Tedaj je zaradi nesoglasij pustila službo in stopila v novo zgodbo, v kateri spet pomaga otrokom. Prav te dni je ustanovila slovensko (spletno) podružnico mednarodne civilne in nepolitične organizacije za človekove pravice AXJ International. Predvsem jo skrbi za otroke.
Pred leti vam je za uspešno delo medicinske sestre krovna institucija, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, podelila najvišje strokovno priznanje zlati znak, štiri leta ste bili predsednica pediatrične sekcije medicinskih sester v Sloveniji, potem ste pa vse skupaj zapustili in se podali na svojo pot. Zakaj?
Prve težave pri delu so nastopile v Mladinskem zdravilišču Debeli rtič. Sodelovala sem v projektni skupini za pripravo programov, vendar delo medicinskih sester ni bilo cenjeno in z zaposlenimi so zelo grdo ravnali. Zdravilišče je zapustilo 45 delavcev. Delo sem nadaljevala na Območnem združenju Rdečega križa Koper, tam
situacija ni bila dosti boljša, delo sester ni bilo cenjeno. Ustanovila sem Zavod Zvezda in pot nadaljevala samostojno.
Pred nedavnim ste se kar na spletni strani pridružili neprofitni nepolitični organizaciji AXJ (Action for Justice) International, ki ima po svetu 300.000 članov in, na kratko, išče rešitve za boljši svet. Kako boste sicer dobre ideje prenesli v resnično življenje?
Mednarodna civilna in nepolitična organizacija za človekove pravice AXJ ima člane v različnih državah. Gre za nove poskuse spremeniti svet v takega, kot si ga želimo. Verjamem, da se ne smemo prepustiti malodušju. Ker nisem našla veliko somišljenikov v Sloveniji in sem s svojimi projekti za otroke vsakič naletela na negativne odzive, sem našla AXJ. Ta, mimogrede, opravlja tudi delo raziskovalnega novinarstva, ki ga je v naših pa tudi tujih medijih vse manj. Iščemo resnico in jo objavljamo na spletu s trdnimi dokazi ter hladnimi dejstvi. S prsti kažemo na nepridiprave. Obsojamo korupcijo, naj gre za politično, finančno ali sodno.
Pravite, da gre za poskuse. Pa so že kakšni uspehi? Vi ste konec koncev svojo kariero v instituciji zamenjali za idejo.
Denar si služim kot predavateljica prve pomoči v vrtcih in šolah, vprašanje, kako spremeniti svet na bolje in ne utoniti, pa je višje poslanstvo kot zgolj zaslužek. Ne gre zame, gre za preživetje rodov, ki prihajajo. Gre za to, kakšen svet bomo pustili za sabo.
Za kakšne spremembe konkretno se zavzemate?
Kot medicinska sestra z dolgoletno pediatrično prakso sem najbolj vpeta v področja, ki se lotevajo kršenja otrokovih pravic, podpiram pa tudi druge ideje. Pred kratkim smo poslali pismo predsedniku Vladimirju Putinu, s podporo vseh 300.000 članov, da naj poišče druge možnosti za razrešitev krize v Ukrajini, pisali smo generalnemu sekretarju Nata Andersu Foghu Rasmussenu, da si ne želimo vojne in da naj ustavi pobijanje otrok v Siriji ter nam pomaga pri preprečevanju trgovine z njimi. Zbiramo dokaze, kažemo s prstom na odgovorne. Poskušamo prebuditi vest nepridipravov.
Vi ste predsednica spletne organizacije v Sloveniji. Imate kaj dela tudi pri nas?
V Sloveniji sem posredovala kot članica združenja pri podpori dr. Davidu Mishalyju, kirurgu, ki rešuje življenja naših otrok. Vsi imamo pravico povedati svoje mnenje, tako sem s somišljeniki zapisala komentar, da so kratene otrokove pravice in da je stanje zelo skrb zbujajoče ter da se bomo ob neprimernem ukrepanju, ki bo v škodo otrok, obrnili na predsednika države ter na ministrstvo za zdravje. Naši komentarji so bili izbrisani. Kar se tiče ugrabitev otrok, to je glavna tema naše organizacije, v Sloveniji skoraj ni nerešenih problemov. Pri nas so ugrabitve otrok po navadi povezane z ločitvami staršev. Kaj se počne z otroki, ki so dodeljeni sorodnikom, se praviloma ne ve. In ni jih malo, ki so deležni nasilja ter prisilnega dela. No, naša organizacija je tu zato, da ukrepa. Na nas se lahko obrnejo tisti, ki prepoznavajo nepravilnosti, in mi jim lahko pomagamo na različne načine. Za zdaj je največ dela s prevajanjem zapletenih pravniških besedil preprostim ljudem.