Gospodarstva si zaradi visoke zadolženosti, množičnih odpuščanj in izgube kupne moči prebivalstva ne bodo tako zlahka opomogla. Na pomoč so jim seveda prihitele centralne banke s tiskanjem novega denarja, kar pa bo neizbežno povzročilo povišano inflacijo. Ta bo povzročila dodatno nezaupanje v svetovno rezervno valuto, ameriški dolar, kar bo povzročilo nadaljnji padec njegove kupne moči. In ker je na ameriški dolar večinoma vezan tudi evro, James Turk pravi, da tudi evru ne bo rešitve, če bo propadel dolar. Analitiki so se strinjali, da bodo zato v gospodarskem in finančnem svetu v ospredje stopile azijske države. Poudarili so predvsem Kitajsko, ki se na globalne finančne spremembe pripravlja z nakupi surovin in tako menja čedalje manj vreden denar za realno vrednost.
Veliko pozornosti je bilo na kongresu posvečene tudi spremembam slovenskega pokojninskega sistema, ki jih je obiskovalcem približal direktor podjetja Concorde PS, gospod Miha Berkopec. Da trenutni pokojninski sistem v prihodnje ne bo vzdržal, je bolj ali manj jasno vsakomur. Kako pa si zagotoviti ustrezno višino pokojnine, si predstavlja le malokdo. Rešitev je v temeljiti analizi obstoječega finančnega stanja posameznika, v izbiri ustreznih finančnih produktov ter v pravilnem načinu varčevanja. In seveda v potrpežljivosti, ker od včeraj zasajenega drevesa pač ne gre pričakovati sence. Vse to sicer lahko naredite sami, prepričan pa sem, da bo veliko bolj optimalno, če se boste po nasvet obrnili na licenciranega premoženjskega svetovalca. Prepričan sem, da vam je kongres plemenitih kovin odgovoril na veliko vprašanj, a vam hkrati postavil tudi veliko novih. Ne ignorirajte prihodnosti, poiščite ji ustrezne odgovore!
Vprašanja za premoženjskega svetovalca nam lahko pošljete na naslov Uredništvo Jane, Dunajska 5, 1509 Ljubljana ali po elektronski pošti na jana@delo-revije.si, oboje s pripisom: Janin finančni kotiček. Da bi bolje razumeli vaše vprašanje, nam, prosimo, čim natančneje opišite svoj finančni položaj.