Nasveti

Preizkušeni pustni recepti

Jana
17. 2. 2012, 12.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Recepte za slastne krofe, flancate, krhke flancate, gibanico s posipom in piškote breskvice, a tudi za tradicionalno štulo s suhim mesom in špehovko z ocvirki nam je zaupala Urška Pugelj.

Upokojena kuharica Urška Pugelj za pustovanje speče pristne domače slovenske pustne sladice. Slastne krofe, flancate, krhke flancate, gibanico s posipom in piškote breskvice, a tudi tradicionalno štulo s suhim mesom in špehovko z ocvirki za ljubitelje slanih okusov.  Pripravlja jih iz sestavin, ki jih pridela na domači kmetiji, z veliko ljubeznijo do peke in po svojih starih, preizkušenih receptih. 

BRESKVICE
Sestavine:
za testo: 50 dag moke + 21 dag sladkorja + 12 žlic olja +1 vaniljin sladkor + 1 žlica ruma + 3 jajca + 1 pecilni prašek.
Sestavine za nadev:  drobtine, ki so ostale od dolbenja polovičk piškotov + 6 žlic marmelade + 1/2 dl ruma + malo grobo mletih orehov + 2 žlici čokolade v prahu  + 5 dag sladkorja v prahu + po potrebi malo mleka.
Sestavine za barvanje breskvic: potrebujemo rdečo in rumeno živilsko barvo ter malo vode.
Priprava testa:  jajca, sladkor, vaniljin sladkor zmešamo v gladko maso, dodamo rum, olje in nato moko. Zamesimo gladko testo, ki naj v hladilniku počiva eno uro. Po eni uri testo oblikujemo v majhne kroglice v velikosti oreha. Spečemo jih v pečici, segreti na 180 stopinj Celzija, da svetlo porumenijo. Še tople izdolbemo, da dobimo dve izdolbeni polovički piškota.
Ohlajene nadevamo z nadevom in spojimo po dve polovički skupaj. Vsako breskvico nato na eni strani pomočimo v rdečo, na drugi strani pa v rumeno živilsko barvo za pecivo.
 
GIBANICA S POSIPOM
Ta tradicionalna gibanica ni narejena iz vlečenega testa, temveč s posipom iz moke, zdroba, pecilnega praška in sladkorja, kar je njena posebnost.
Sestavine:  za posip: 12 dag moke (lahko ostre) + 12 dag belega zdroba + 1 pecilni prašek + 10 dag sladkorja + 3 vaniljine sladkorje; za jabolčni nadev: cimet + 4 jabolka; za makov nadev: 15 dag mletega maka; za orehov nadev: 15 dag mletih orehov + malo cimeta; za skutin nadev: 0,5 kg skute; za preliv gibanice: malo ruma + 2 lončka sladke smetane + 1 lonček kisle smetane + 3 jajca + malo soli + 2 dl mleka.
Priprava nadevov: pri vsakem nadevu vse sestavine posebej zmešamo.
Priprava gibanice: moko, sladkor in pecilni prašek zmešamo v eni posodi, da dobimo posip. Nato to zmes enakomerno porazdelimo v pet enakih posodic. Pekač namažemo z margarino in ga potresemo s krušnimi drobtinami. Vzamemo 1 posodico pripravljenega posipa ter ga enakomerno potresemo po krušnih drobtinah. Na posip nato potresemo skutni nadev. Vzamemo drugo posodico s posipom in ga  enakomerno potresemo po skutnem nadevu. Sledi nadev z mletim makom; čezenj potresemo posip v tretji posodici. Nato enakomerno nanj porazdelimo jabolčni nadev, nanj pa potresemo še posip iz četrte skledice.  Zadnja plast je orehov nadev, ki ga enakomerno porazdelimo in nato potresemo s posipom iz pete skledice.
Na koncu pripravimo še smetanov preliv, s katerim na vrhu prelijemo gibanico. To spečemo v pečici in jo še prej večkrat prebodemo z iglo ali vilicami. Gibanico pečemo eno uro na 180 stopinjah Celzija. 

ŠTULA
Sestavine:
za testo: 75 dag bele moke + 3 dl mleka + 10 dag masti ali masla + 2 rumenjaka + 4 dag kvasa + 1 žlica sladkorja +  1 žlica soli; za nadev: 50 dag suhega mesa (šink ali krača) + 30 dag kaše + 2 jajci + malo čebule + malo česna + sol, poper + maščoba
Priprava testa: kvas, sladkor in malo toplega mleka zmešamo in pustimo, da vzhaja. V večjo posodo stresemo moko, kvasni nastavek in preostale sestavine ter zamesimo gladko testo. Pol ure ga vzhajamo na toplem, pokrijemo s prtičem. Nato ga razvaljamo z valjarjem, podobno kot za potico in namažemo z nadevom.
Priprava nadeva: meso kuhamo pol ure v vodi in ga nato ohladimo. Juhi, v  kateri se je kuhalo suho meso, dodamo kašo in to kuhamo toliko časa, da je kaša primerno kuhana. Za nadev nato kuhani kaši dodamo na koščke narezano kuhano suho meso, jajca, čebulo, maščobo, čebulo, česen in začimbe, sol in poper. Vse skupaj premešamo, da dobimo nadev.
Štulo pečemo v pečici 1 uro na 180 stopinj Celzija.

KRHKI FLANCATI    
Sestavine
za testo: 21 dag bele moke + 4 rumenjake + 8 do 10 žlic belega vina + 1  vaniljin sladkor + malo soli; za cvrtje: olje za cvrtje; za posip: sladkor v prahu
Priprava: vse sestavine zamesimo v testo in  damo v hladilnik za eno uro. Testo nato zelo na tanko razvaljamo in ga z nožem ali z nožem v obliki koleščka narežemo na poljubne krpice. Ocvremo jih v fritezi ali posodi z oljem za cvrtje. Tega v posodi ne sme biti več kot za tri prste visoko, poleg tega mora biti tako vroče, da ko vanj pomočimo leseno kuhalnico, da se okoli nje naredijo mehurčki. Ker je testo tanko, so krhki flancati zelo hitro ocvrti. Ohlajene jih posipljemo s sladkorjem v prahu.

 KVAŠENI FLANCATI IN KROFI
Sestavine
za testo (za kvašene flancate in krofe): 1 kg bele moke + 12 dag sladkorja + 12 dag masla + 3 rumenjaki  + 0,5 l mleka + 1 pecilni prašek + 3 dag kvasa  + malo soli  + 1/2 dl ruma + 1 žlička limonovega soka; za cvrtje: olje za cvrtje; za posip: sladkor v prahu za posip. 
Priprava:  rumenjake,  sladkor, rum in maslo posebej stepemo. V drugi posodici kvas zmešamo z malo toplega mleka in malo sladkorja, da vzhaja. Nato vse sestavine zmešamo skupaj, da dobimo manj gosto maso, ki se težje oblikuje. Testo naj na toplem vzhaja od pol ure do ene ure, da primerno naraste. Na prtu na mizi ga razvaljajte za prst debelo in nato narežite na trakove ali trikotnike, za krofe v različno velike kroge. To še enkrat vzhajamo pol ure na toplem.
Previdno jih položimo v dovolj vroče olje za cvrtje. Vsako polovico cvremo tri minute. Pečene zlagamo na pladenj, ki smo ga prekrili s papirnatimi brisačami, da popijejo maščobo. Še tople posipamo z mletim sladkorjem.

ŠPEHOVKA
Sestavine
za testo:  75 dag moke + 3 dl mleka + 1 dl sladke smetane + 10 dag masti + 2 rumenjaka + 4 dag kvasa + 1 žlica sladkorja  + 1 žlico soli; za nadev: 60 dag  do 80 dag toplih ocvirkov + 10 dag masti + čebula.
Priprava: kvas, malo mleka in malo sladkorja zmešamo in pustimo, da vzhaja. Vse sestavine damo v večjo skledo in zamesimo v testo. Za eno uro ga postavimo na toplo, da vzhaja.  Vzhajano testo zvrnemo na pomokan prt, ga z valjarjem zvaljamo v obliko, primerno pekaču in potresemo s toplimi ocvirki in čebulo, ki smo jo prepražili na masti. Tesno zvijemo v zvitek.
Potico damo v pomaščen pekač in ponovno vzhajamo na toplem, približno pol ure. Nato jo premažemo s kavo ali stepenim jajcem. Pečico že prej segrejemo na 180 stopinj Celzija, v kateri nato potico pečemo eno uro.  Še toplo premažemo iz oljem, mastjo ali smetano.

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih