Ljudje

Srce, razbito na milijone koščkov

Biba Jamnik Vidic
20. 10. 2020, 22.28
Posodobljeno: 20. 10. 2020, 23.41
Deli članek:

»Gospa, žal mi je, ne najdem več utripa, morali boste na čiščenje.« To so bile besede, ki so me 7. februarja 2017 zarezale v srce. Jok, jeza, obup, solze, bolečina, vse to me je spremljalo na poti do porodnišnice, kjer sem potem s pomočjo tabletk in v sobi z dvema dekletoma, ki sta splav opravili načrtno, prvič ostala sama, s praznim trebuhom in zlomljenim srcem. Prekleto naj bo leto 2017, sem si mislila, ne vedoč, da me ob koncu leta čaka še težja preizkušnja.«

Zarja Jana
Angelske mamice

Špela Vitanc Vodeb, 30-letna vzgojiteljica ter mama petletne Julije ter leto in pol starega Matije, pove, da je od nekdaj sanjala, da bo mama štirih otrok. »In tudi sem. Samo na drugačen način, kot sem sanjala.« Dve leti po Julijinem rojstvu sta se z možem spet razveselila pozitivnega testa nosečnosti. Njuna sreča na žalost ni trajala dolgo. Ko je bila Špela v devetem tednu, ji je ginekologinja povedala, da ne zaznava več bitja srca. Po splavu sta se odločila ponovno poskusiti. »Videti je bilo, da bo tokrat vse v redu. Uspešno sem prestala prvi pregled, tudi drugega. Potem pa šok. Precej verjetno je, da pod srcem nosite otroka s kromosomsko okvaro, je vse, česar se spomnim od razlage ginekologinje.« Genetski testi so sume potrdili. Špeli se je na njen 28. rojstni dan podrl svet. »Potrdili so, da v mojem trebuhu raste deklica s kromosomsko okvaro. Nihče, prav nihče mi ni znal povedati, za kako hudo okvaro gre. Bo preživela porod? Bo poleg umske manjrazvitosti tudi gibalno ovirana? Bo živela v bolečinah? Po glavi se mi je podilo tisoče vprašanj, dnevi pa so tekli. Prej dokaj brezskrbno življenje so zamenjale odločitve o življenju in smrti. Za nekatere obsojajoče, za druge dejanje, ki terja največjo mero poguma, saj se egoizem in neznanska želja po živem otroku podredita dejstvu, da bo imel otrok težke okvare, s katerimi bo težko živel, če sploh, svoje kratko življenje. Izbrala sva prekinitev nosečnosti. Še sedaj ne vem, kako sem preživela celoten potek od tabletke za ustavitev srca, popadkov, bolečin, do 'poroda' na stranišču, in se po dveh dneh iz porodnišnice vrnila s praznim naročjem in srcem, razbitim na milijone koščkov.«

Tri leta, odkar je Špela drugič postala »angelska« mama. Prvega decembra 2017 Špela ne bo pozabila nikoli. »Okolica je že zdavnaj pozabila, da je obstajala, večina je pravzaprav ni nikoli zares priznala. Na njen raztros smo čakali pol leta, po besedah pogrebnega zavoda zato, 'da se jih dovolj nabere'. Ker je bila rojena malo pred 22. tednom, je naša država ne priznava kot otroka. Pravijo, da je bila plod. Morda res, toda zame je bila moj svet, moj otrok, moja ljubezen, ki je še tako mavričen fantek, kot je njen bratec Matija, ne more nadomestiti. Zame je bila moja Zarja in jaz sem za vedno njena mamica. Četudi sem jo lahko objela, pestovala in poljubila le za trenutek, bo v mojem srcu živela za vedno, tako kot moj otročiček, ki se mu je prezgodaj ustavilo srce. Mojima dvema angelčkoma pa pošiljam poljub v nebo in jima sporočam, da ju imam neskončno rada.«

Smo mamice otrok, umrlih med nosečnostjo ali kmalu po porodu. Nekaj mamic iz Facebookove skupine Angelske mamice (žalujoče mamice) se je letos poleti na pobudo Špele Vitanc Vodeb odločilo, naj javnost izve, da so njihovi otroci zares obstajali. »Oktober je mesec spomina na otroke, umrle med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. Družba se teh tem izogiba, ljudje ne vedo, kako se odzvati, in se zato najpogosteje pretvarjajo, da se ni nič zgodilo. Če ne veste, kaj bi rekli, kako bi se odzvali – bodite samo tam, objemite žalujoče starše in, prosim, ne govorite neumnosti, kot so 'vse se zgodi z razlogom', 'boljše sedaj kot kasneje', 'saj je bila še majhna', 'saj si še mlada', 'saj bo boljše'. Bolečina je nepopisna. Zato bodite v oporo in pomagajte širiti naš glas. Pomembno je, da se o tem govori, da se otrokom prizna obstoj ter da žalujoči starši v okolici najdejo podporo in ne ignorance.« 

Več v reviji Zarja Jana št. 4220.10.2020

Estrada

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!