Najboljši so čopiči iz naravnih ščetin, ki so sicer res dražji, a za kožo mehki in prijetni, ob pravi negi pa trajajo tako rekoč vse življenje. So tudi neprimerno bolj upogljivi in prilagodljivi, zato veliko lepše brišejo meje med odtenki senčil. V trgovinah sicer ponujajo komplete čopičev, vendar vam svetujemo, da se najprej poučite, čemu je kateri namenjen, in razmislite, katere res potrebujete, saj kompleti navadno vsebujejo vsaj en ali dva čopiča, ki pri povprečni uporabnici ostaneta nedotaknjena.
Čopič za puder
Čopič za puder uporabljamo za puder v prahu ali v kamnu. Obstajajo tudi taki za tekoči puder, vendar je za njihovo nanašanje učinkovitejša gobica ali pa kar naši prsti, saj ga je treba vtreti v kožo. Čopič za puder je največji, z veliko, okroglo in košato glavo ter dolgimi mehkimi ščetinami. Pri njem moramo biti še posebej pozorni, da je iz naravnih ali visoko kakovostnih umetnih materialov, da ne praska in draži kože. Uporabljamo ga, kadar želimo ustvariti matiran videz in kadar puder nanašamo čez tekočo podlago. Čopič narahlo potisnemo v puder in ga otresemo. Nanašamo ga z dolgimi potegi navzven in navzdol, da se ne nabira pod dlačicami na obrazu in ne ustvari videza, kot bi si na obraz potresle moko. Uporabljamo ga lahko tudi za nanašanje rdečila, le da takrat s krožnimi gibi barvamo po ličnici od sredine obraza navzven.
Kabuki
Čopič kabuki je različica čopiča za puder, le da ima krajši ročaj in je še gostejši. Nepogrešljiv je za nanašanje mineralnega pudra, ki je vedno v prahu in pri katerem moramo čopič trdno pritisniti ob obraz, da puder dobro vtremo v kožo. Mineralni puder nanašamo tako, da puder najprej porazdelimo po pokrovu, nato s čopičem pomešamo po njem, ga obrnemo ter z ročajem potrkamo ob nekaj trdega, da puder pade med ščetine. Nato najprej zaokrožimo po vsem obrazu, da puder enakomerno porazdelimo, zatem pa ga z majhnimi krožnimi gibi vtremo v kožo.
Čopič za korektor
Čopič za korektor se žal vse preredko znajde v ženskih toaletnih torbicah, a je za popoln videz skoraj nepogrešljiv. Ta ozki čopič ima goste in čvrste ščetine z zaobljenim vrhom, v trgovinah pa boste našle tudi korektorje v obliki čopiča, pri katerih s pritiskom na gumb spodaj potisnete majhno količino korektorja na dlake. Čopiča za korektor vaši prsti, kaj šele korektor v šminki nikakor ne morejo zamenjati predvsem pri prekrivanju mozoljev in podočnjakov, kjer mora biti nanos zelo natančen, prekrivanje pa enakomerno.
Čopič za nanašanje senčil
Pri čopičih za ličenje oči se prava umetnost šele začne, saj jih profesionalni vizažisti uporabljajo celo paleto in vsak prisega na različice svojega najljubšega proizvajalca. Za domačo uporabo bodo dovolj trije ali štirje, odvisno, kakšen slog ličenja imate rade. Osnovni čopič za nanašanje senčila je največji med tistimi, ki jih potrebujete za ličenje oči. Je gost, ščetine pa so srednje dolge in ne pretrde. Namenjen je nanašanju osnovne sence na vso veko, kar je začetek ustvarjanja različnih slogov ličenja. Z njim nanesete senčilo od trepalnic do roba obrvi.
Čopič za prelivanje barv (blending)
S tem čopičem ustvarimo mehke barvne prehode in je nepogrešljiv pri zadimljenem videzu. Ima dolge in mehke ščetine, pristrižene v konico. Na to nanesemo temnejšo senco, jo vtremo v pregib na veki in s krožnimi gibi prelijemo v osnovno senco v obliki, ki smo si jo zamislili.
Čopič za zabrisovanje (smudging)
Čopič za zabrisovanje ima kratke ščetine, oblikovane v konico, namenjen pa je za dve stvari: za zelo intenziven nanos barve in za mehčanje trdih linij pri ličenju, predvsem črte, ki jo naredimo s črtalom za oči.
Čopič za obrobo oči
Če ne želite, da bi se vam črta na očeh ali pod njimi v nekaj urah razmazala, izberite tekoče ali kremno črtalo za oči (eye-liner). Za nanos boste potrebovale čopič za obrobo oči, ki ga izdelujejo v dveh oblikah. Lahko je ploščat in prirezan pod kotom ali pa čisto tanek in okrogel. Oba dosežeta svoj namen, gre le za to, kateri vam bolj ustreza. Uporabite ju lahko tudi tako, da senčilo zmočite z vodo in ga nanesete tik ob trepalnice.
Čopič za ustnice
Verjetno najmanj iskan je tanki, okrogli in koničasti čopič za ustnice in priznati je treba, da pri kakovostni šminki tudi čisto odveč, čeprav vizažisti prisegajo nanj. Izjema so seveda šminke, ki jih kupite v lončkih, ter mineralna ličila, ko svoj odtenek šminke zmešate sproti iz senčila in bleščila za ustnice.
Vzdrževanje
Pravilno vzdrževanje čopičev je zelo pomembno, če hočete, da bodo trajali kar najdlje in delali, kot je treba. Umijte jih vsaj enkrat na teden, da odstranite bakterije, ki se naberejo na ščetinah. Uporabite nežen šampon ali milo in jih splaknite v topli vodi. Nikoli jih ne drgnite ali mršite, ampak le nežno potegnite v smeri ščetin. Ne namakajte jih v vodi in vedno posušite na zraku, obrnjene tako, da voda ne more teči v držalo. Shranjujte jih tako, da se dlake ne stiskajo in ne tlačijo pod pokrovom, ter jih ne izpostavljajte soncu, vlagi in vročini.
Potrebujete jih vsaj pet
Lahko ste še taka umetnica ličenja, a brez pravih čopičev ne boste dosegli želenega učinka. Časi, ko je bila dovolj senčilom za veke priložena palčka z gobico na eni strani in majhnim čopičem na drugi, so nepreklicno minili. Umetnost ličenja je tako napredovala, da mora biti v vaši zbirki čopičev vsaj pet osnovnih, na voljo pa jih je seveda veliko veliko več.
Najboljši so čopiči iz naravnih ščetin, ki so sicer res dražji, a za kožo mehki in prijetni, ob pravi negi pa trajajo tako rekoč vse življenje. So tudi neprimerno bolj upogljivi in prilagodljivi, zato veliko lepše brišejo meje med odtenki senčil. V trgovinah sicer ponujajo komplete čopičev, vendar vam svetujemo, da se najprej poučite, čemu je kateri namenjen, in razmislite, katere res potrebujete, saj kompleti navadno vsebujejo vsaj en ali dva čopiča, ki pri povprečni uporabnici ostaneta nedotaknjena.