Virus nove pandemske gripe so aprila letos odkrili v ZDA, od tam pa je hitro ušel čez mejo, najprej v Mehiko in potem po vsem svetu. Do konca prejšnjega tedna je po vsem svetu zaradi posledic gripe umrlo 9255 ljudi. O tem, kako se v ZDA spopadajo z novo gripo, in o nekaterih manj znanih neželenih učinkih cepiva smo se pogovarjali s prof. dr. Matejo de Leonni Stanonik, ugledno nevrologinjo iz Univerzitetnega kliničnega centra Georgea Washingtona v ameriški prestolnici, ki je zdravila tudi senatorja Kennedyja in bila osebna zdravnica našega vrlega Martina Strela med desettedenskim plavanjem po Amazonki. Po izbruhu nove gripe pa je zdravila tudi nekaj bolnikov, ki so po cepljenju oboleli za zelo redko, a resno boleznijo – sindromom Guillan-Barre.
- Kako se s pandemsko gripo spopadate v ZDA in, še natančneje, v vaši bolnišnici?
Delam sicer na nevrološki kliniki in v državnem medicinskem centru za otroke in nimam neposrednega stika z novo gripo. Sem pa od kolegov internistov in splošnih zdravnikov izvedela, da pri njih vlada pravo obsedno stanje. Kmalu po prvih izbruhih bolezni so se podvojili in celo potrojili telefonski klici zaskrbljenih bolnikov, in čeprav so prav za dajanje informacij o gripi zaposlili novo osebje, so zdravniki dobesedno izčrpani zaradi dvigovanja telefona. Takšno telefonsko »zdravljenje« ni samo fizično naporno, ampak zdravnike postavlja tudi pred veliko odgovornost. Na urgentnih oddelkih namreč bolnike testirajo, zdravniki, katerih glavni pripomoček je po novem telefon, pa morajo diagnozo postaviti kar po pogovoru na daljavo, ne da bi pacienta sploh pregledali. To pomeni, da morajo ugotoviti, kdo mora nujno k zdravniku, vse preostale pa prepričati, da bo zanje najboljše, da ležejo v posteljo, vzamejo lekadol in pijejo čaj. Predvsem je težko svetovati staršem majhnih otrok, ki pokličejo vsi prestrašeni, saj so pravkar nekje prebrali o številnih umrlih otrocih zaradi gripe.
- Glede na bližino bolnišnice in Bele hiše je popolnoma logično, da se je predsednik Obama cepil pri vas.
O cepljenju predsednika Obame se v javnosti ne govori oziroma ne vemo nič, mediji so samo poročali, da sta bili hčeri Sasha in Malia cepljeni, a so to pozneje zanikali. Zaradi zaupnosti podatkov zdravniki naše bolnišnice ne smemo dajati nobenih informacij o naših pacientih, lahko pa povem, da je naš klinični center prva in najbližja bolnišnica Beli hiši in ameriškemu kongresu.
Tekst: TINA HORVAT
Več v Jani št. 50, 15. 12. 2009