© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Krško za enostranski zaključek delitve premoženja s Kostanjevico


lokalno
9. 3. 2009, 00.00
Posodobljeno
10. 03. 2009 · 06:44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

os_julij_08.jpg
Razpravna dvorana krških svetnikov

##IMAGE-2212362##

Danes popoldne bo seja Občinskega sveta Krško pretežno posvečena sprejemanju prostorskih načrtov.  Svetniki pa se bodo izrekli tudi o predlogu avtentične razlage 51. člena zakona o lokalni samoupravi v zvezi z delitvijo premoženja med dvema občinama. Občina Kostanjevica na Krki je začela opravljati svoje delo s 1.1.2007 in skrajni čas je, da se sooči z realnostjo glede delitvene bilance, menijo Krčani.

Vodja pravne službe na Občini Krško Franc Pavlin je prepričan, da zakon omogoča enostranski zaključek sage o delitvenem sporazumu med Krškim in Kostanjevico na Krki. Če je ena od razdruženih občin delitveno bilanco sprejela, potekli pa so vsi roki po 51.b členu Zakona o lokalni samoupravi in do sporazumne delitve premoženja ne more več priti, lahko občina, ki je akt sprejela, v celoti nemoteno gospodari z vsem svojim premoženjem.  Sprejeti akt o ugotovitvi premoženja občine mora biti javno objavljen in posredovan ostalim občinam, ki so nastale z razdelitvijo bivše skupne občine. S tem se zagotovi podlaga za vpis lastninske pravice nad premoženjem v zemljiško knjigo in sočasno nemoteno finančno poslovanje, kar pomeni tudi možnost najemanja posojil.

Kot je znano, je Občinski svet Krško delitveno bilanco sprejel, Kostanjevica na Krki pa ne. Krški župan Franci Bogovič se je kot poslanec 2. februarja letos obrnil na Državni zbor za mnenje o enostranski odločitvi glede delitve premoženja oziroma avtentične razlage zakona. DZ je vsem županom in občinskim svetom slovenskih občin posredoval v mnenje predlog za sprejem avtentične razlage 51.c člena zakona, ki govori o pravici občine do vpisa v zemljiško knjigo ter nemotenega finančnega poslovanja. Zbiranje odgovorov iz občin je v teku.

Ko je delovna skupina za delitveno bilanco v Krškem sredi letošnjega januarja proučila nov predlog kostanjeviškega župana Mojmirja Pustoslemška za glavarino 500 evrov na prebivalca nove občine, ki jo plača Krško, ter prevzem ustanoviteljstva zgolj za šolo in galerijo Božidar Jakac brez namere po soustanoviteljstvu v drugih skupnih zavodih, ga je zavrnila. Kostanjevico so pozvali, naj se dokončno opredeli do delitvenega sporazuma, ki ga je oktobra 2007 sprejel Občinski svet Krško, sicer lahko zadevo v odločanje dobi Upravno sodišče.

A Upravno sodišče z delitvenimi bilanci sploh še nima sodne prakse. Doslej je bila vložena le ena tožba, a še ta je bila umaknjena pred zaključkom postopka. Šlo je za razdruževanje občine Ptuj. Stara in nove občine so Upravnemu sodišču predlagale odločitev o delitvi premoženja, a v dveh letih ni prišlo niti do glavne obravnave.  Kljub obilici različnih interesov jim je po sedmih letih uspelo razdeliti premoženje.

Občinski svet Kostanjevice po besedah Jožice Lešnjak ni sodeloval pri predlogu o delitvi premoženja, ki ga je okoli novega leta župan Mojmir Pustoslemšek poslal v Krško. Svetniki sedaj zahtevajo v obravnavo predlog, ki ga je sprejel OS Krško, dogovorili pa se bodo o enotnih izhodiščih za nadaljnja pogajanja s Krškim.

Delovni sestanek med obema občinama bo 16. marca in le največji optimisti pričakujejo zbliževanje stališč.  V Kostanjevici primerjajo delitveno bilanco z razvezo zakona, v Krškem pa se jim takšna primerjava zdi absurdna. ''Občina je po zakonu dolžna skrbno ravnati s premoženjem in financami. Zakon določa kriterije za delitveno bilanco in popuščanje pri financah brez zakonske podlage Računskega sodišča ne bi navdušilo,'' meni vodja pravne službe na Občini Krško Franc Pavlin.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.