Ljudje

Psi so mi odpirali vrata in srca pomembnih ljudi

Alenka Sivka
17. 2. 2020, 22.00
Deli članek:

Polnih 50 let je bil aktiven novinar. Dopisnik iz Mehike, Nikaragve, Gvatemale, s Kube, nato iz Rima in Vatikana. Dostikrat v nevarnih, zoprnih položajih. V trenirki je v TV Dnevniku napovedal, da so nas napadla letala JLA. Delal je intervjuje s predsedniki, tudi z bolivijskim diktatorjem Hugom Banzerjem, panamskim diktatorjem Omarjem Torrijosom Herrero, pa z večnim italijanskim premierjem in ministrom Giuliem Andreottijem in še marsikom. Bil je med gverilci v Nikaragvi in Salvadorju, v Gvatemali so ga z »dobrimi nameni« tudi ugrabili ... O svoji pestri, zanimivi novinarski poti je napisal knjigo Skušnjave: novinarjeva zgodba. Bere se kot napet avanturističen roman. A s čisto resničnimi osebami iz visoke politike.

Zarja jana
Tone Hočevar, novinar do zadnjega diha

Ne smeš se odklopiti. Z ženo Bojano nas sprejmeta v hiši, v kateri živita s sinom Miho, snaho Majo in dvema vnukinjama, ki jima predajata svoje izkušnje, znanje, vzgajata pa ju tudi za delo s psi, ki so bili in so zvesti spremljevalci družine Hočevar že od nekdaj. Z njimi so potovali tudi na vsa Tonetova dopisniška mesta, tako kot žena in otroka. Vedno so bili skupaj, zato so še danes zelo povezani. Tone je šel v pokoj že pred desetimi leti, a je delal še naprej. »Ne smeš se kar odklopiti,« meni. »Nekateri sicer komaj čakajo na penzijo, jaz pa sem še nekaj let ostal dopisnik v Rimu, potem pa sem do lani redno delal v Ljubljani. Ko sem nehal redno pisati skoraj vsak dan, sem imel šele čas napisati knjigo, še zdaj se ukvarjam z njeno promocijo. Doživela je že drugo izdajo, po dobrih dveh mesecih.« Koliko časa je potreboval, da jo je napisal? Pove, da piše hitro, v enem letu. Na radiu Trst, v slovenski redakciji italijanskega RAI, je imel polurne oddaje o svoji novinarski zgodbi, prepričevali so ga, naj napiše knjigo. Kolega Evald Flisar in urednica Sodobnosti Jana Bauer sta ga nazadnje prepričala. Pa je sedel in jo napisal.

Doživel sem milijon stvari. Kako je lahko njegova odločitev, da bo novinar, zdržala 50 let, vprašam. »Ker sem se pametno odločil,« je nedvoumen. »In bi se še enkrat odločil tako. Ničesar ne bi spreminjal,« pribije. Da bo novinar, se je odločil leta 1969 v Parizu – razmišljal je, ali bi bil pisatelj, kot je bil denimo Balzac, ali novinar. In odločitev je padla. Že veliko let prej je napisal prve vrstice v Planinski vestnik, iz Pariza je občasno kaj napisal za Mladino. Na pisalni stroj, seveda. In članke pošiljal po pošti. Kasneje, v 70., je postal dopisnik, 28 let je prebil daleč od doma. Ducat let kot dopisnik Tanjuga, RTV Slovenija in nato 16 let dopisnik Dela.

Kar dober mož. Tonetovo ženo Bojano vprašam, kakšen mož je. »Če ne bi bil v redu, ne bi bila skupaj več kot 50 let. Je kar dober mož,« se zasmeje. Ves čas je bila s Tonetom, tudi otroka, danes oba novinarja, Miha in Barbara, sta hodila v šolo tam, kjer je bil oče pač dopisnik. »To je bilo res zanimivo obdobje,« povzame Bojana. »Otroka sta se naučila jezikov avtomatsko, kar vsrkavala sta jih. Znata tri, štiri jezike. Miha je pri treh, štirih letih govoril slovensko, srbohrvaško, špansko in angleško, malo starejša Barbara tudi. Oba sta v slovenščini pišoča novinarja. Ko smo se vrnili, nista imela nobenih težav z jezikom. Pa smo bili dolgo od doma. Še danes imata prijatelje iz tujine, zlasti s Kube.« Vprašam jo, katera država se ji je zdela najbolj zanimiva, eksotična. Tone me takoj popravi: »Mi nismo nikjer živeli nobene eksotike,« Bojana pa odgovori: »Mehika je bila prva, morda je bila zato najbolj zanimiva, pa res se je veliko dogajalo. Nama se je samo v mehiškem obdobju zgodilo toliko stvari, kolikor se jih drugim v vsem življenju. Kuba je bila zanimiva, ker je bila pač Kuba, pa zato, ker so nas zasledovali, izganjali, nam prisluškovali. Rim pa je tudi posebna zgodba, tam smo bili kar 16 let.« 

Več v reviji Zarja Jana št. 7, 18. 2. 2020

Mateja J. Potočnik
Hočevarjeva družina je znana po tem, da ne gre nikamor brez štirinožnih prijateljev, z njimi so bili na vseh službovanjih v tujini.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno