Na Gradu Rajhenburg in v Mestnem muzeju spet živahno


Danes se na Gradu Rajhenburg končujejo letošnje petdnevne konservatorsko-restavratorske delavnice. Po lanskih zelo odmevnih in dobro obiskanih premiernih delavnicah, ki so potekale med prenovo brestaniškega gradu, se je tokratnih udeležilo manj udeležencev, ki pa zato niso bili nič manj zagnani za delo.
Delavnice so bile, kot nam je pojasnil Jože Drešar iz podjetja Gnom, sestavljene iz štirih sklopov, v katerih sta se dopolnjevala teoretični in praktični del. Približno 20 udeležencev iz vse Slovenije je tako med drugim sodelovalo pri načrtovanju konservatorsko-restavratorskih posegov na spomeniku, za "model" pa so si vzeli propadajoči Hočevarjev mavzolej v starem mestnem jedru Krškega. Kasneje so opravili tudi nekatere manjše konservatorsko-restavratorske posege na brestaniškem gradu, lotili pa so se tudi sanacije posledic poplav na ometih v Mestnem muzeju Krško iz leta 2010 in vzdrževanja lesenih delov v muzeju.
Po besedah vodje projekta in kustusinje na Gradu Rajhenburg Alenke Černelič Krošelj, so delavnice namenjene raznovrstnim ciljnim skupinam. Posameznikom, ki želijo spoznati strokovna ravnanja z dediščino, tistim, ki si izbirajo poklic ali se želijo prekvalificirati (šolajočim in brezposelnim), ljubiteljem in profesionalcem iz področij, prostovoljcem in vsem, ki želijo sodelovati v procesu kakovostnega gospodarjenja z obnovljenim spomenikom.
Delavnice so bile sicer posvečene mednarodnemu dnevu muzejev, ki ima letos naslov in temo Muzej (spomin + ustvarjalnost) = družbena sprememba. Po njihovem zaključku bodo pripravili tudi razstavo, ki bo odprta od 28. septembra 2013, ko bo potekala na gradu osrednja slovesnost ob Dnevih evropske kulturne dediščine in ob 100. obletnici spomeniške službe na Slovenskem.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se