Ljudje

Lahko je drugače, lahko je bolje!

Jelka Sežun
27. 1. 2020, 22.00
Deli članek:

Vzel se je iz nič, tako rekoč. Včeraj ga še ni bilo nikjer, potem pa, puf! in nenadoma sedi v poslanski klopi, zdaj že drugi mandat. Miha Kordiš, poslanec Levice, tisti, ki gre desnici in koaliciji najbolj na živce, tisti, ki stvari zelozelozelo naravnost pove. Tisti, ki strelja naravnost med oči. Ampak če ga poguglate, o njem razen kopice zgroženih člankov v stilu poglejte kaj je spet rekel! ne boste našli praktično ničesar. Pa smo šli pogledat, kdo je pravzaprav Miha Kordiš, kako razmišlja in kaj ima rad. Delavske pravice, svojo njivo in slepega sivega mucka, ki ima »poleti satenasto dlako, pozimi pa svileno«, se je pokazalo.

Zarja Jana
Miha Kordiš

O spontanih biserih, navadnih svinjah in retoričnih intervencijah. Prvič mi je padel v oči zaradi svojih govorov, ognjevitih, konciznih in dostavljenih z žametnim glasom radijskega napovedovalca (kar, kolikor lahko ugotovim, nikoli ni bil). Ne izgublja besed in se ne trudi biti politično korekten. »Nisem prepričan, da je to nekaj, s čimer se lahko pohvalim ali zaradi česar bi mi moralo biti nerodno, ampak moji govori so spontani. Razen podatkov iz gradiva, ki ga vnaprej pregledam. Bolj ko mi je nekaj pri srcu, blizu, bolj ko jo čutim, boljša je razprava,« pravi. Njegove najbolj občutene razprave praviloma precej razburijo tiste, ki jih ošvrknejo, in zato je večina tega, kar boste o Mihi Kordišu našli na spletu, zgražanje v desno nagnjenih medijev. Razburil jih je na primer tale zapis na njegovem Facebooku lanskega oktobra: »Kdor od poslank in poslancev je včeraj podprl zvišanje lastne plače za 700 evrov letno in zato zavrtal 135 milijonov evrov luknje v proračun – danes pa to luknjo polni z jemanjem 200 evrov dodatka revno zaposleni materi samohranilki – je navadna svinja. Za najboljše plače davčni privilegiji, za revne zaposlene prazen krožnik. Besen sem bolj, kot znam zapisati.« In so poskočili. Kolege zmerjal s svinjami, se je potem zgražal časopisni naslov.

Pa je samo naglas povedal to, kar potihem vsi mislimo. No, vsi razen poslancev, ki so si hoteli višati plačo.

O stolčkih in grabežljivcih. Rodil se je – pred skoraj 31. leti – v Škofji Loki, tam je tudi obiskoval gimnazijo, potem je na filozofski fakulteti diplomiral iz filozofije in komparativistike in še malo bolj potem dobil svoje prvo redno službo kot poslanec v državnem zboru. Do tja morajo ljudje praviloma premagati kar nekaj stopnic, kdo pa še trešči kar direktno v parlament – da ni morda mali Miha že od nekdaj govoril »nekoč bom politik«, posumim. Ne, pravi, »v resnici gre bolj za to, da je bil mali Miha vzgojen, da ga je že od mladih nog silno prizadela in motila družbena krivičnost, zato sem odrasel v aktivista. Na neki točki sem politično udejstvovanje prenesel iz lokalne skupnosti, iz študentskih vod in z ulice tudi v državni zbor. Tu se kaže drugačnost naše stranke: imamo celo generacijo aktivistov, teoretikov in organizatorjev skupnosti, ki smo se oblikovali v kolektiv, s študentskimi in drugimi boji dozoreli, osnovali stranko in se podali na državnozborske volitve. Temu primerna so tudi naša leta, saj smo šli od študentskih upornikov neposredno v parlament. No, skoraj neposredno.«

Zdaj mu teče drugi mandat, gotovo se je nekaj iluzij o tem, kaj se da doseči, že razblinilo? »Predstave o tem, kaj se da doseči, so bile že na začetku povezane z vlogo, ki naj jo odigramo: da smo glas skupnosti v parlamentu. Sebe in našo vlogo v državnem zboru vidim kot orodje, ki naj pomaga naprednim družbenim gibanjem, da se organizirajo. In obratno – naša teža v DZ je točno tolikšna, kolikor se lahko nasloni na gibanje izven DZ. Podpora civilne družbe, ki želi nekaj spremeniti, nam daje tudi znotraj DZ veliko večjo politično težo, kot je le število stolčkov.« Že, ampak ali ob tem, da koalicija in opozicija redno zavračata njihove predloge, nikoli ne izgubi poguma? Ne, očitno ne. »V resnici je bilo zame to precej pričakovano, ker smo skupinica protikapitalistov, socialistov, vse druge so pa stranke kapitala. To se pozna v politikah, prioritetah in vrednotah. Včasih kakšen dober predlog pade tudi iz kljubovanja. A razlogi niso omejeni samo na dnevno politikantstvo, gre za razhajanje v temeljni viziji. Če ne bi verjeli v skupnost in solidarnost, ne bi hodili po svoji poti. Premiki so zato odvisni od razmerja sil v družbi: koliko naše sporočilo o vzajemnosti doseže skupnost, v njej odmeva in je pripravljena ta delovati za svoje pravice. Vse, kar predlagamo, je izvedljivo, a za to je potrebna politična volja. Pričakovati, da se bo kar naenkrat pojavila pri kapitalističnih strankah, ki nam krojijo usodo že trideset let, je iluzorno. Lahko pa marsikaj storimo družno, če si mi znotraj DZ in skupnost zunaj DZ podamo roke. Pri takem sodelovanju smo v preteklosti že zabeležili nekaj zmag, čeprav smo bili kot poslanci Levice na začetku v manjšini. Obranili smo denimo dodatek za delovno aktivnost, zagotovili šolska kosila za vse otroke iz revnih družin, uspeli z dvigom minimalne plače in še s čim.«

O DNK in reševanju sveta. Področja imajo v stranki razdeljena, no, približno razdeljena. »Pokrivam področje vojske oziroma obrambe, sociale, šolstva, dela; kar pomembna za družbeno blaginjo.« A najbolj so mu pri srcu delavske pravice, pravi. »To je nekaj, kar je z mano, ali z nami, Levico, v DNK še iz aktivističnih, študentskih časov. To je točka, na kateri se najbolj izrazito lomijo krivice kapitalizma. Na eni strani ljudje, ki delajo za minimalno plačo, pa večji del moje generacije, ki dela v prekarnih delovnih pogojih, na drugi strani čisti dobiček v gospodarstvu, samo lani preko štiri milijarde evrov. Pa se najdejo gazde, ki jim še ni dovolj, in odrekajo ljudem še te osnovne delavske pravice, kolikor jih je sploh zapisanih v zakonu.«

In ja, verjame, da se bodo nekoč vrnile na raven, na kateri so že bile: »Nujno je. Kapitalistična družba ni vzdržna, pa če govorimo o okolju, golem obstoju skupnosti ali o psihofizični kondiciji ljudi, podvrženih barbarskim, brutalnim delovnim pogojem, kot jih nismo videli že od začetka 19. stoletja. Ljudje so prestrašeni, zamorjeni, psihično zlomljeni. Če si izgorel na delovnem mestu, ves čas pod stresom, kako boš plačal položnice in nahranil družino, če si zakreditiran do vratu zaradi stanovanja, si vkovan in se ne upaš, ne zmoreš zganiti za svoje pravice. To ni naključje, ampak temeljni gradnik kapitalizma, ki brez takega zatiranja ljudi ne more delovati. Slika se začne spreminjati tisto sekundo, ko ljudje začutijo, kakšno moč imajo, ko stopijo skupaj. Če se postavijo drug za drugega kot skupnost, kar naenkrat vse prepreke padejo, stvari se začnejo premikati. Zelo hitro. Ko enkrat to izkusiš, ne boš nikoli obupal, ker vidiš, kaj se da, vidiš, kaj je mogoče.«

Nepopravljiv optimist, vzdihnem. Videti je presenečen. In potem reče: »Nekdo mora biti optimist. Cinizem ni še nikoli spremenil družbe, kaj šele rešil sveta.«

Več v reviji Zarja/Jana št. 4, 28.1.2020

Estrada

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!