Ljudje

Svetovalka za osebni razvoj

Jana
1. 2. 2011, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Jožica Amadea Demšar, diplomirana pedagoginja in sociočoginja, petnajst let dela kot svetovalka za osebni razvoj in učinkovito pomaga posameznikom, družinam in parom pri reševanju osebnih stisk in težav.

»Vsak človek je diamant,« pove na predavanjih gospa Jožica, »življenje, učenje, izzivi pa ga obrusijo v briljant!« Diplomirana pedagoginja in sociologinja že petnajst let dela kot svetovalka in učinkovito pomaga posameznikom, družinam in parom pri razreševanju osebnih stisk in težav, osebni preobrazbi, poslanstvu, ustvarjalnosti, samopodobi in boljši medsebojni komunikaciji. Vsakodnevne in včasih vseživljenjske stiske so pogosto lepo razrešljive. »Orodja so različna,« pravi, »od nehipnotične regresije in reikija do geomantije, a prav vse moje znanje in pogovori so namenjeni pomoči ljudem v stiski.«

Kako je lahko diplomirana pedagoginja in sociologinja, ki je delala na Zavodu za statistiko, ubrala pot osebnostnega razvoja, rasti, novega učenja? »Vedno so me zanimali ljudje, tudi na zavodu, kjer sem se naučila tudi vodenja velikih projektov. Ključ, da sem odšla v osebnostno svetovanje, je bila ustvarjalnost: to je bil levji skok iz varne službe v status samostojnega raziskovalca, ki je tudi danes dober izziv. Toliko novih stvari, znanj se je odprlo, da sem hotela preveriti, ali držijo in pomagajo.«
Zdravje je rezultat ravnotežja. Pot osebne pomoči sočloveku je zaznala že med študijem sociologije, saj jo je izredno pritegnila transakcijska analiza. »Že takrat se mi je zdelo, da se v njej skriva ključ do razumevanja same sebe. Srečevala sem se z bolečimi zgodbami in ljudmi, ki so hoteli vzeti slovo od življenja: vedela sem, da se veliko tega ne bi dogajalo, če bi delovala skupnost in če bi imeli dovolj znanja in orodij.« Njenega šolanja je bilo precej, spoznavanja metod in načinov pomoči tudi. »Ljudje smo zelo različni: nekdo, ki je razbolel, ne prenese dotika in ne more niti na masažo, si pa lahko pomaga s tehniko dihanja; drugemu pomagajo barve, tretjemu kristali … Veliko je poti, če poznaš cilj, cilj pa je, kako doseči čim večje ravnotežje. Dostikrat govorimo o zdravju, a zdravje je produkt ravnotežja – in ravnotežje je glavni cilj.« Pa še nečesa se je naučila med svojim nabiranjem znanja in potovanji. »Pomembno je, da se odpreš svetu in ga spoznavaš: dvakrat sem bila na Kitajskem, se srečevala z njihovimi zdravniki, v ZDA tudi z ameriško ustvarjalnostjo in skozi vse to spoznala, da ima človek podobne potrebe vsepovsod, le poti do njihovega zadovoljevanja so različne.«
Nehipnotična regresija. Jožica je mojstrica reikija (učila se je pri Gerardu van Kesterenu); pri dr. Janu Ericu Sigdellu, enem od začetnikov metode, pa se je izobrazila kot terapevtka za nehipnotično regresijo. »Želela sem spoznati, kaj ta metoda je, najprej raziskati sebe in ugotovila, da se da z njo razrešiti težave.« Se pravi, da se človek postavi v enega ali več prejšnjih življenj in se razrešijo vzorci težav, ki se vlečejo iz njega? »Ja. Razrešijo se tudi zapisi, ki jih dobimo ob nosečnosti ali takoj ob rojstvu in so včasih travmatični. Zelo dobro se je zavedati, da se vse misli, dogodki, pišejo na naš cede, nobena informacija se ne izgubi – s to metodo se lahko stvari razrešijo. A ta proces ni turistično potovanje, so stvari, ki jih želimo ozavestiti, strahovi, ki se dajo razrešiti. Skozi življenja potujemo, tu smo na šolanju: pridemo in gremo, nekaj naredimo, vsa ta znanja, ki jih uporabljam, pa so pomoč za večje razumevanje, zakaj se nam dogaja, kar se. Včasih se spomini pojavijo tudi iznenada: dostikrat spremljam otroke od nosečnosti naprej: ko ženska zanosi, se ji lahko odprejo spomini na prejšnja življenja in zelo hudi strahovi, saj je šla, recimo, skozi izkušnjo, da sta z otrokom umrla. Pomagati se da tudi parom, ki so imeli težave z zanositvijo, pa ni bilo zdravstvenih ovir: kriv je bil prevelik strah – stanje smo razrešili z regresijo in zdaj je že kar nekaj takšnih otrok na svetu (nasmeh). To mi je lepo spremljati, pomembno je podpreti življenje, kjer lahko.« A pomembno je, da podpiramo tudi drug drugega, poudarja ves čas. »Pa ne samo v hudem, tudi v dobrem: čas je, da se zavist predela in da se podpiramo.«

 

Več v Jani št. 5

 

 Teks: MIŠA ČERMAK, foto: IZTOK DIMC

 

Zanimivosti

2024_11_21_LFT_GM108_Malt_WEB_120-1024x683
Zanimivosti

Slovenske železnice prejele prestižno nagrado ETC, Rail Tourism Awards 2024

jezus
Kristijani ali judi?

Kdo so mesijanski judje, pripadniki vsega pol stoletja starega gibanja

dunaj, slovenske-železnice, praznična-mesta
Zanimivosti

Najlepši praznični izleti z vlakom

sušilna stroj, pralni stroj
Sušilni stroj

Previdno s sušenjem čipkastega perila in športne opreme

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice

parfum, darilo, prazniki, bozic, december, soliver
Zanimivosti

Izberite vonj, ki bo pisan na kožo