Ljudje

Lahko si spremenimo življenje

Miša Čermak
10. 10. 2013, 20.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

»Lahko vplivamo na podzavest, se naučimo avtohipnoze in si spremenimo življenje. Toda predpogoj je trdna odločitev za spremembe!«

»Podzavest nam kroji življenje in močno vpliva na zdravje, zato je izredno pomembno, da se naučimo pravilnega dela z njo,« pravi ruski zdravnik splošne medicine, ki že triindvajset let živi v Sloveniji in dela v novogoriškem zdravstvenem domu, zadnji dve leti pa sodeluje tudi z ZC Medin v Ljubljani. Tam izvaja mehko manualno terapijo, psihofizično diagnostiko in individualno hipnozo,  z njo pomaga pri premagovanju različnih vrst zasvojenosti. »Lahko vplivamo na podzavest, se naučimo avtohipnoze in si spremenimo življenje. Toda predpogoj je trdna odločitev za spremembe!«

Poleg tega, da delate kot splošni zdravnik, se ukvarjate s hipnozo, torej s podzavestjo – je podzavest res centrala moči in pot do sprememb?

Podzavest je večji del našega dojemanja življenja, sebe. Zavest in ozaveščanje sta manjši del nas, na področju podzavesti pa tečejo stvari avtomatično, intuitivno. Vsebuje ogromno spomina, ki nas v nasprotju z zavestnim ne obremenjuje, čeprav je res, da ob stresu človek denimo ustvarja stik s podzavestjo in se spomni nekaterih stvari ali reši problem z informacijo, ki jo potrebuje tisti hip. Podzavest je dobrodošla zaradi obrambe pred travmatičnimi dogodki, toda ti ne izginejo.

Zakaj je tako pomembna in kako lahko vplivamo nanjo?

Podzavest smo v bistvu mi! Je večji del naše psihe, prisotna je v reakcijah, odločitvah, komunikaciji – pri vsem. Zato je pomembno, da delujemo nanjo, kajti tako delujemo na celoto: ker se je manj zavedamo, smo prikrajšani, saj vseh rezerv ne moremo izkoristiti.

Ali vpliva tudi na naše zdravje in kako?

Zagotovo vpliva zaradi navad, ki izhajajo iz podzavesti. Ogromno jih je: prehranske, tiste, ki nam jih narekujejo družba, moda, način dela, vse te navade krojijo naše odločitve in življenje iz podzavesti.

Tako delujejo tudi reklame, ki jih ponavljajo, dokler se ne usidrajo v našo podzavest.

Tako je, znano pravilo je, da če želimo vplivati na podzavest, je treba informacijo ponavljati. Zato reklame nenehno ponavljajo.

Kaj lahko naredimo sami, da sežemo do podzavesti in ozavestimo ter spremenimo navade?

Osnova vseh sprememb je želja, je zavestna odločitev, da želimo živeti drugače. Nato moramo najti povezavo med zavestjo in podzavestjo ter širiti ozaveščanje nezavednega dela. Pomagati se da pri kajenju, hujšanju – to je sicer zelo zapleten sistem, ki je vezan tudi na način prehranjevanja: treba je razumeti, zakaj to počneš, zakaj te vleče slaba prehrana. Pomagati se da tudi pri zdravju, uspešnosti študija, pri tem, da zna človek izkoristiti priložnosti, ki so neskončne – le opaziti jih nismo pripravljeni, zato gredo dostikrat mimo nas. Če širimo možnost ozaveščanja intuitivnih znakov, vidimo priložnosti. Bolj kot namreč deluje podzavest, bolj razumemo namige okolja.

Nas torej podzavest ščiti, ovira ali deluje na oba načina?

Oboje. Za podzavest je vse v redu, zanjo ni slabega ali dobrega, dobro ali slabo je le rezultat družbenega, družinskega življenja. Podzavest želi pomagati, tudi zelo neljub dogodek potolče, skrije, skratka reagira.

Vi se ukvarjate tako s hipnozo kot z avtohipnozo, ljudi naučite, kako si lahko pomagajo sami. Kakšna je razlika med njima?

S hipnozo lahko zdravijo strokovnjaki: klinični psihologi, ki imajo tudi medicinsko znanje, in zdravniki, ki so pridobili znanje o psihoterapiji – vsekakor pa hipnoza najbolj spada na področje psihiatrije. Toda razlikovati moramo med hipnozo, katere končni cilj je popeljati človeka v trans (v cirkusu in podobno),  in hipnozo kot metodo zdravljenja, ki jo mora izvajati strokovnjak. Pri hipnozi je nadvse pomembna potrpežljivost, zanjo je potreben čas. Avtohipnoza pa je odlična za izboljšanje spanca, pri glavobolu, pomaga pri umirjanju, tudi pri odvajanju od kajenja, lahko se je nauči vsak. Odvisnost od kajenja ni tako velika zasvojenost, je ritual, kajenje je povezano z delovanjem dopamina, ki vsaj delno v človeku »ustvari občutek praznika, v večjih količinah povzroča evforijo. A kajenje drago plačamo, ne le zaradi pljuč, vsi smo malo podhranjeni s kisikom zaradi okolja, atmosfere: s kajenjem uničujemo mikrožile (tudi na obrazu, koža se guba!), ki potem ne morejo več opravljati funkcije; če je kisika manj, je bolj obremenjeno srce. Da niti ne govorim o karcinomu.

Kakšni so po vaših izkušnjah razlogi za kajenje?

Puberteta: samouveljavljanje, človek mora dobiti svojo vlogo, biti odrasel, težave v družini, lahko tudi družba, vpliv filmov, v katerih so oglaševali kajenje in za to dajali precej denarja … Po dvajsetem letu, ko je človek že na poti odraslosti, redko kdo začne kaditi, kajti kajenje je znak dokazovanja odraslosti.


 

Več preberite v tiskani Jani (št. 41, izid: 8.10.2013).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov