Ljudje

V vrhunski šport sem zašla slučajno

Marija Šelek
20. 8. 2019, 07.19
Deli članek:

»Trenutno živim svoje sanjsko življenje,« pravi atletinja, ki se lahko pohvali z drugim časom v Evropi v svoji disciplini – teku na 3000 metrov z zaprekami. Državna rekorderka je bila večkrat razglašena za najobetavnejšo mlado športnico v državi, letos je v Šanghaju debitirala v diamantni ligi, najvišji ravni atletskih tekmovanj. 24-letna Maruša Mišmaš je nežna in sramežljiva, rahlo zadržana sogovornica. Tudi povsem svežih poročnih fotografij z nami ni delila zlahka, svoj obraz se je v enajstih letih športne poti že navadila pokazati, njenemu možu pa ni preveč do tega. Vseeno pa je povedala, da je bila tista julijska sobota nekaj posebnega, še vreme je poskrbelo za svojstven dramatični učinek.

Mateja J. Potočnik
Maruša Mišmaš

Na velikih atletskih stadionih, posebej če buči od navijaških glasov, se včasih počuti skoraj kot rockovska zvezdnica. Na lanskem evropskem prvenstvu v Berlinu so bile tribune zapolnjene do zadnjega sedeža in bilo je neverjetno. »Noro, kar šumelo je v ušesih, ko sem stala tam spodaj. Še danes dobim kurjo polt, kadar se spomnim tega občutka. Edinstveno!« Podobno je bilo na diamantni ligi letos v Oslu. »Sicer smo bili na manjšem stadionu, ampak so bili navijači s srcem popolnoma z nami in izjemno navijali. Tako dobro vzdušje športniku gotovo da dodaten zagon, vsaj meni, saj na takih tekmah veliko bolje tečem.«

Maja letos si je na prvi tekmi diamantne lige v Šanghaju pritekla šesto mesto, v Oslu je bila v močnejši konkurenci deveta. Da se lahko teh tekmovanj sploh udeležiš, moraš imeti menedžerja. Marušin je iz Madžarske, seznanila sta se na evropskem dvoranskem prvenstvu pred štirimi leti, pod svojim okriljem pa ima tudi druge slovenske atlete. V Sloveniji se z zastopanjem atletov nihče ne ukvarja. K sreči vse stroške prevoza in bivanja za tovrstno tekmovanje krijejo organizatorji, nagradni sklad pa je za najuspešnejše na stopničkah tudi več kot 10.000 evrov, vendar za nižja mesta drastično upade.

Sanjsko življenje. Je šport njena prihodnost? Tudi finančna? Ne, se nasmehne. »Vsaj od atletike res ne moreš živeti. Če bi bila v nogometu, že mogoče. Zato pa študiram, ker bi rada po končani športni karieri počela nekaj, kar me veseli. Sicer pa sem zaradi športnih uspehov zaposlena v Slovenski vojski in torej prejemam plačo. Šport je trenutno moja služba in poskušam jo čim uspešneje opravljati. Hkrati pa je tek moja najljubša stvar in trenutno živim svoje sanjsko življenje.« Zakaj? Ker jo to spravlja v dobro voljo. Ker uživa. In njen mož Matej Zrimšek, s katerim sta se spoznala prav na atletskem stadionu, jo razume. Takrat, ko ni zdravnik, je namreč tekač in kolesar. Če ima čas, jo spremlja na treningih.

Marušo poleg teka zaposluje magistrski študij biokemije. Čeprav vsaj na laboratorijskih vajah zahtevajo popolno prisotnost, ji z veliko prilagajanja in discipline uspeva. Ali je študij na slovenskih univerzah združljiv s tako vrhunskim športom? »Vse se da, če si želiš in si delaven. Da bi imela pri študiju kakšne posebne ugodnosti, ker sem športnica, to ne – je pa res, da tudi sama ne iščem stranskih poti oziroma obvozov. Status športnika že imam in za kakšen izpitni rok se mi prilagodijo, vendar ujčkanja ni.« Kar je treba, je treba in Maruša ni vajena tarnati.

Tudi zato si jo za zgled jemlje njena mlajša kolegica Klara Lukan, aktualna mladinska evropska prvakinja v teku na 5000 metrov. Maruša ji je namreč pokazala, da je možno oboje: uspeh v športu in šoli. Lukanova je na svoji (elitni) gimnaziji namesto vzpodbud slišala očitke, da šport in izobraževanje ne gresta dobro skupaj. Namesto da bi jo to potrlo, jo je takšne vrste besedičenje podžgalo do evropskega zlata.

V vsakem slabem nekaj dobrega. Tudi Maruša se obdaja s pozitivnostjo, besede poraz skoraj ne uporablja. »Če hočeš biti uspešen na kateremkoli področju, moraš biti pozitivno naravnan. Že od nekdaj sem taka, na stvari gledam s svetle plati. Sicer je to v čisto vsaki situaciji težko, ampak v večini primerov zmorem. Iz vseh pa se nekaj naučim.«

Po poškodbi ahilove tetive februarja 2016, zaradi katere je morala olimpijskim igram pomahati v slovo, se je ne samo pobrala, temveč zamenjala trenerja. »Zaradi izkušnje s poškodbo sem se naučila teči bolj sproščeno, novi trener Tevž Korent pa je veliko bolj pozitiven. Vse okoli mene je zdaj drugače, več pozitivne energije.«

Kdo je zaslužen za njeno vztrajnost in tako svetel pogled na življenjske prepreke? »Morda moj oči, ki ga imam v spominu kot takega. Umrl je, ko sem bila stara devet let. In v mojem spominu je zapisan kot vztrajen in pozitiven. Vedno mi je dajal občutek, da bom zmogla karkoli. Vedno se je potrudil biti potrpežljiv,« se nasmehne sogovornica, ki ima še dva mlajša brata. »Mama je ostala sama s tremi majhnimi otroki, tako da je morala biti zelo močna in jo zelo občudujem. Ne predstavljam si same sebe prehoditi tako težko pot.«

Več v reviji Zarja/Jana št. 34, 20. 8. 2019. 

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno