Evropsko priznanje so slovenski študentje osvojili v zahtevni konkurenci, saj je bilo prijavljenih 27 projektov iz 16 držav. Med različnimi inštituti in drugimi organizacijami je bilo tudi nekaj študentskih in dva sta dobila priznanje – poleg Slovenije, ki je bila prva, je tretje mesto pripadlo evropskemu združenju študentov farmacije.
Na spletu mrgoli dezinformacij. In kako se je sploh začelo? »Naše društvo je bilo ustanovljeno z namenom povezovanja in druženja študentov medicine, kmalu pa so se razvile številne dejavnosti – od različnih javnozdravstvenih projektov do kulturnih in športnih vsebin. Kar 23 jih imamo in eden od teh je Imuno. Lahko rečem, da je asist. dr. Marko Pokorn spodbudil kritičen odnos do vprašanja precepljenosti, pobudnik za projekt Imuno pa je bil kolega Jure Črepinšek. Skrb vzbujajoče je, koliko dezinformacij kroži po spletu o cepljenju, študenti se čudimo izjemno nizki precepljenosti v Sloveniji tudi in celo med zdravniki ter zdravstvenimi delavci … Zato smo se že leta 2015 sistematično lotili dela – s stojnicami, z obiski šol in vrtcev, šli smo med študente fakultet, ki bodo v prihodnje delali z otroki.« Eva poudari, da ima študentsko društvo na fakulteti ogromno posluha, da so jim na voljo prostori, da so za projekt dobili mentorja, fakulteta pa je tudi sofinancirala projekt … In seveda so skupaj delili veselje ob evropskem priznanju.
Odlika projekta sta vzpostavljena široka mreža in sistematičen pristop, ki zajema vse od laikov do zdravstvenih delavcev; namen pa je spodbuditi konstruktivno debato, posredovati relevantne informacije, javnosti približati dejstva o cepljenju, izpostaviti nova dognanja na tem področju ter s tem širši javnosti poljudno in dostopno pomagati pri premagovanju strahu oziroma sprejemanju odgovornih odločitev. Tako študentje prostovoljci pomagajo pri dvigovanju stopnje precepljenosti, ki je v Sloveniji ena najnižjih v razvitem svetu.
Od pet do sto in več. Priznanje, ki ga podeljuje EU Health Policy Platforme, del evropske komisije, je iz rok resornega komisarja prejela Eva Vrščaj, študentka 5. letnika medicine in vodja projekta Imuno. Z njo je bila v Bruslju tudi predsednica Društva študentov medicine Slovenije. Denarna nagrada, ki jo je s priznanjem dobil ta projekt, je še dodatna spodbuda za delo, v katero se vključujejo tako študenti medicine, dentalne medicine, biotehnologije kot farmacije in laboratorijske biomedicine … »Začelo nas je pet, sedaj nas je sto.«
Eva vodi Imuno od leta 2016; veliko časa mu je namenila, tako kot drugi študenti v tej skupini, kjer je tudi njen fant. Kljub vloženemu trudu in času pa jo je prvo mesto presenetilo. Ker so bili obveščeni, da so med »top 10«, sta s kolegico čakali, kdaj bosta na vrsti, da prevzameta priznanje … Začudeni sta bili, ker so bili vsi na oder poklicani pred njima, ostalo je le še prvo mesto. »Zmaga je bila res nepričakovana. Je pa to še dodatno potrdilo, da se da dobro delati brez velikih denarjev in pompa, le srčno in zavzeto se je treba lotiti naloge. Jezi me, če v kateri od ustanov naletim na pojasnila, da se ne da, ker ni časa, ni kadra, ni denarja, ker to ni v planu ... Zdi se, kot da naša družba izgublja stik s stvarnostjo, saj ko je nekaj treba storiti, je nujno napeti vse sile in poiskati pot, ne pa iskati izgovore in omejitve. «
Več v Zarji št. 3, 16. 1. 2018.