Seminar joge, ki ga bo Tara Yoga Center organiziral v juniju, naj bi bil posvečen jogi vidyi. Poučujete pri vas posebne vrste jogo?
Ne, tradicionalno, klasično. Prana vidya pomeni znanje o življenjski energiji. Cilj vsake joge je meditacija. Položaji so namenjeni temu, da bi se bilo naše telo sposobno prepustiti meditaciji.
Od kod izvira vaša šola joge?
Naš matični center je v Biharju na severu Indije. Naš učitelj Swami Niranjananda je trenutno na duhovni praksi, zato je določil Swami Satsangi, strokovnjakinjo, da ga bo nadomeščala na obisku v Sloveniji. Swami Satsangi ni gurujka. Guru je učitelj, duhovni vodja, strokovnjak za vse, kar obstaja. Nekakšni področni strokovnjaki pa smo mi (ačarije), njegovi učenci. Jaz sem, na primer, strokovnjakinja za področje joge marma, to je joga energetskih centrov. To so čakre in točke. Imamo osem čaker in več kot tisoč akupunkturnih točk. Energetske točke ležijo na kanalih, po katerih se pretaka življenjska energija. Vsak kanal je povezan s fizičnim in čustvenim telesom. Če pride do neravnovesja, nastane problem ne samo na fizičnem, temveč tudi na mentalnem, čustvenem telesu. Cilj vsakega jogijskega položaja (asane) je, da s pritiski na točke vpliva na energetsko telo, s čimer spremenimo pretok energije. Tako izboljšujemo delovanje fizičnega telesa, organov, sistemov, procesov, pa tudi mentalnega telesa, uma in čustev.
Ali lahko človek, ki mu zastaja energija na teh točkah, tudi fizično zboli?
Da, vsekakor. Vsaka težava (nesreč ne štejemo) na fizični ali na mentalni, čustveni ravni nastaja zaradi blokade v pretoku energije. Edino, kar naredimo, je, da sprostimo ta del, odpremo blokado, da se pretok uravnovesi in potem fizične ali mentalne težave same po sebi minejo.
V ta proces niso vključeni samo položaji, temveč tudi meditacija.
Da, meditacija ali pa joga nidra, sprostitvena joga. Vendar joga nidra ni za vsakega; odvisno je od človeka, komu to predpišeš, priporočiš. So tudi mudre, pa pranajama, celoten program, ki je človeku v pomoč.
Več v Jani št. 20, 17.5.2011