Ljudje

Pri triglavskemu samotarju Lojzu

Jana
17. 8. 2010, 15.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Triglavski samotar Alojzij Žakelj - Lojz je srečen in svoboden človek. Ljubezen do gora ga je vodila v svet vrtoglavih višav in tam živi svoje sanje.

Že 33 let ves svoj dopust in malodane vsak konec tedna preživi v majhnem, a lično preurejenem bunkerju na 2530 m visoki Zahodni triglavski planoti, tik pod vrhom Triglava. Kadar ni tam gor, je v službi na Jesenicah in po njej v svojem drugem bivališču, v bivaku Stebrasta skala pod Mežaklo. Triglavski samotar Alojzij Žakelj - Lojz je srečen in svoboden človek. Ljubezen do gora ga je vodila v svet samote in vrtoglavih višav in tam, na nekaj kvadratnih metrih nekdanjega italijanskega bunkerja, a sredi neskončnih gorskih širjav, živi svoje sanje. Izredno vesel je bil najinega nenapovedanega obiska. Namesto s ponujenima kavo ali čajem naju je osrečil s pravo triglavsko poslastico – popeljal naju je po skrivnostni Kugyjevi polici, ki nad skoraj 1500 metrov visoko mogočno Triglavsko severno steno omogoča prehod s Plemenic na Triglavski ledenik in Kredarico.

 

Le kaj je triglavskega »čudaka« zaneslo v ta hladni kamniti visokogorski svet, kjer tako rekoč ni več razmer za življenje, se verjetno vpraša vsak obiskovalec gora, ko izve zanj. Prav to sva se spraševala tudi midva z Iztokom, ko sva grizla kolena in se po zavarovani plezalni poti čez Plemenice nad zahodnim delom Triglavske severne stene vzpenjala proti opuščeni italijanski vojašnici Morbegno v najbolj divjem in neobljudenem delu sicer zelo obiskanega triglavskega kraljestva.
A brezpogojna ljubezen do gora je postala razumljivejša, ko naju je s širokim nasmehom pozdravil legenda triglavske zahodne planote, 57-letni Lojz. »Pozdravljena na Zahodni triglavski planoti, kjer sem zadnja leta domačin,« naju je dobre volje sprejel visokorasli sloki možakar v kratkih hlačah in srajci ter naju povabil v svoj triglavski dom. Mimogrede, gre za najvišje slovensko domovanje, saj stoji še 15 m višje od Kredarice, kjer ves čas, tudi pozimi, bivajo slovenski meteorologi. Od dolinskih postojank v Vratih oziroma v Trenti je oddaljen od štiri do pet ur navadne hoje, no, nekoč mu je uspelo po plezalni Bambergovi poti iz Vrat priti kar v dveh urah in pol. Bunker je odkril leta 1974, v njem pa se je naselil tri leta pozneje. Razpadajočega je obnovil in že 33 let je najvišji prebivalec v Sloveniji, je ponosno povedal.

Več v Jani št. 33, 17. 8. 2010 

Tekst: TINA HORVAT, foto: IZTOK DIMC

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih