A to ni vse. Mi smo odkrili še eno od njegovih spretnosti. Vrtnarjenje! Pred nekaj dnevi je vrt, ki ga obdeluje ob domači hiši, šele začel dobivati spomladansko podobo, a že čez nekaj tednov bo poln pridelkov za domačo uporabo. Miran Stanovnik že komaj čaka na to.
Doma je iz Loga pri Brezovci in se ima za podeželana. Vrtnarjenje je zanj nekaj samoumevnega. »Ob tem sem rasel in domačega okolja ne bi zamenjal za nič drugega.« Vedno je znal prijeti za vsako orodje, to mu je bilo že privzgojeno. Včasih je bilo dela na kmetiji veliko več kot zdaj. Spominja se časov iz otroštva, ko so po vasi še s kravami vozili vozove, traktorjev še ni bilo.
»Vse naredim, samo da ne bi bilo treba v trgovini kupiti zelenjave v foliji!« Zato je bil vrt ob hiši vedno obdelan in poln zelenjave za sprotno uporabo. »Ni lepšega kot skočiti na vrt za hišo ter utrgati nekaj paradižnikov.«
Delo na zemlji za Stanovnika pomeni vrednoto, ki ga povezuje s prejšnjimi generacijami. »Skušam se spomniti modrosti svojih prednikov, ki so bile zelo enostavne. Jesti je treba domače pridelke, ko so na voljo. Jasno, da januarja ne jemo jagod, ampak kislo zelje. Ta logika mi je blizu. To je obenem razumevanje narave. Saj kmet ne bi preživel, če ne bi upošteval naravnih zakonitosti. Mislim, da dobro ve, da se z naravo ne sme bojevati, ampak lahko z njo le sodeluje in jemlje, kar mu ponuja,« je razmišljal. Se bo ta izkušnja podaljšala še za kakšno generacijo? »Prepričan sem, da se bo. Moj sin Martin je zdaj star tri leta in pol, a gre z veseljem na njivo, ima svoj traktor, svoje orodje in gredico, da lahko ustvarja!«
Vrt ob domači hiši je dovolj velik, da na njem raste vse, kar potrebujejo v kuhinji, od solate do začimb. Ob tem času se je delo na vrtu šele začelo, a čez nekaj tednov bo že mogoče nabrati prvi pridelek.
Ko pride mama na kontrolo …
»Miran, Miran, nisem vedela, da ti vse to znaš …« je zbadljivo pripomnila gospa Mihaela, Miranova mama, ko je prišla mimo vrta in videla, kako dobro gre vrtnarjenje njenemu sinu in kako hitro vihti orodje. Takoj smo se zapletli v klepet, poln dobre volje, smeha in prisrčnosti. Hitro je postalo jasno, po kom je Miran podedoval spretnost in vrtnarsko znanje. »O, kakšne njive smo včasih obdelovali! To, kar imamo zdaj, je le za igranje! Zame je užitek vsaka solatka, ki jo pridelam. In vso zelenjavo sproti tudi pojemo. Včasih sem pridelovala veliko suhega majarona za prodajo.« Zakaj ravno majaron? »Tako je naneslo, dobro mi je uspeval,« je odgovorila prisrčna gospa. Zdaj na vrtu zaradi zdravstvenih težav ne more delati. »Ta mladost me daje, drugače bi še kar šlo!«
Zato je obdelavo vrta prevzel Miran. Mama ga je pri tem dobrodušno opazovala in šaljivo rekla: »Miran, Miran, nisem vedela, kaj vse ti znaš!« Miran pa nazaj: »Mama, ti še marsičesa ne veš!«
»Mojstrsko! To je pameten človek!« je mama zbadala sina, ta pa je pripomnil: »Mama dela reklamo zame! Kdor želi, ji lahko verjame.« Nato pa je mama nasmejano dodala: »Bolje, da sadi solato, kot da bi bil politik. Žalostna bi bila, če bi ga videla med tistimi, ki se samo prepirajo!« Na Slovenskem še domuje zdrava pamet, tako kot dobra volja in smeh, je dokazala Miranova mama med nadzornim obiskom pri sinu. Fotografiranju se je upirala na vse pretege, češ da ni v glavni vlogi in je le naključno prišla mimo, a na koncu smo jo prepričali in dokumentirali nekaj njenega veselja do življenja, ki ga izraža tako prijetno in očitno.
Andreja Tomšič, svetovalka za vrtnarjenje
Mešani posevki dajejo boljši pridelek
Na travnikih in v gozdovih vidimo številne rastline rasti drugo poleg druge, in to že dolga leta. Njihova razporeditev prav gotovo ni naključna, saj rastejo skupaj le tiste, ki se dobro prenašajo in si celo koristijo. Takšno mešano družbo si lahko ustvarimo tudi na domačem vrtu. Znano je, da nekatere rastline oddajajo skozi korenine v tla ali z izhlapevanjem skozi liste spojine, ki vplivajo na rast drugih rastlin, privabljajo ali odganjajo pa tudi živali, od insektov, polžev do manjših sesalcev, na primer miši. Mešani posevki so koristni tudi zaradi različnih lastnosti rastlin, kot so potrebe po hranilih, način rasti in še marsikaj.
Nekaj najpogostejših primerov mešanih posevkov: korenček in čebula se medsebojno varujeta pred čebulno in korenjevo muho; kamilica izboljšuje okus zelju, bazilika in melisa pa paradižniku; šetraj bo varoval nizki fižol pred ušmi; bazilika bo privabljala opraševalce kumar, da bodo te bolje rodile; česen naj raste med jagodami, ker jih varuje pred pepelasto plesnijo; zelo koristna je v vrtu špinača, ki spodbuja rast vseh rastlin. Okoli gredic posadimo timijan, ki bo posevke varoval pred polži.