih je, zaradi katerih tej jedi lahko rečemo super shujševalna.
Shujševalno lončnico jemo dva dni zapored za kosilo in večerjo, ki pa naj ne bo pozneje kot ob šestih. Ponoči bo potem imela pravi učinek. Ker zjutraj telo potrebuje energijo, prilagamo dva recepta za zajtrk, ki zagotavljata natanko to. Preostanek tedna jejte uravnoteženo hrano, za pomoč pa je še nekaj receptov, ki se jih da uporabljati ustvarjalno. Na ta način se prehranjujemo tri tedne in oblekli bomo lahko eno številko manjša oblačila.
Priprava okusne shujševalne lončnice
Navedene količine zadostujejo za štiri obroke, kar pomeni kosilo in večerjo za dva dni.
Sestavine: 1 čebula, 175 g zelene, 2 rdeči papriki, 1 rdeč čili, 4 vejice timijana, konzerva (425 ml) belega fižola, konzerva (425 ml) rdečega fižola, 2–3 žlice olja, sol, poper, mleta rdeča paprika, ščepec sladkorja, žlica paradižnikove mezge, 400 ml zelenjavne jušne osnove, 2 konzervi (po 425 ml) paradižnika v koščkih, 150 g bulgurja, šopek peteršilja za okrasitev.
Priprava:
Čebulo olupimo in sesekljamo. Zeleno očistimo in narežemo na koščke. Čili očistimo in razrežemo na kolobarčke, timijan operemo, posušimo in osmukamo lističe s stebla.
Fižol oplaknemo s hladno vodo. Segrejemo olje, podušimo čebulo, dodamo papriko, zeleno, približno 2/3 timijana in čili ter še malo podušimo. Začinimo s soljo, poprom, papriko in sladkorjem. Dodamo paradižnikovo mezgo, pokuhljamo, nato zalijemo z juho in paradižnikom iz konzerve. Zavremo in pokrito kuhamo še 6–7 minut.
Medtem pripravimo bulgur po navodilih proizvajalca. V lonec dodamo fižol, pogrejemo, posolimo in popopramo. Enolončnico postrežemo z bulgurjem ter potresemo s preostankom timijana in okrasimo tudi še s peteršiljem.
Energijska vrednost 1 porcije: 360 kcal. Namesto belega fižola lahko uporabite čičeriko.
Zakaj je ta enolončnica učinkovita?
Fižol – stročnice so dobre za hujšanje, kar dokazujejo številne raziskave. Razlog za to je visoka vsebnost vlaknin, vode in beljakovin. Stročnice zavirajo apetit in tudi zagotavljajo stabilno raven sladkorja v krvi. To pa preprečuje nekontrolirane napade lakote.
Čili – žgoča papričica dodobra požene presnovo, za kar gre zahvala predvsem sestavini kapsaicin. Ta grenčina zvišuje proizvodnjo toplote v organizmu za kar 25 odstotkov, za to pa je seveda potrebno veliko energije. Prav zato je čili dober topilec maščob.
Bulgur – to je priloga, ki dodobra nasiti. 100 g bulgurja vsebuje samo 100 kalorij, poleg tega je bogat s kalcijem. Prav ta pa je potreben za nemoteno zgorevanje maščob v telesu. Bulgur vsebuje tudi balastne snovi, ki dajejo občutek sitosti.
Paradižnik – vsebuje barvilo likopin, ki v telesu nase veže radikale, s čimer zelo koristi vezivnemu tkivu. Pomaga zavirati procese staranja, vsebuje pa tudi veliko kalija, ki pomaga izločati odvečno vodo. Poleg tega aktivno preprečuje zastrupljanje telesa.