Sestavine: 1 kg namenske moke za kvašeno testo * 1 dl sladke smetane ali mleka * 7 rumenjakov * 50 g sladkorja * 1 žlička soli * 2 žlici ruma * 100 g zmehčanega masla * naribana limonina lupinica (bio) * vanilin sladkor * 40 g svežega kvasa * 200 g goste marelične marmelade * olje nevtralnega okusa (na primer repično) * sladkor v prahu za posipanje.
Priprava: Moko presejemo v skledo, da se zrahlja. Posebej pripravimo kvasec: zmešamo nadrobljeni kvas, malo mlačnega mleka, žličko sladkorja in žličko moke ter pustimo, da na toplem vzhaja 10 minut. V drugi skledi zmešamo mlačno sladko smetano ali mleko, rumenjake, sladkor, sol, vanilin sladkor in naribano limonino lupinico. Moki dodamo vzhajani kvasec, rum in jajčno mešanico. Z električnim ročnim mešalnikom gnetemo sestavine in jih zamesimo v testo. Mesimo najmanj od 10 do 15 minut, da je testo voljno in gladko. Ne smemo pa ga preveč stepati, saj se v njem sicer naredijo zračni mehurji, ki so v krofih nezaželeni. Čez skledo, v kateri je testo, napnemo prozorno folijo in pokrijemo še s prtičem. Testo naj na toplem vzhaja, da se približno podvoji. Zvrnemo ga na pomokano desko in razvaljamo za mezinec na debelo. Iz testa režemo s pomokanim modelčkom (ali robom kozarca) kroge. Na sredino vsakega drugega kroga damo žličko goste marmelade. Pokrijemo z drugim krogom testa in ob robu stisnemo s prsti, da se kroga sprimeta. Nazadnje krof še enkrat izrežemo, z modelom, ki je za centimeter manjši od prvega modela. Tako so krofi dobro stisnjeni in med cvrenjem marmelada ne bo uhajala. Leseno desko prekrijemo s prtičem, ki ga nato pomokamo. Na prtič zložimo krofe. Pokrijemo jih z drugim, nekoliko ogretim prtičem in jih pustimo, da vzhajajo. Medtem pripravimo prostorno in globoko ponev, v kateri bomo cvrli krofe. Ponev mora imeti tudi pokrov. V ponev nalijemo za 3 prste olja nevtralnega okusa (na primer repično). Ko so krofi vzhajani, olje segrejemo. Krofe polagamo v olje z zgornjo, bolj vzhajano stranjo navzdol. V olju naj imajo dovolj prostora, torej jih ne cvremo preveč hkrati. Ponev pokrijemo. Krofe cvremo, da se na spodnji strani zlato rjavo obarvajo. Nato jih obrnemo in v nepokriti ponvi cvremo še z druge strani. Če so pravilno vzhajani, se med cvrenjem potopijo v maščobo natanko do polovice, v sredini pa ostane bel, nekoliko manj zapečen rob – značilni venček, po katerem prepoznamo kakovostne krofe. Ocvrte krofe poberemo s penavko, odcedimo jih najprej na cedilu, nato pa na plasti papirnatih brisač. Nekoliko ohlajene posipamo s sladkorjem v prahu. Najboljši so še mlačni, laže prebavljivi pa so, ko se popolnoma ohladijo.
Nasveti:
- Iz koščkov testa, ki ostanejo ob rezanju krofov, naredimo kvašene flancate. Testo pognetemo, pustimo, da še nekoliko vzhaja, nato pa ga razvaljamo, narežemo v pravokotnike, te pa na sredini dvakrat ali trikrat vzporedno zarežemo. Flancati naj vzhajajo kakor krofi, nato jih ocvremo na olju.
- Ko cvremo krofe, damo v segreto olje najprej poskusni krof, da vidimo, ali je temperatura pravšnja in ali so krofi primerno vzhajani. Krof naj se v olje potopi do polovice in naj se na spodnji strani zlato zapeče.