Nasveti

Poškodba mišic v ritnici

Milka Krapež
26. 11. 2010, 13.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Skoraj ni človeka, ki ga ne bi kdaj v življenju uščipnilo v spodnjem delu hrbtenice. Bolečino čutimo globoko v levi ali desni ritnici. Tam je namreč nekaj mišic, ki ob preobremenitvi otrdijo in pritisnejo na živec, kar je lahko bolj ali manj boleče.

Skoraj ni človeka, ki ga ne bi kdaj v življenju uščipnilo v spodnjem delu hrbtenice. Bolečino čutimo globoko v levi ali desni ritnici. Tam je namreč nekaj mišic, ki ob preobremenitvi otrdijo in pritisnejo na živec, kar je lahko bolj ali manj boleče. Nekateri pravijo, da najbolj pomaga hoja. Verjetno pa ima vsak svoj recept.

Za bolečine v ritnici je lahko kar precej vzrokov. Medicinska enciklopedija jih našteje okrog trideset. Če iščemo po spletu, najdemo različne forume, na katerih ljudje pišejo o svojih težavah in tem, kako so si pomagali. Številni namreč zaradi bolečin v ritnicah ne obiščejo zdravnika.  Največ forumov, na katerih pišejo o bolečini v ritnici, je na tekaških spletnih straneh in straneh, posvečenih ginekologiji ter porodništvu. Vzrok je preprost: ker imajo take težave najpogosteje rekreativni tekači (tudi drugi športniki) in nosečnice. Vzrok za bolečine je, kot rečeno, preobremenitev ali ponavljajoča se stalna obremenitev teh mišic. Najpogosteje so prizadete mala, srednja in velika zadnjična mišica ter mišica piriformis. Če je prizadeta ta, pojavu rečejo kar sindrom piriformis. Sprožilne točke, lahko bi rekli tudi poškodbe, so ob straneh, v bližini kolčnega sklepa. Dostikrat se zgodi, da je mišica prizadeta tudi zaradi nepravilne hoje ali različno dolgih nog. Vendar prevladujejo težave zaradi preobremenitve. Na primer: niste vajeni veliko hoditi, potem pa nekaj dni zapored prehodite po nekaj kilometrov. Načeloma s tem ni nič narobe, vendar vam bodo vsi strokovnjaki svetovali, da obremenjevanje povečujete postopno, ker se boste tako najzanesljiveje izognili težavam. Ko se mišice enkrat poškodujejo, se poškodba rada ponovi. Drug primer: mlada ženska, ki ni bila vajena vsak dan veliko hoditi, se je udeležila nekajdnevnega izleta. Vsak dan so prepešačili nekaj kilometrov. Tudi ogledovanje znamenitosti je lahko obremenitev, če hoje nisi vajen. Ko se je vrnila domov, jo je začelo boleti globoko v ritnici. Rentgenski posnetek ni pokazal nobene poškodbe, saj ta preiskava ne pokaže poškodb mehkih tkiv. Zdravnik ji je svetoval le fizioterapijo in zdravila proti bolečinam, ki jih lahko kupite v lekarni brez recepta.
Bolečina je lahko zelo huda
Pri poškodbi mišic v ritnici je značilna huda bolečina, tudi odrevenelost prizadetega dela; včasih je bolečina pekoča in se širi po nogi vse do podplatov. Prizadeti jo bo opisal kot stalno bolečino, zaradi katere postane zelo občutljiv. Kadar je stisnjen živec, je bolečina še hujša, ostrejša in lahko tudi zbadajoča. Mišica piriformis lahko tudi oteče in pritiska na žile. Pri moških lahko povzroči impotenco, pri obeh spolih pa še bolečino v dimljah,  spolnih organih in tudi v predelu zadnjika. Prizadeta so lahko prebavila in sečni mehur. Zanimivo je, da so včasih (ponekod to počno še zdaj) pri ponavljajočem se sindromu piriformis mišico preprosto izrezali. To je seveda povsem nepotrebno in neustrezno.
Še najboljša metoda za zdravljenje je tista, ki je prilagojena vsakemu posamezniku. Nekaterim na začetku najbolj ustreza počitek in razgibavanje, drugim pa le počitek. Težava je, da v naši državi na fizioterapijo, ki jo predpiše zdravnik, bolnik (kar posebej velja za urbane predele, kjer so potrebe večje) lahko čaka tudi po nekaj mesecev. Zaradi bolečin vam lahko zdravnik predpiše mirovanje, torej bolniški stalež. Takojšnje zdravljenje poškodbe pa bi zahtevalo le nekaj dni bolniške. Kdor se hoče pozdraviti, ne da bi čakal na prosto mesto pri fizioterapevtu, ga raje obišče na svoje stroške. Omenjena gospa je storila prav to in je bila na delovnem mestu v dobrih dveh tednih. Če bi čakala na terapijo, bi prišla na vrsto šele pet mesecev po poškodbi. Na srečo imamo na voljo precej centrov, kjer delajo odlični fizioterapevti. Zdravijo predvsem simptome, se pravi bolečino. Pri tem uporabljajo različne naprave, od tako imenovanega tensa (naprava, ki stimulira mišični tonus) do ultrazvoka. Terapije so navadno zelo uspešne.
Redna telovadba je nujna
Veliko pa lahko naredi vsak sam. Pomembne so vaje za raztezanje mišic, pa tudi za krepitev. Če si fizioterapevta ne morete privoščiti, si oglejte spletne strani. Marsikateri med njimi na svojih spletnih straneh svetuje vaje, ki jih je treba delati pri poškodbah posamezne mišice. Seveda to počnite, ko se bolečina nekoliko umiri. Če pa ste obiskali fizioterapevta, ga vprašajte, kakšne vaje vam priporoča. Ko se težave nehajo, upoštevajte pravilo, da si pred vsakim pričakovanim naporom ali obremenitvijo (ki ju niste vajeni) vzamete čas in se postopoma pripravite. Vaje za raztezanje in krepitev mišic je priporočljivo delati nekajkrat na teden. Vendar tudi pri tem ne smete pretiravati, ker boste sicer dosegli nasproten učinek.
Degenerativne spremembe
Bolečine v ritnicah so lahko tudi posledica degenerativnih sprememb na medvretenčni ploščici. To je posledica sodobnega, večinoma sedečega življenja. Človeško telo ni prilagojeno zahtevam sedanjega časa. Najbolj si boste koristili tako, da se začnete vsak dan redno razgibavati. S tem lahko preprečite marsikatero nevšečnost in si zagotovite gibčnost globoko v starost. Zahteve današnjega življenja so take, da bo gibčnost koristila vsakemu, saj kaže, da bomo morali delati dlje, kot so naši starši.
Tudi zlomi nekaterih kosti lahko povzročijo bolečine v ritnicah. Pogosto pa je vzrok zanje nosečnost. Razlog je razumljiv: telo je bolj obremenjeno, kar velja tudi za zadnjične mišice. Tudi nosečnicam priporočajo telovadbo, ki je prilagojena posebej njim. Ena od odličnih vadb je joga za nosečnice.
Med boleznimi, ki povzročijo bolečine v zadnjičnih mišicah, je herpes zoster ali pasavec. To je okužba z virusom, ki sicer povzroča norice. Vsakega, ki zboli za noricami, lahko doleti herpes zoster. Lahko pa se zgodi, da virus v mirujočem stanju ostane v telesu in  »se zbudi« zaradi katerega od sprožilcev. To je lahko karkoli, predvsem oslabljen imunski sistem ali pa tudi stres. Virus se aktivira in napade živčne celice. Tam, kjer napade, zelo boli, na koži pa se pojavijo izpuščaji. Večinoma se to dogaja starejšim odraslim. Bolezen ni nalezljiva, nalezljive so le norice. Zapleti pa so lahko zelo hudi, prizadenejo predvsem vid in sluh. Antibiotiki ne pomagajo, saj je bolezen virusna. Bolniki dobijo protivirusna zdravila ali pa le zdravila za zdravljenje simptomov. Pomembno je, da se telo okrepi, predvsem imunski sistem.

Estrada

liffe 1
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?